MOĞOLİSTAN ve ÇİN’DEKİ YENİ BULUNTULAR IŞIĞINDA TÜRKLER

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce düzenlenen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Moğolistan ve Çin’deki Yeni Buluntular Işığında Türkler” konulu konferans, 14 Nisan 2014 tarihinde Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, İl Jandarma Komutanı Albay Hakkı Çetin, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Gençler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ayhan Gençler ve rektörümüzün açılış konuşmasını gerçekleştirdiği konferansta, Cengiz Alyılmaz’ın hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı TRT tarafından hazırlanan film izlendi.

Konuşmasına tarih bilinci ve tarihi iyi bilmenin milletler için önemini vurgulayarak başlayan Cengiz Alyılmaz, “Milletler tarihlerini kendilerine değil, dünyaya anlatmalıdır, tarih ise belgeler ışında anlatılmalıdır. Belgeler olmadan tarihten bahsedilemez, belgesiz tarih ancak mitoloji olur” dedi.

Alyılmaz,  Çin’den Hindistan’a kadar uzanan farklı coğrafyalardaki çeşitli arkeolojik ve antropolojik bulguları değerlendirdiği konuşmasında, çalışmalarından çeşitli fotoğraf ve tarihi belgeler paylaştı.

Türk milletinin geçmişte bıraktığı resim, damga, yazıtlardan ve tarihi eserlerden örnekler sunan Alyılmaz, farklı coğrafyalardaki yeni buluntularda yer alan benzerliklere dikkat çekti ve bu bulgular ışığında Türk milletinin geçmişte kendi alfabesi olan, şehir ve medeniyetler kurmuş bir millet olduğunu söyledi. Ayrıca Türk mitolojisi ve sembolleriyle ilgili açıklamalar yapan Alyılmaz, tarihi değerlerin yeterince korunmadığını belirtti ve bunların korunması ve gençlere öğretilmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferans sonunda rektörümüz Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a teşekkür etti.

Bu içerik 17 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1776 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZDE “YENİ DÜNYA, YENİ TÜRKİYE VE MEDENİYETLER İTTİFAKI” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı, Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği ve Merkezi (MEDAR) iş birliğinde düzenlenen “Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı” Konferansı, Üniversitemiz ev sahipliğinde 20 Şubat 2018 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal ..

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projesi Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Üniversitemiz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Tacikistan Ülke Tanıtım Programı 22 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tacikistan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Haka..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler