İŞKODRA'DAN EDİRNE'YE AKADEMİK KÖPRÜ

Arnavutluk Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nde eğitim gören ve seçmeli ders olarak Türkçe’yi öğrenen 21 öğrenci, 28 Mayıs-2 Haziran 2018 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitemiz ve İşkodra Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen gezide, öğrencilerin yanı sıra Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nde görevli altı akademisyen de yer aldı.

Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi Turizm, İşletme ve Maliye Bölümleri akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan grup, ilk olarak Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirerek yetkililerden Trakya Üniversitesi, uluslararası öğrenci programları, Trakya Üniversitesi’ndeki uluslararası öğrenci sayısı ve Trakya Üniversitesi’nin Balkanlara yönelik izlediği tutum hakkında bilgi aldı. Ardından, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi içerisinde yer alan eğitim alanlarıyla fakülteler ziyaret edilerek öğrencilerle bilgi paylaşımında bulunuldu. Ziyaretin ikinci günü, kentin kültür turizmine ayrılarak, öğrenciler ve akademisyenlerden oluşan grup tarafından Üniversitemiz Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği Selimiye Camii, tarihi Edirne Arasta Çarşısı ve Bedesten ile çok sayıda tarihi yapı ziyaret edildi. Ziyaretin üçüncü gününde İstanbul’a bir seyahat gerçekleştiren grup, yolculuğun ertesi gününde Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne ziyaret gerçekleştirerek bölümler, ders programları ve uluslararası öğrenci değişimleri hakkında bilgi sahibi olma ve akademik çalışanlarla tanışma fırsatı buldu.

Grup, ziyaretlerinin son gününde Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya geldi. Ziyarette Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Dış İlişkiler Sorumlusu Öğr. Gör. Nurgül Sarsılmaz ve Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Rijete Simitçiu da yer aldı. Trakya Üniversitesi’ndeki sıcak ve samimi ortamla kendilerine gösterilen ilgi ve yakınlıktan memnun olan İşkodralı öğrenci ve akademisyenler, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ziyaret sırasında gerçekleştirdiği konuşmasında, Shkodra Luigi Gurakuqi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerini üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet ve mutluluk duyduğunu belirterek “Biz her anlamda kardeşiz, akrabayız… Hem Allah katında kardeşiz hem de bir kan bağımız var. Dedelerimiz, Çanakkale ve daha pek çok savaşta düşmanla omuz omuza çarpışarak kan kardeşi olmuş. Bu nedenle aramızda çok güçlü, kökü çok eskilere dayanan bağlar olduğuna inanıyorum. Balkanlar’dan geldiğinizi belirttiğinizde, Edirne’nin ve üniversitemizin tüm kapıları sizlere sonuna kadar açık olacaktır. İki üniversite arasındaki iletişimin artmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. İilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Üniversitenizi, Trakya Üniversitesi’nden ayrı görmüyoruz. Shkodra Luigj Gurakuqi Üniversitesi’nin değerli Rektörü’ne selam ve sevgilerimizi iletiyoruz. Sizleri en yakın zamanda tekrar Edirne’de, üniversitemizde görmekten mutluluk duyacağız.” dedi. Rektörümüz ayrıca, kendisini ziyaret eden öğrencilerin ailelerine selamlarını ileterek şimdiden Ramazan Bayramlarını kutladı.
Bu içerik 11 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1271 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE İPEKYOL ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün (MEYOK) ortak çalışmaları kapsamında, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi İşveren Portalı üye firmalarından İpekyol Giyim San. Paz. Ve Tic. A.Ş. ile “Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Kariyer Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Üniversitesi adına ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YENİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI BEKLİYOR...

Trakya Üniversitesi, bölgenin ve Balkanların en büyük sağlık kuruluşu olan Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 68 yeni çalışma arkadaşı alıyor. Çocuk Gelişimcisi, Fizyoterapist, Diyetisyen, Psikolog, Hemşire ve Sağlık Teknikeri kadrolarına alınacak çalışanlar, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre, KPSS B grubu puan sıralaması esas alınarak belirlenecek. Adaylar belirtilen unvanlardan ya..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI’NDAN GERİ DÖNÜŞÜM HAREKETİ

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, başta Bolcaana Yemekhanesi olmak üzere üniversitenin tüm yerleşkelerinde geri dönüşüm hareketi başlattı. 14-20 Ekim 2018 tarihleri arasında kutlanan “Dünya Standartlar Günü ve Türkiye Standartları Haftası” kapsamında hayata geçirilen çalışmalarla, Trakya Üniversitesi’ndeki atıkların geri dönüştürü..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, PROF. DR. KENAN SARIDOĞAN’I EMEKLİLĞE UĞURLADI...

Trakya Üniversitesi’ne 1988 yılından bu yana aralıksız şekilde hizmet eden, birçok genç tabibin ve Ortopedi ve Travmatoloji uzmanının yetişmesine katkıda bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Sarıdoğan için emeklilik töreni düzenlendi. Dr. Ratip Kazancıgil Derslik Binası’nda gerçekleştirilen törene, Trakya Üniversitesi Rek..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Eki
2018 TÜBİTAK BİGG PROGRAMI TANITIM ETKİNLİĞİ

Değerli Girişimciler,200 Bin TL’ye kadar hibe desteği sağlayan TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Programı’na, 1 Kasım 2018 tarihine kadar teblegirisim.com üzerinden başvuru kabul etmeye devam ediyoruz! Bu etkinliğe katılarak, 200 Bin TL’lik hibe desteğine ulaşmak için projenizi nasıl hazırlayabileceğinizi ve başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi danışman ekibimizden ve de geçmiş dönemlerde bu destekten faydalanan giri..