İŞKODRA'DAN EDİRNE'YE AKADEMİK KÖPRÜ

Arnavutluk Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nde eğitim gören ve seçmeli ders olarak Türkçe’yi öğrenen 21 öğrenci, 28 Mayıs-2 Haziran 2018 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitemiz ve İşkodra Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen gezide, öğrencilerin yanı sıra Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nde görevli altı akademisyen de yer aldı.

Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi Turizm, İşletme ve Maliye Bölümleri akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan grup, ilk olarak Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirerek yetkililerden Trakya Üniversitesi, uluslararası öğrenci programları, Trakya Üniversitesi’ndeki uluslararası öğrenci sayısı ve Trakya Üniversitesi’nin Balkanlara yönelik izlediği tutum hakkında bilgi aldı. Ardından, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi içerisinde yer alan eğitim alanlarıyla fakülteler ziyaret edilerek öğrencilerle bilgi paylaşımında bulunuldu. Ziyaretin ikinci günü, kentin kültür turizmine ayrılarak, öğrenciler ve akademisyenlerden oluşan grup tarafından Üniversitemiz Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği Selimiye Camii, tarihi Edirne Arasta Çarşısı ve Bedesten ile çok sayıda tarihi yapı ziyaret edildi. Ziyaretin üçüncü gününde İstanbul’a bir seyahat gerçekleştiren grup, yolculuğun ertesi gününde Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne ziyaret gerçekleştirerek bölümler, ders programları ve uluslararası öğrenci değişimleri hakkında bilgi sahibi olma ve akademik çalışanlarla tanışma fırsatı buldu.

Grup, ziyaretlerinin son gününde Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya geldi. Ziyarette Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Dış İlişkiler Sorumlusu Öğr. Gör. Nurgül Sarsılmaz ve Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Rijete Simitçiu da yer aldı. Trakya Üniversitesi’ndeki sıcak ve samimi ortamla kendilerine gösterilen ilgi ve yakınlıktan memnun olan İşkodralı öğrenci ve akademisyenler, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ziyaret sırasında gerçekleştirdiği konuşmasında, Shkodra Luigi Gurakuqi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerini üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet ve mutluluk duyduğunu belirterek “Biz her anlamda kardeşiz, akrabayız… Hem Allah katında kardeşiz hem de bir kan bağımız var. Dedelerimiz, Çanakkale ve daha pek çok savaşta düşmanla omuz omuza çarpışarak kan kardeşi olmuş. Bu nedenle aramızda çok güçlü, kökü çok eskilere dayanan bağlar olduğuna inanıyorum. Balkanlar’dan geldiğinizi belirttiğinizde, Edirne’nin ve üniversitemizin tüm kapıları sizlere sonuna kadar açık olacaktır. İki üniversite arasındaki iletişimin artmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. İilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Üniversitenizi, Trakya Üniversitesi’nden ayrı görmüyoruz. Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nin değerli Rektörü’ne selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Sizleri en yakın zamanda tekrar Edirne’de, üniversitemizde görmekten mutluluk duyacağız.” dedi. Rektörümüz ayrıca, kendisini ziyaret eden öğrencilerin ailelerine selamlarını ileterek şimdiden Ramazan Bayramlarını kutladı.
Bu içerik 11 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1152 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ EDİRNE’NİN YENİ BULUŞMA NOKTASI: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MERİÇ KENARI SOSYAL TESİSLERİ

Trakya Üniversitesi’nin Meriç Kenarı Öğrenci Sosyal Tesisleri’nde, Sağlık Kültür Spor Daire Başkan V. Yücel Kurtdere ve değerli personellerinin katkılarıyla 2018’in ilk aylarında başlayan yenileme ve dönüşüm çalışmaları, sürdürülebilirlik ilkesiyle, tüm hızıyla devam ediyor. Edirne’ye yıllardır hizmet veren tesisler, yenilenen yüzü, her geçen gün daha da artan..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TARİHİNDE BİR İLK: ÜNİVERSİTE AİLESİ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, üniversite tarihinde ilk defa düzenlenen iftar yemeği, akademisyenler, idari çalışanlar ve öğrencilerin yoğun katılımıyla, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’ndeki Bolca Ana Yemekhanesi’nde gerçekleşti. 7 Haziran 2018’de düzenlenen iftar yemeğine yaklaşık 1.000 kişi katıldı. İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Enes Temel’in Kur'an-ı..

YENİ MERİÇ KENARI ÖĞRENCİ SOSYAL TESİSLERİMİZ SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE

Instagram’da, 1 milyon 400 bin takipçi sayısıyla oldukça popüler olan, seçkin restoran ve kafeleri takipçileriyle buluşturarak farkındalık yaratan “yemekneredeyenircom” (www.instagram.com/yemekneredeyenircom) isimli Instagram hesabı, Trakya Üniversitesi Meriç Kenarı Öğrenci Sosyal Tesisleri’ni ve lezzetli yemeklerini tanıttı. Ali Nazik Kebabı’nın yapılışının gösterildiği video, bir günde 1..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKANLARDA ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE TANITILDI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, 4-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Bulgaristan Smolyan, Razgrad, Rusçuk; Makedonya Üsküp ve Struga ile Romanya Köstence şehirlerinde Türk ve akraba topluluklarından öğretim üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilere Trakya Üniversitesi’ni ..