ENGELSİZ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN “OTİZMİ FARK ET” ETKİNLİĞİ

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Komisyonu tarafından “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Işık Görker, Dr. Öğr. Üyesi Leyla Bozatlı ve Uzm. Dr. Seray Ağca Bilmenoğlu; Eğitim Fakültesinden Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Eğitimi Anabilim Dalından Dr. Öğr. Üyesi Dilber Tezel ve Arş. Gör. Dr. Aynur Gıcı Vatansever; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan Öğr. Gör. Nilüfer Sivrikaya Tokgöz ve Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim-Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinden Özel Eğitim Öğretmeni Berkay Ömer Ünal koordinatör ve ekip liderleri olarak yer aldılar. Etkinlik otizmli bireylerle toplumsal alanda ve meslek yaşamında temas edecek öğrencilerin otizm konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, Sınıf Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) ve Tıp Fakültesinden olmak üzere 19 gönüllü öğrenci etkinliğe katıldı.

“Otizmi Fark Et” etkinliği otizm tanılı çocuğu olan aile ve çocuklarının katılımı ile gerçekleştirildi. Etkinlikte ekipler oluşturularak, otizmli bireylerin duyusal hassasiyetlerinin ve ailelerinin toplumsal alanda yaşadığı güçlüklerin neler olduğunu anlamak, gözlemlemek ve konuşmak amaçlandı. Bu kapsamda Tıp Fakültesi Hastanesi ve BESYO spor salonları gezilecek rota olarak belirlendi. Ekip liderleri, aileler ve öğrenciler belirlenen mekanları gezerken otizmli bireylerin ve ailelerinin günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlükler, bunlarla nasıl baş ettikleri ile ailenin otizmle tanışma ve tedavi sürecini paylaştılar. Otizmli bireylerin toplumsal, sosyal, duyusal hassasiyetleri ile ilgili deneyimlerine odaklanılan etkinlikte, katılımcı öğrenciler otistik çocukların davranışları, uyum becerileri, ilgilerini çeken veya rahatsız oldukları uyaranlar üzerine gözlem yapma fırsatı buldular. Gezi sonrası bir araya gelen ekipler, bu gözlemler üzerinden ailelerin yaklaşımları, deneyimleri ile otizmin tanımı, ortaya çıkış öyküsü, nedenleri, tanı süreci, tedavileri, eğitimin otistik bireylere ve ailelerine katkıları, spor aktivitelerinin rehabilitasyondaki yeri gibi konularda paylaşımlarda bulundular. Etkinlik sonunda öğrenciler, zihinlerinde otizm ile ilgili önyargıları, sorularını ve doğru bilinen yanlışları ele aldıklarını, otizm ile ilgili farkındalıklarının arttığını belirttiler.

Etkinlikte yer alan Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Komisyonu üyeleri Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan edildiğini belirterek; ayrımcılık duygusuna dayanmadan, herkesin toplumda bağımsız yaşayabilmelerinde önemli bir aşama olan eğitim ve öğretim yaşantılarını başarıyla tamamlamaları için gereksinimlerin saptanması ve karşılanması, tüm personel ve öğrencilerde konu ile ilgili bilincin oluşturulması amacıyla hareket ettiklerini ifade ettiler. Komisyon üyeleri ayrıca, bireylerin yeti yitimlerinin toplumsal yaşamda karşılaştıkları fiziksel veya tutuma bağlı bariyerler ile de “engele” dönüşebileceğine vurgu yaptılar.
Bu içerik 19 Nisan 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 418 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..