BÜKREŞ ÜNİVERSİTESİ BUA’NIN BİR SONRAKİ DÖNEM BAŞKANI

Tetova Üniversitesi ev sahipliğinde 30-31 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen 4. BUA Toplantısı’nda 2019-2020 Dönemi başkanlığı belirlendi. 2018 BUA Başkanı olan Selanik Aristotales Üniversitesi’nden sonra 2019 yılı BUA Başkanının Bükreş Üniversitesi olmasına oy birliği ile karar verildi.

Oylama öncesinde gelecek dönem başkanlığı konusunda üniversiteler Bükreş Üniversitesi ile ilgili olarak Bükreş Üniversitesi hakkındaki olumlu fikirlerini belirterek oy kullandılar.

Oylama sonrası söz hakkı alan Prof. Mircea Dumitru, 2012 yılından beri Bükreş Üniversitesi Rektörü olduğunu ve Balkan Üniversiteler Birliğinin dünya ve Romanya çapında tanınması ve birliğe üye kabulü için çaba göstereceğini, BUA’nın vizyonlarını en iyi yere taşımak için ne gerekiyorsa yapacağına dair söz vererek konuşmasını neticelendirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konu ile ilgili olarak “Romanya’nın güçlü bir üniversite geleneği var. Bükreş Üniversitesinin başkanlığı ile BUA’nın gelecekte önemli adımlar atacağına inanıyorum.” dedi.
 
Prof. Dr. Mircea Dumitru kimdir?
 
Mircea Dumitru Felsefe alanında doktora derecesini 1998'de Tulane Üniversitesinden (New Orleans, Louisiana), modal mantıktaki  teziyle aldı. Aynı zamanda Bükreş Üniversitesi Felsefe Bölümünde neo-freeanizm ve neo-russelensizm üzerine önermeye yönelik tutumların ve doğrudan referansın anlambilimine dair bir tezi olan bir doktordur. Felsefi mantık, dil felsefesi ve modalitenin analitik metafiziği üzerine uzmanlaştı. Profesör Dumitru, modal mantık, doğruluk teorileri, anlam, akılcılık, Wittgenstein'ın düşüncesi, Quine, Kripke ve Kit Fine, realizm, özcülük ve relativizm üzerine odaklanmış çağdaş mantık gibi konularda 50'den fazla dergi makalesi ve bölüm yazmıştır. Araştırma ve öğretme yetkinliği felsefi mantığı, sembolik mantığı, dil felsefesini, modalitelerin metafiziğini, epistemolojiyi, akıl felsefesini ve vicdanını kapsar. Profesör Dumitru, 2011'den bu yana Bükreş Üniversitesi Rektörü ve 2014'ten bu yana Romanya Akademisinin üyesidir. 2011-2014 yılları arasında Avrupa Analitik Felsefe Derneği başkanlığını yapmıştır. 2000 ve 2008 yıllarında Felsefe Fakültesi Dekanlığı, 2008 - 2011 yıllarında Bükreş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.
 
Bükreş Üniversitesi Tanıtımı
 
Bükreş Üniversitesi (Romence: Universitatea din Bucureşti): Romanya'nın başkenti Bükreş'te bulunan bir yükseköğretim kurumudur. Üniversitede 34.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin tarihi 1864 yılına Saint Sava Akademisine dayanmaktadır. Bükreş Üniversitesi 1864 yılında kurulmuştur. 147 yıllık geçmişi olan Bükreş üniversitesi Avrupa’nın sayılı üniversiteleri arasına girmiştir. Özellikle hukuk bölümü ile Romanya’da popüler olmuştur. Bükreş Üniversitesinde 22 tane kısa program, 75’ten fazla uzun program ve 12’den fazla açık ve uzaktan eğitim, 120’den fazla master programı ve 50’den fazla doktora programı bulunmaktadır.
Bu içerik 04 Nisan 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 825 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SENATOSU “15 TEMMUZ” ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Trakya Üniversitesi Senatosu, “15 Temmuz Demokrasi ve Mili Birlik Günü” anma programı dolayısıyla özel bir gündemle toplandı. 16 Temmuz 2018’de Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu’ndaki toplantı, 50 tam üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatan, hafızaların tazelenmesini sağlayan kısa film gösteriminin ardından Senato Üyeleri’nin serbes..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, KARADAĞ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Karadağ Sağlık Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar’dan oluşan heyete, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip eşlik etti. Heyet, Karadağ Sağlık Bakan Yardımcısı ve Sağ..

YENİ REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU KARADAĞ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Karadağ Üniversitesi’nin (University of Montenegro) davetlisi olarak, 10-12 Temmuz tarihleri arasında Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip ve Karadağ Üniversitesi (University of Montenegro) Rektörü Prof. Dr. Danilo Nikoliç ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Duşko Bjelica ve Prof. Dr. Durdica Perovi&cced..

TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN YENİ DÖNEM BAŞKANI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 29 Haziran’da gerçekleştirilen Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 13. Üst Kurul Toplantısı’nın ardından, Trakya Üniversiteler Birliği 3. Dönem Başkanlığı’nı 2016 yılından bu yana sürdüren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer görevini, düzenlenen törenle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. ..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

02
Eyl
INTERNATIONAL AGRICULTURAL, BIOLOGICAL AND LIFE SCIENCE CONFERENCE

“International Agricultural, Biological and Life Science Conference” is an international scientific conference organized by Trakya University, Edirne, Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 2-5, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on Agriculture, Biology and Life Science. The technical sessions w..

05
Eyl
SUNFLOWER OIL PRODUCTION, QUALITY AND APPLICATIONS

“Sunflower Oil Production, Quality and Applications” is an international conference organized by the International Sunflower Oil Association in collaboration with the Trakya University, Edirne Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 4, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on sunflower oil. However, a general sess..