TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BİR LİDERİN DOĞUŞU KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Milli Mücadele: Bir Liderin Doğuşu Konferansı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan, Arda MYO Müdürü Prof. Dr. Yeşim Yeşiloğlu, BESYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nurten Çetin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Samsun’a çıkış, Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongreleri sürecinde Mustafa Kemal Paşa’nın liderlik yönünü vurgulayarak Milli Mücadele’nin kazanımlarının yeni devletin kuruluşundaki rol ve önemini anlatan Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın; Milli Mücadele'nin “fikir, kuvve ve fiil” olarak üç aşamada gerçekleştiğini söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Akın; Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarken iki görevi olduğuna değinerek “Bu görevlerden ilki, başta Samsun olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesindeki asayiş olaylarını önlemek amacıyla Padişah Vahideddin ve Damad Ferit Paşa Hükümeti'nin kendisine verdiği resmi görev. İkincisi ise Türk Milletinin azim ve kararlılığına olan inancından aldığı vatanın kurtuluşu fikri. Kurtuluş yolunda İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali önemli bir mihenk taşı, bu olaydan sonra Türk milletinin adeta gecenin karanlığında ışığa koşan kelebekler gibi Mustafa Kemal Paşa’nın etrafında toplandı ve onun liderliği altında Milli Mücadele’yi gerçekleştirdi.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın, kongreler sürecinde Milli Mücadele karşıtı ve manda yanlısı kişilerin olduğunu belirterek “Biz Türkistan coğrafyasından beri saltanatın bir aileye verildiğine inandık. Osmanlı'nın son zamanına kadar böyle sürdü. Osmanlı ailesi ‘Mütareke şartlarına uyalım, İngilizlerle dostluk kuralım, hatta onların himayesine girelim.’ diye düşünüyordu. Bu düşünce, kongrelere dahi yansımıştır. Sivas Kongresi tutanaklarına bakarsak Milli Mücadele etrafında toplananların üçte ikisinin manda konusunun konuşulmasını istediğini görürüz. O kadar öne çıkmış ki manda fikri, Sivas Kongresi’nde bile konuşulmak istenmiş.” dedi.

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmadan önce İstanbul’daki temasları hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın “Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’da iken Ahmet İzzet Paşa kabinesine girmeye çalıştı. Daha Yıldırım Orduları Komutanı iken padişahın yaveri arkadaşına ‘Ahmet İzzet Paşa hükümet kurarsa Harbiye Nazırı olarak katılmak isterim.’ diyor. Amacı orduyu elde tutmaktı. Yine, yeni kurulan hükümette harbiye nazırı olmak istedi. İstanbul’da yapılacak bir şey olmadığını anladığında Anadolu’ya geçmek istedi. Talih bazı şeyleri onun ayağına getirdi. Karadeniz köylerinde Rum çetelerden dolayı birtakım olaylar var. Samsun’dan İngiliz işgal kuvvetlerine sürekli raporlar geliyor. Hükümet bölgeye bir komutan gönderme kararı alıyor. Orduların terhis olması gerekiyor ama Genelkurmay bunu engelleyip üç ordu müfettişliği kuruyor. Tam bunların kurulduğu dönemde Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a gönderiliyor. Sultan Vahideddin daha önce birkaç defa İstanbul’da görüştüğü Mustafa Kemal Paşa önerilince onaylıyor.” dedi.

Konferansın sonunda konuşmasından dolayı Dr. Öğr. Üyesi Veysi Akın’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun tarafından günün anısına hediye takdim edildi.


Haber: Engin Arda
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Pelin Şenoğlu
Bu içerik 13 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 713 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

AİLE BOYU TRAKYA ÜNİVERSİTELİ

2019 yılında, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kayra Çağ Canarslan, aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu. Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştiren Kayra Çağ Canarslan’ın annesi Trakya Üniversitesi Eğit..

EMEKLİ HEKİM İNAYET DİKİM KORKUT, 67 YAŞINDA ÖĞRENCİ OLARAK TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE

42 yıl sonra 2019 yılında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimliği mesleğinden emekli olan İnayet Dikim Korkut, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na yerleşti. Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları devam ederken, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sın..

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ’NE “TRAKYA KULLUK” İSİMLİ KULLUK İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DESTEK

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor. Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYITLARI BAŞLADI

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi'ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yı..