ŞAMPİYONLAR TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BULUŞTU

Üniversitemiz ve Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli Üniversitelerinin oluşturduğu Trakya Üniversiteler Birliği tarafından 23 Kasım 2017 tarihinde açılışı gerçekleştirilen 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi programında 12:00- 13:00 saatleri arasında “Şampiyonlar Buluşuyor” adlı söyleşi gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını Üniversitemiz Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna’nın yaptığı söyleşiye Dünya Güreş Şampiyonası Kadınlar 75 kiloda şampiyonluk yaşayan Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz Milli sporcu Yasemin Adar, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz İsmail Balaban, kardeşi başpehlivan Turan Balaban, güreş severler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ülkemizin kadınlardaki ilk dünya şampiyonu güreşçisi olarak tarihe geçen, Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz Yasemin Adar “Bu organizasyonda bizleri bir araya getiren Üniversitemize teşekkürlerimi sunarım. Dünya şampiyonu bir sporcu olarak burada bulunmak gurur verici. Uluslararası arenada Ülkemizi temsil etmek, bayrağımızı dalgalandırmak ve Milli Marşımızı okutmak tarifi imkansız bir duygu. Kendimi diğer sporculardan farklı olarak daha azimli ve kararlı görüyorum. Bu da yaptığım işin her zaman daha iyisini başarma adına bana güç veriyor. Güreş, kadın için hiç de kolay olmayan bir spor olsa da her zaman imkansızlıkların üstesinden gelebileceğimize inanan biri olarak başarılarıma yenilerini eklemek, Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürmek istiyorum.  Kadınlar, güreşlerde daha fazla yer almalı.” şeklinde konuştu.

Olimpiyat şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan “Sarı Fırtına” lakaplı 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban katılımcılara kardeşi Başpehlivan Turan Balaban ile birlikte geçirdikleri zorlu çocukluk yıllarından, o yıllarda kurdukları hayallerden ve güreşe başlamaları sürecinden bahsetti. Kardeşiyle küçük yaşlarda şarkıcı olma hayali kurduklarını ifade eden İsmail Balaban, 2008’de bir televizyon kanalında yayınlanan ses yarışmasında seslendirdikleri “Koca Yusuf” adlı şarkıyı salonda yer alan dinleyicilere söylediler. İsmail Balaban, “Çocukluğumuzda çok zor süreçlerden geçtik. Maddi ve manevi zorluklar içerisinde geçen bir yaşamımız oldu. Güreş, köyden ve imkansızlıklardan kurtulmamız için bir çıkış noktasıydı. Daha sonra başarılar elde etmeye başladık. Bu doğrultuda 2008 yılında Antalya Konyaaltı Belediyesi bünyesine girdik. Bu esnada güreşte başarılarımız artarak devam etti. Artan başarılarımız ile birlikte kendimize yeni imkanlar oluşturduk. Güreşe başlarken hedeflerimiz vardı. Hedefimiz ikiz başpehlivan olup tarihe geçmekti. Tarihte baba-oğul, ağabey-kardeş başpehlivanlar var, ancak ikiz başpehlivan yoktu. Biz de bu ilki gerçekleştirmek istiyorduk. Bu hedefler doğrultusunda düzenli ve kararlı bir şekilde çalıştık. 656. Tarihi Kırkpınar’da bu hayalimizi gerçekleştirdik. İkiz başpehlivanlar olarak tarihe geçtik. Yeni hedefimiz Kırkpınar’da kardeşim ile birlikte final yapmak. Bu doğrultuda azimli ve kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Söyleşinin tamamlanmasının ardından kongrede oturumlara geçildi.
 
 
Bu içerik 24 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1060 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZDEN MAKEDONYA ÜSKÜP’TE SERGİ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin daveti ile Kulturnu Informativen Centar Sergi Salonun’da gerçekleştirilecek olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Ayhan Çetin’e ait ‘Explosion’ isimli kişisel resim sergisi ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’ya ait ‘Exhaustion’ isimli kişisel gra..

“TRAKYA BÖLGESİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Üniversitemiz ev sahipliğinde 05 Şubat 2018 tarihinde “Trakya Bölgesinde Bulunan Üniversiteler Uluslararası Öğrenci Çalıştayı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Üniver..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

13
Şub
"EDİRNE GÖRÜNÜMLERİ" SERGİSİ

90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Uzun yıllardır ..