TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDE, “3. ULUSLARARASI TRAKYA MUHASEBE FİNANSMANI VE DENETİM SEMPOZYUMU”

Görevi başındayken 2014 yılında vefat eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Fehmi Yıldız anısına, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “3. Uluslararası Trakya Muhasebe Finansmanı ve Denetim Sempozyumu”nun açılışı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılışa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler, Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
 
Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Trakya Üniversitesi, Edirne gibi büyük işler başarmış bir şehrin üniversitesi olarak, büyük şeyler başarmayı hedefliyor. Yüzünü Balkanlara dönmüş üniversitemizde artık rakamlardan çok kaliteye odaklanmış durumdayız. Sarayımız ve şerbetlerimiz gibi geçmişteki değerlerimizi gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Bugün bu sempozyumda da, Osmanlı muhasebe kayıtları gün yüzüne çıkartılacak ve konuşulacak, bu ve bunun gibi pek çok önemli konu gündeme getirilerek, değerler ortaya koyulacak. Ayrıca kalite konusu gibi üniversitemizin önem verdiği ve üzerine yoğunlaştığı konulara değinilecek. Üniversitemiz ve bilim dünyasının bugün buradan önemli kazanımlarla ayrılacağına inanıyorum.” diyerek sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmanın ardından Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na sertifikasını verdi.
 
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler ise konuşmasında, “Muhasebe ve denetim alanında üniversitemizde 4 gün boyunca alanında uzman isimler çeşitli görüşler bildirecek. Muhasebe, şirketlerin bilançoları üzerinde çeşitli yorumlarda bulunarak başarı ya da başarısızlığı ölçer. Bu yöntem, M.Ö. 3000’li yıllardan gelerek günümüzde modern bilimle gelişmiş ve değişmiştir. Bu gelişim ve değişimin yöntemleri, sempozyumumuzda ortaya koyularak tartışılacak. Gerek teknik konular gerekse uygulamaya dayalı çok sayıda örneği de bu etkinlikte bulabileceğiz.” diyerek katılımcılara ve organizasyon komitesine teşekkür etti. Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’e konuşmasının ardından Prof. Dr. Sinan Ünser tarafından sertifikası verildi.
 
Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıymet Çalıyurt ile birlikte sempozyumun başkanlığını üstlenen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erkan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’e desteklerinden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında sempozyum programı hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Mehmet Erkan “Sempozyumda muhasebenin sorunları detaylı olarak masaya yatırılacak ve bilim camiasına katkıda bulunulacak. Artık mesleklerde spesifikleşmeye doğru gidiliyor. Sayısallık önemini yitirdi, kalite çok daha önemli bir hale geldi. Eğer geleceğe yönelik önemli düşünceler ve bilgiler ortaya koyacaksak, kalitenin ön planda tutulması bir gerçektir.” diyerek Türk Ticaret Kanunu ve bağımsız denetim şirketleri hakkında bilgiler verdi.
 
Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun davetli konuşmacılarından Türk muhasebe tarihi duayeni Prof. Dr. Oktay Güvemli, “Orta Doğu ve Batı Avrupa Muhasebe Kültür Dengeleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Oktay Güvemli sunumda, muhasebenin Orta Doğu, Anadolu ve Batı’daki tarihi süreçlerinden ve gelişimlerinden bahsetti. Merdiven Yöntemi’nin Türk Devlet geleneği içerisinde kullanılışından, Anadolu’nun çalkantılı dönemi olan 1300’lü yılardaki muhasebe kayıtları ve kayıt tutulma yöntemlerinden ve Batı’daki ilk muhasebe kitabı olan, 1494 yılında yazılmış Luca Pacioli’nin  Summa De Arithmetica Geometria Proportioni Et Proportionalita adlı kitabından bahsederek Batı’nın keşifleri sonrasında ortaya çıkan merkantalizmi, bununla paralel olarak ilerleyen okyanus ve Hindistan ticaretinin tarihini aktardı. Batı’da gelişen bu süreçle eş zamanlı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun gelir kaynaklarında yaşanan olumsuzluğa karşı Tarhuncu Ahmet Paşa, Koçi Bey ve Katip Çelebi gibi aydınlar tarafından yapılan bilanço ve bütçe çalışmalarının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Güvemli, bu süreçte dünyada değişen güç dengelerinin ekonomik arka planından bahsederek sunumunu tamamladı. Prof. Dr. Oktay Güvemli sunumunun ardından, Cumhuriyetin 100. yılı hazırlıkları kapsamında kendisi ve arkadaşları tarafından hazırlanan Ortadoğu Muhasebe Tarihi Ansiklopedisi (MÖ 3000 – MS 2000) adlı eseri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na hediye etti.
 
Etkinliğin ikinci gününde, Sempozyum Başkanı, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıymet Çalıyurt ve Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Güvemli ile beraberindeki heyet, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Keyifli bir sohbetin gerçekleştirildiği ziyarette heyet, sempozyum konusundaki destekleri nedeniyle Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini sundu.
Bu içerik 04 Ekim 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 861 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ...

Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne Prof. Dr. İrfan Coşkun’un atanması nedeniyle, 5 Aralık 2018 Çarşamba günü bir devir teslim töreni düzenlendi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU’DAN “TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN BUGÜNÜ VE YARINI” KİTABI…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek, editörlüğünü üstlendiği “Turkey’s Syrians: Today and Tomorrow” isimli kitabı takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu U..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN “GELECEĞİM SENSİN KORO VE ORKESTRASI” CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE…

Biz “Geleceğim Sensin” Dedik, Onlar Gelecek Oldu… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleştirilen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri” isimli çatı proje kapsamında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikri ve Edirne Valiliği’nin desteğiyle hayata geçirile..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN İŞÇİ-İŞVEREN BULUŞMASINA BÜYÜK DESTEK

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün ortak çalışması kapsamında, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Genel Sekreteri Nevzat Taşkın yönetiminde, ETSO Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Olağan Meclis Toplantısı”nda, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından, ..