DÜNYANIN SAYILI HOCALARINDAN, TÜRKİYE VE ÜNİVERSİTEMİZİN DOSTU PROF. DR. MİRKO TOS VEFAT ETTİ

Rektör yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun’un da hocalarından olan, Edirne ve üniversitemizi üç kez ziyaret eden, yayınladığı onlarca kitap ve 700’e yakın makale ile Medline veritabanına göre aktif çalıştığı 2001 yılında Kulak Burun Boğaz (KBB) alanında dünyanın en üretken bilim insanı olan Prof. Dr. Mirko Tos, 87 yaşında, Danimarka’da vefat etti. Cenazesine, Ülkemiz adına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun katıldı.
 
Prof. Dr. Mirko Tos, Sloven asıllı Danimarkalıdır. Yazdığı birçok ana kaynak kitapların yanı sıra kulak hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan çeşitli cerrahi teknikleri, sınıflaması ve teorisi vardır. Kıkırdak timpanoplasti hakkındaki sınıflandırması, ilk kez 2007 yılında Tıp Fakültemizin dergisinde davetli derleme yazısı olarak yayınlanmıştır. Ayrıca kendisi Tıp Fakültemizin dergisinde danışma kurulu üyeliği de yapmıştır. SCIE’ye kabul sürecinde dergi içinde yazı yazan ve yayın kurullarında görev yapan kişilerin makale ile atıf sayılarının da dikkate alındığı düşünüldüğünde  Üniversitemize hiç şüphesiz önemli bir katkısı olmuştur.
 
Dünyanın dört bir yanından davet alan Prof. Tos, Ülkemize ve Edirne’ye özel bir ilgi göstermiştir. Birçok Türk akademisyen yanında eğitim almış, kendisiyle birlikte projeler gerçekleştirmiştir. Üniversitemiz Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı tarafından 2001 yılında  onuruna düzenlenen sempozyumda, Üniversitemiz ile Türk ve Balkan KBB ve BBC Dernekleri tarafından 2006 yılında düzenlenen V. Balkan KBB ve BBC Kongresinde ve 2010 yılında da Üniversitemiz ile Trakya KBB ve BBC Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Edirne’ye gelerek konferanslar vermiştir.
 
Prof. Mirko Tos ve çalışma arkadaşlarının eserleri sayesinde Danimarka, Prof. Tos’un aktif çalıştığı yıllarda nüfusa oranlama yapıldığında KBB alanındaki yayın bakımından dünya birincisi ülke olmuştur.
 
Prof. Tos, birçok uluslararası önemli kuruluşların yanı sıra Balkan ve Trakya KBB ve BBC Derneklerinin Onursal Üyesi idi. Trakya Üniversitesi olarak kendisini saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.
Bu içerik 05 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1501 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

YENİ BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..