TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BİR LİDERİN DOĞUŞU KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Milli Mücadele: Bir Liderin Doğuşu Konferansı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan, Arda MYO Müdürü Prof. Dr. Yeşim Yeşiloğlu, BESYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Samsun’a çıkış, Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongreleri sürecinde Mustafa Kemal Paşa’nın liderlik yönünü vurgulayarak Milli Mücadele’nin kazanımlarının yeni devletin kuruluşundaki rol ve önemini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın; Milli Mücadele'nin “fikir, kuvve ve fiil” olarak üç aşamada gerçekleştiğini söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Akın; Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarken iki görevi olduğuna değinerek “Bu görevlerden ilki, başta Samsun olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesindeki asayiş olaylarını önlemek amacıyla Padişah Vahideddin ve Damad Ferit Paşa Hükümeti'nin kendisine verdiği resmi görev. İkincisi ise Türk Milletinin azim ve kararlılığına olan inancından aldığı vatanın kurtuluşu fikri. Kurtuluş yolunda İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali önemli bir mihenk taşı, bu olaydan sonra Türk milletinin adeta gecenin karanlığında ışığa koşan kelebekler gibi Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında toplandı ve onun liderliği altında Milli Mücadele’yi gerçekleştirdi.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın, kongreler sürecinde Milli Mücadele karşıtı ve manda yanlısı kişilerin olduğunu belirterek “Biz Türkistan coğrafyasından beri saltanatın bir aileye verildiğine inandık. Osmanlı'nın son zamanına kadar böyle sürdü. Osmanlı ailesi ‘Mütareke şartlarına uyalım, İngilizlerle dostluk kuralım, hatta onların himayesine girelim.’ diye düşünüyordu. Bu düşünce, kongrelere dahi yansımıştır. Sivas Kongresi tutanaklarına bakarsak Milli Mücadele etrafında toplananların üçte ikisinin manda konusunun konuşulmasını istediğini görürüz. O kadar öne çıkmış ki manda fikri, Sivas Kongresi’nde bile konuşulmak istenmiş.” dedi.

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmadan önce İstanbul’daki temasları hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın “Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’da iken Ahmet İzzet Paşa kabinesine girmeye çalıştı. Daha Yıldırım Orduları Komutanı iken padişahın yaveri arkadaşına ‘Ahmet İzzet Paşa hükümet kurarsa Harbiye Nazırı olarak katılmak isterim.’ diyor. Amacı orduyu elde tutmaktı. Yine, yeni kurulan hükümette harbiye nazırı olmak istedi. İstanbul’da yapılacak bir şey olmadığını anladığında Anadolu’ya geçmek istedi. Talih bazı şeyleri onun ayağına getirdi. Karadeniz köylerinde Rum çetelerden dolayı birtakım olaylar var. Samsun’dan İngiliz işgal kuvvetlerine sürekli raporlar geliyor. Hükümet bölgeye bir komutan gönderme kararı alıyor. Orduların terhis olması gerekiyor ama Genelkurmay bunu engelleyip üç ordu müfettişliği kuruyor. Tam bunların kurulduğu dönemde Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a gönderiliyor. Sultan Vahideddin daha önce birkaç defa İstanbul’da görüştüğü Mustafa Kemal Paşa önerilince onaylıyor.” dedi.

Konferansın sonunda konuşmasından dolayı Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun tarafından günün anısına hediye takdim edildi.


Haber: Engin Arda
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Pelin Şenoğlu
Bu içerik 13 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 814 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..