TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDE, “3. ULUSLARARASI TRAKYA MUHASEBE FİNANSMANI VE DENETİM SEMPOZYUMU”

Görevi başındayken 2014 yılında vefat eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Fehmi Yıldız anısına, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “3. Uluslararası Trakya Muhasebe Finansmanı ve Denetim Sempozyumu”nun açılışı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılışa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler, Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
 
Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Trakya Üniversitesi, Edirne gibi büyük işler başarmış bir şehrin üniversitesi olarak, büyük şeyler başarmayı hedefliyor. Yüzünü Balkanlara dönmüş üniversitemizde artık rakamlardan çok kaliteye odaklanmış durumdayız. Sarayımız ve şerbetlerimiz gibi geçmişteki değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Bugün bu sempozyumda da, Osmanlı muhasebe kayıtları gün yüzüne çıkartılacak ve konuşulacak, bu ve bunun gibi pek çok önemli konu gündeme getirilerek, değerler ortaya koyulacak. Ayrıca kalite konusu gibi üniversitemizin önem verdiği ve üzerine yoğunlaştığı konulara değinilecek. Üniversitemiz ve bilim dünyasının bugün buradan önemli kazanımlarla ayrılacağına inanıyorum.” diyerek sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmanın ardından Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na sertifikasını verdi.
 
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler ise konuşmasında, “Muhasebe ve denetim alanında üniversitemizde 4 gün boyunca alanında uzman isimler çeşitli görüşler bildirecek. Muhasebe, şirketlerin bilançoları üzerinde çeşitli yorumlarda bulunarak başarı ya da başarısızlığı ölçer. Bu yöntem, M.Ö. 3000’li yıllardan gelerek günümüzde modern bilimle gelişmiş ve değişmiştir. Bu gelişim ve değişimin yöntemleri, sempozyumumuzda ortaya koyularak tartışılacak. Gerek teknik konular gerekse uygulamaya dayalı çok sayıda örneği de bu etkinlikte bulabileceğiz.” diyerek katılımcılara ve organizasyon komitesine teşekkür etti. Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’e konuşmasının ardından Prof. Dr. Sinan Ünser tarafından sertifikası verildi.
 
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıymet Çalıyurt ile birlikte sempozyumun başkanlığını üstlenen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erkan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’e desteklerinden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında sempozyum programı hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Mehmet Erkan “Sempozyumda muhasebenin sorunları detaylı olarak masaya yatırılacak ve bilim camiasına katkıda bulunulacak. Artık mesleklerde spesifikleşmeye doğru gidiliyor. Sayısallık önemini yitirdi, kalite çok daha önemli bir hale geldi. Eğer geleceğe yönelik önemli düşünceler ve bilgiler ortaya koyacaksak, kalitenin ön planda tutulması bir gerçektir.” diyerek Türk Ticaret Kanunu ve bağımsız denetim şirketleri hakkında bilgiler verdi.
 
Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun davetli konuşmacılarından Türk muhasebe tarihi duayeni Prof. Dr. Oktay Güvemli, “Orta Doğu ve Batı Avrupa Muhasebe Kültür Dengeleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Oktay Güvemli sunumda, muhasebenin Orta Doğu, Anadolu ve Batı’daki tarihi süreçlerinden ve gelişimlerinden bahsetti. Merdiven Yöntemi’nin Türk Devlet geleneği içerisinde kullanılışından, Anadolu’nun çalkantılı dönemi olan 1300’lü yılardaki muhasebe kayıtları ve kayıt tutulma yöntemlerinden ve Batı’daki ilk muhasebe kitabı olan, 1494 yılında yazılmış Luca Pacioli’nin  Summa De Arithmetica Geometria Proportioni Et Proportionalita adlı kitabından bahsederek Batı’nın keşifleri sonrasında ortaya çıkan merkantalizmi, bununla paralel olarak ilerleyen okyanus ve Hindistan ticaretinin tarihini aktardı. Batı’da gelişen bu süreçle eş zamanlı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun gelir kaynaklarında yaşanan olumsuzluğa karşı Tarhuncu Ahmet Paşa, Koçi Bey ve Katip Çelebi gibi aydınlar tarafından yapılan bilanço ve bütçe çalışmalarının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Güvemli, bu süreçte dünyada değişen güç dengelerinin ekonomik arka planından bahsederek sunumunu tamamladı. Prof. Dr. Oktay Güvemli sunumunun ardından, Cumhuriyetin 100. yılı hazırlıkları kapsamında kendisi ve arkadaşları tarafından hazırlanan Ortadoğu Muhasebe Tarihi Ansiklopedisi (MÖ 3000 – MS 2000) adlı eseri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na hediye etti.
 
Etkinliğin ikinci gününde, Sempozyum Başkanı, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıymet Çalıyurt ve Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli ile beraberindeki heyet, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Keyifli bir sohbetin gerçekleştirildiği ziyarette heyet, sempozyum konusundaki destekleri nedeniyle Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini sundu.
Bu içerik 04 Ekim 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 791 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NİN MOBİL UYGULAMASI KULLANIMA SUNULDU

Trakya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın, TÜBAP kapsamında yürüttüğü “Akademik Süreç Yönetimi Projesi”nin en önemli modüllerinden biri olan “Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Mobil Uygulaması” kullanıma açıldı. Mobil uygulama, Öğrenci, Akademik Personel ve İdari Personel olmak üzere 3 farklı ara yüzden oluşuyor. Öğrenciler için geliştir..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE HIRVATİSTAN BALTAZAR ZAPRESİC UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Trakya Üniversitesi, uluslararası eğitim alanındaki iş birliklerini her geçen gün daha da artırıyor. Bu kapsamda, Trakya Üniversitesi ile Hırvatistan Baltazar Zapresic Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Baltazar Zapresic Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vladimir Simovic tarafından imzalanan protokolle, eği..

KORE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ CHOİ HONG- GHİ’DEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR VEKİLİ PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU’NA ZİYARET

Trakya Üniversitesi, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Kültür Merkezi tarafından Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Kore Kültür Günü” kapsamında Edirne’ye gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Choi Hong-ghi, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Kore Cumhuriyeti B&..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN KEŞAN’DA ÖNEMLİ PROJE

Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Öngün’ün yürütücüsü olduğu, Keşan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Semra Eyi’nin yardımcı araştırmacı olarak görev aldığı ve TÜBAP kapsamında hayata geçirilen “Hasta Bakı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Eki
2018 TÜBİTAK BİGG PROGRAMI TANITIM ETKİNLİĞİ

Değerli Girişimciler,200 Bin TL’ye kadar hibe desteği sağlayan TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Programı’na, 1 Kasım 2018 tarihine kadar teblegirisim.com üzerinden başvuru kabul etmeye devam ediyoruz! Bu etkinliğe katılarak, 200 Bin TL’lik hibe desteğine ulaşmak için projenizi nasıl hazırlayabileceğinizi ve başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi danışman ekibimizden ve de geçmiş dönemlerde bu destekten faydalanan giri..