TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK: “BALKAN-TÜRK TEMEL DRONE EĞİTİMİ”

Uluslararası üniversite olma hedefi doğrultusunda yürüttüğü sistemli çalışmalar ve “Geleceğe Köprü” sloganıyla yola çıkan Trakya Üniversitesi, kapılarını Balkanlar’a açarak uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün önemi artan, kuşkusuz Balkanlara can veren kurum ve yapıların başında gelen Trakya Üniversitesi, “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi” projesini hayata geçiriyor. Balkanlar’ın genç yeteneklerinin Edirne’de buluştuğu “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi”, Bulgaristan ve Batı Trakya’dan gelen 17 kişinin katılımıyla başladı. Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen açılış günü etkinliğinde, Trakya Üniversitesi Rektörü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mukadder İğdi Şen, Trakya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Meşe ile Balkanlar’dan gelen katılımcılar yer aldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin katkılarıyla Trakya Üniversitesi tarafından organize edilen Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi; gönül coğrafyamız Bulgaristan ve Batı Trakya’dan gelen önemli sayıda katılımcıyı Edirne’de buluşturdu. Bu yıl Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından ilki düzenlenen ve geleneksel hale gelmesi beklenen eğitimlere yurt dışından gelen katılımcılar, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlen eğitimlerde, İnsansız Hava Araçları’ndan (İHA) biri olan drone yapımını ve temel uçuş tekniklerini birlikte öğrenerek otonom sürüş deneyimiyle buluştu.

Bulgaristan ve Batı Trakya ile olan kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi, tarihsel bağların canlı tutulması ve bilimin gelişimine ışık tutan gençlere destek vermek amacıyla düzenlenen, Ülkemizin ve Edirne’nin yakından tanıtılmasını da katkı sunması hedeflenen proje kapsamında, uzman eğitmenler ve rehberler Dr. Öğretim Üyesi Barış Özkapı, Dr. Öğretim Üyesi Mukadder İğdi Şen, Öğr. Gör. Dr. Sena Güler Özkapı, Öğr. Gör. Anıl Şahin, Şefek Teker ve Erkan Yıldız, Balkanlar’dan gelen öğretmen ve öğrencilerden oluşan topluluğa, teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirdi.

Proje dâhilinde öğrencilerin ayrıca, Edirne’nin tarihi ve turistik yerleri ile birlikte Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (TÜTAGEM) ve saha gezileri kapsamında İstanbul TEKNOFEST, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlem Evi ve Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmesi planlanıyor.

Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, projede uzman olarak görev alan öğretim elemanları ve Bulgaristan ile Batı Trakya’dan gelen 17 öğrencinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen programla tanıtımı gerçekleşen proje, 22 Eylül 2019’da düzenlenecek Kapanış Töreniyle sona eriyor.

Trakya Üniversitesi’nin, Edirne’nin ve projenin tanıtımı ile başlayan bilgilendirme toplantısının ardından programın ikinci gününde, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nu ziyaret ederek, öğrencilerle bir araya gelen ve eğitimler hakkında bilgiler alan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesini tanıtarak Balkanlar vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti. Üniversitelerin evrensel olduğu kadar bölgesel ve mahalli değerlere de sahip çıkması gerektiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Edirne’nin, tarihsel ilişkileri ve ortak kültürel bağları sayesinde Balkanlarla bir bütün olduğunu ifade ederek, “Gönül coğrafyası olarak tanımladığımız Balkanlar, gerçek manada bütünün bir parçası olarak aynı ortak geçmişi paylaştığımız ve aynı ortak amaçlarla geleceği şekillendireceğimiz, medeniyetimizin en güzel, en orijinal yaşam biçiminin hayat bulduğu bir yerdir. Bilimsel değerler ışığında; bölgesine, ülkesine ve insanlığa hizmet etmeyi sürdüren, yönünü ve etkinlik alanını Balkanlar’a çevirmiş Trakya Üniversitesi, bu tür organizasyonlarla misyonu ve vizyonunun gereği olan işlere imza atıyor. Bir kâşif gibi oradaki değerlerimizi, kültürümüzü ve ortak hafızamızı bu tür etkinliklerle yeniden bularak, keşfederek ortaya çıkarıyoruz. Yönümüzü, kabiliyetimizi ve etkinlik alanımızı geliştiriyoruz. Her geçen gün önemi artan, kuşkusuz Balkanlara can veren kurum ve yapıların başında gelen Üniversitemiz, bilimsel araştırma ve çalışmaların yanı sıra düzenlediği bu denli sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerle de Ülkemiz ve Balkanlar arasında kardeşlik ve dostluk bağlarının pekiştirilmesine önemli katkılar sağlıyor, iki coğrafya arasında gönül köprüleri oluşturuyor. Edirne, Ülkemizin Balkanlar’a açılan kapısıdır ve bütün Balkan coğrafyasıyla ilgili sorumlulukları vardır. Bu şehrin, üniversitesinin hedefi yine Balkanlar. Balkanlar'a daha fazla dokunmak oradaki gönül coğrafyamızla birlikte olmak en önemli düsturumuz. Coğrafi yakınlık ve soydaşlarımızın yoğun yaşadığı bölge olması sebebiyle Yunanistan ve Bulgaristan’dan daha fazla öğrencimiz olsa da tüm Balkan ülkelerinden öğrencilere ev sahipliği yapıyoruz. Soydaş öğrencilerimizin yanı sıra farklı millet, din ve dile sahip öğrencilerimiz de kültürümüze olan yakınlıkları ve çoğulculuğu benimseyen anlayışımızdan ötürü Üniversitemizi gönül rahatlığıyla tercih etmekteler. Suların ve medeniyetlerin birleştiği, kapıları Balkanlar’a ve Avrupa’ya açılan bu tarihi kentin, çağdaşlarının üstüne çıkmış medeniyet anlayışının bir tezahürü olarak, üzerimize düşen görev ve sorumluluk bilinci ile Edirne ve Trakya Üniversitesi’ni hak ettiği ilgiye kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ve sizleri burada ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kapımız sizlere sonuna kadar açık.” şeklinde konuştu.

Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mukadder İğdi Şen konuşmasında, “Bu projeyle, Bulgaristan ve Batı Trakya ile olan kardeşlik ilişkilerimizin güçlendirilmesi, tarihsel bağlarımızın canlı tutulması ve soydaşlarımızın bireysel gelişimlerine teknolojik katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bununla birlikte ülkemizin ve Edirne’mizin yakından tanınması da bizler için değerli. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Yürütücüsü olduğu Proje Ekibi, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Dr. Öğretim Üyesi Barış Özkapı, Dr. Öğretim Üyesi Mukadder İğde Şen, Öğr. Gör. Dr. Sena Güler Özkapı, Öğr. Gör. Anıl Şahin ve Uçak Teknolojisi Programı öğrencisi olan iki Rehber’den oluşmaktadır. Eğitimin sonunda çeşitli parkurlardan oluşan ödüllü bir drone yarışması ve sosyal geziler de katılımcılarımızla buluşacak.” dedi.

Etkinlikte konuşan Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı “Proje, Balkanlardaki kardeşlerimizin bireysel gelişimlerine katkıda bulunmak, ufuklarını açarak teknolojiye olan ilgilerini artırmak ve geçmişten bugüne var olan kardeşlik ilişkilerimizi canlı tutmak açısından son derece önemli. Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak, böyle bir projede yer almak bizleri heyecanlandırıyor ve onurlandırıyor. Bir hafta boyunca sürecek olan bu etkinliğin tüm katılımcılar için faydalı ve verimli olmasını diliyor, her birinize ayrı ayrı teşekkürler ediyorum.“ dedi.

Programın ilk gününde, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleşen proje tanıtımında yaptığı konuşmasında Balkanlı öğrencileri Edirne’de ve Trakya Üniversitesi’nde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Prof. Ahmet Hamdi Zafer “ TİKA ve Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunun organize ettiği etkinliğin siz gençlerimiz için çok faydalı geçmesini umuyorum. Edirne’de ve eğitim sürecinde güzel ve verimli bir hafta geçirmenizi temenni ederim. Sizleri Üniversitemizde, lisan ve lisansüstü eğitimlerde de görmeyi bekliyoruz. Tekrar hoş geldiniz.” dedi.Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Editör: Sertan ATASOY
Fotoğraf: Umut KOZAKOĞLU&Pelin ŞENOĞLU
Bu içerik 20 Eylül 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 701 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN 2+2 ORTAK LİSANS PROGRAMI MİMARLIK BÖLÜMÜ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye’nin Balkanlara en çok hizmet veren eğitim kurumu Trakya Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile olan iş birliğini ortak lisans programları ile daha da güçlendirerek, öğrencilere iki ayrı ülkede, uluslararası standartlarda bir eğitim olanağı sağlıyor. Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile “Uluslararası Ortak Lisans Programı” (UOLP) çerçevesinde açılan Mimar..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU’NDAN, COVID-19 SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sağlığımızı etkilediği gibi aynı zamanda ülke ekonomilerine de ağır darbeler vurdu. Üretim ve ticaretin durma noktasına geldiği dünyamızda normalleşme süreçleriyle birlikte ekonomideki tehlike ve fırsatları, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu değerlendi..

YENİ YÖK BAŞKANI PROF. DR. YEKTA SARAÇ, TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ REKTÖRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’nin en güçlü üniversite birliklerinden biri olan, Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden oluşan Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) rektörleri ile dijital ortamda bir araya geldi. YÖK Baş..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DEMİRÖZ’E, TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI’NDAN ÖDÜL

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın, ilk 100 günlük icraat programı çerçevesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın işbirliğiyle 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması ile ilgili çalışmalarla birlikte, tüm öğrencilerin eğitimlerine destek verilmesi amacıyla başlatılan “Online Deneyap Atölyeleri Projesi&rdq..