ENGELSİZ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN “OTİZMİ FARK ET” ETKİNLİĞİ

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Komisyonu tarafından “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Işık Görker, Dr. Öğr. Üyesi Leyla Bozatlı ve Uzm. Dr. Seray Ağca Bilmenoğlu; Eğitim Fakültesinden Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Eğitimi Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Dilber Tezel ve Arş. Gör. Dr. Aynur Gıcı Vatansever; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Öğr. Gör. Nilüfer Sivrikaya Tokgöz ve Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim-Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinden Özel Eğitim Öğretmeni Berkay Ömer Ünal koordinatör ve ekip liderleri olarak yer aldılar. Etkinlik otizmli bireylerle toplumsal alanda ve meslek yaşamında temas edecek öğrencilerin otizm konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, Sınıf Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Tıp Fakültesinden olmak üzere 19 gönüllü öğrenci etkinliğe katıldı.

“Otizmi Fark Et” etkinliği otizm tanılı çocuğu olan aile ve çocuklarının katılımı ile gerçekleştirildi. Etkinlikte ekipler oluşturularak, otizmli bireylerin duyusal hassasiyetlerinin ve ailelerinin toplumsal alanda yaşadığı güçlüklerin neler olduğunu anlamak, gözlemlemek ve konuşmak amaçlandı. Bu kapsamda Tıp Fakültesi Hastanesi ve BESYO spor salonları gezilecek rota olarak belirlendi. Ekip liderleri, aileler ve öğrenciler belirlenen mekanları gezerken otizmli bireylerin ve ailelerinin günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlükler, bunlarla nasıl baş ettikleri ile ailenin otizmle tanışma ve tedavi sürecini paylaştılar. Otizmli bireylerin toplumsal, sosyal, duyusal hassasiyetleri ile ilgili deneyimlerine odaklanılan etkinlikte, katılımcı öğrenciler otistik çocukların davranışları, uyum becerileri, ilgilerini çeken veya rahatsız oldukları uyaranlar üzerine gözlem yapma fırsatı buldular. Gezi sonrası bir araya gelen ekipler, bu gözlemler üzerinden ailelerin yaklaşımları, deneyimleri ile otizmin tanımı, ortaya çıkış öyküsü, nedenleri, tanı süreci, tedavileri, eğitimin otistik bireylere ve ailelerine katkıları, spor aktivitelerinin rehabilitasyondaki yeri gibi konularda paylaşımlarda bulundular. Etkinlik sonunda öğrenciler, zihinlerinde otizm ile ilgili önyargıları, sorularını ve doğru bilinen yanlışları ele aldıklarını, otizm ile ilgili farkındalıklarının arttığını belirttiler.

Etkinlikte yer alan Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Komisyonu üyeleri Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan edildiğini belirterek; ayrımcılık duygusuna dayanmadan, herkesin toplumda bağımsız yaşayabilmelerinde önemli bir aşama olan eğitim ve öğretim yaşantılarını başarıyla tamamlamaları için gereksinimlerin saptanması ve karşılanması, tüm personel ve öğrencilerde konu ile ilgili bilincin oluşturulması amacıyla hareket ettiklerini ifade ettiler. Komisyon üyeleri ayrıca, bireylerin yeti yitimlerinin toplumsal yaşamda karşılaştıkları fiziksel veya tutuma bağlı bariyerler ile de “engele” dönüşebileceğine vurgu yaptılar.
Bu içerik 19 Nisan 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 384 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

AİLE BOYU TRAKYA ÜNİVERSİTELİ

2019 yılında, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kayra Çağ Canarslan, aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu. Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştiren Kayra Çağ Canarslan’ın annesi Trakya Üniversitesi Eğit..

EMEKLİ HEKİM İNAYET DİKİM KORKUT, 67 YAŞINDA ÖĞRENCİ OLARAK TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE

42 yıl sonra 2019 yılında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimliği mesleğinden emekli olan İnayet Dikim Korkut, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na yerleşti. Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları devam ederken, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sın..

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ’NE “TRAKYA KULLUK” İSİMLİ KULLUK İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DESTEK

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor. Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYITLARI BAŞLADI

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi'ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yı..