"ENDÜSTRİ 4.0" PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Teknopark ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi iş birliğinde 22 Aralık 2017 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Tunca Konferans Salonu’nda “Endüstri 4.0” paneli düzenlendi. Panele, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 40. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ergun Doğru, Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, Öğretim Görevlisi Dr. Korhan Cengiz, Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık, E3TAM Genel Müdürü Sedat Sami Ömeroğlu, Pilz Türkiye Teknik Grup Müdürü Baran Demirkan, Minör Yazılım Genel Müdürü Ahmet Bahar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Odamızda, üniversite ve sanayi iş birliğinde yapılan çalışmaların bir örneğinin daha sergilendiğini görüyoruz. Sürekli bir şekilde büyüyen ve gelişen Trakya Teknopark, Edirne’nin göz bebeği durumunda. Başarılı bir panel olmasını diliyorum.” dedi.

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, üniversite ve sanayi iş birliğinde “Endüstri 4.0” başlıklı bir etkinliğin Edirne’de düzenleniyor olmasının kendilerine gurur verdiğini vurgulayarak “Üniversitemiz, sanayi iş birliği çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Devletimizin bir 2023 vizyonu var. Ülke olarak, dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmek gibi bir hedefimiz var. Milli gelirimizi 25 bin dolar seviyesine çıkarma ve 500 milyar dolarlık bir ihracat hedeflerimiz var. Bu kapsamda Ülkemizin, yüksek teknolojide üretim yapması ve ürettiği yüksek teknoloji ürünlerini satması gerekiyor." dedi.

Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, "Akademisyenler olarak yayınlar gerçekleştiriyor, kongrelere gidiyor ve patentler alıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yayınlar ve aldığımız patentler yurt dışına gidiyor, sonra bize teknoloji olarak satılıyor. Bunun yerine yüksek teknoloji ürünlerini Ülkemizde üretelim. Dünya, Endüstri 4.0’a girdi, giriyor. Bizim bilek gücüne değil, beyin gücüne ihtiyacımız var. Tüm bu hedefleri gerçekleştirebilmek için bilek gücünü bırakıp beyin gücüne geçmemiz gerekiyor. Bu noktada üniversite ve sanayi iş birliği adımlarının somutlaştırılması ve akademisyenlerin yetkinliklerinin sahaya yansıtılması ihtiyacı ortaya çıkıyor. Beyin gücümüzü sahaya taşıyarak bu süreci hızlı bir şekilde aşacağımızı düşünüyorum." dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 40. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ergun Doğru, son zamanların en çok heyecan uyandıran konularından biri olan “Endüstri 4.0”’ın yalnızca mühendislerin değil, tüm insanlığın kaderi ve geleceği açısından önemli olduğunu dile getirdi. Hüseyin Ergun Doğru, “Buharla başlayan, elektriğin yaşamımıza girmesiyle gelişen, bilgisayar ve internet teknolojisi ile daha ileriye taşınan teknoloji devrimlerinin ‘Endüstri 4.0’ ile yeni bir döneme girdiğini konuşmaya başladık. Bu gelişmelere ilişkin kavramsal bir uzlaşıya varılamamış olmasına karşın, ‘Endüstri 4.0’ adı altında genel bir uzlaşma ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte yapay zeka, robotik sistemlerin kullanılması, insansız araçlar ve makinelerin birbirileriyle konuşması gibi pek çok teknolojik yenilik ve gelişmeden söz edebiliriz. Bu gelişmelerin hem insanların günlük yaşamında hem de reel sektörde önemli etkilerinin olması bekleniyor. Teknolojiye insanı temel alan bir anlayışla ve toplumsal yarar doğrultusunda bakılması bugün, her zaman olduğundan daha fazla önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Hüseyin Ergun Doğru’nun konuşmasını tamamlamasının ardından panelde oturumlara geçildi. Panel, oturumların tamamlanması ile sona erdi.

Bu içerik 25 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 485 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler