“AZERBAYCAN KÜLTÜR GECESİ” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu katılımlarıyla Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği ile Trakya Azerbaycan Birliği tarafından düzenlenen “Azerbaycan Kültür Gecesi” etkinliği 19 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe, Azerbaycan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Ramiz Hacızade, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Doğan, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler ile Azerbaycan vatandaşları katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan, dernek olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerle Üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin ülkelerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı bulduklarını belirterek “Azerbaycan ile Türkiye, iki millet bir devletiz.” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesinin uluslararası öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin önemli bir Üniversitesi olduğunu ifade ederek “Üniversitemizde 2.700’e yakın uluslararası öğrencimiz var. Uluslararası öğrencilerimizin 2.300 kadarı konumumuz ve misyonumuz gereği Balkanlı öğrencilerden oluşuyor. Geriye kalan dört yüze yakın uluslararası öğrencimiz ise dünyanın farklı coğrafyalarından. Kültürel etkinliği gerçekleşen Azerbaycan ülkesinden Üniversitemizde 53 öğrencimiz var. Bu sayı arzuladığımız kadar çok olamayabilir ancak artması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz, Azerbaycanlı öğrencileri uluslararası yabancı öğrenci olarak görmüyoruz. Biz Azerbaycan’ı kardeş olarak görüyoruz. Oradan gelen öğrencilerimiz de bizim için yabancı öğrenci değil, kendi ülkemizin bir parçasıdır. Bu etkinlikte de bu birliktelik ve beraberliği göreceğiz. Biz Azerbaycan ile kardeş bir topluluğuz ve kendimizi hep bir olarak görüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi ‘Tek millet iki devlet’ diyoruz. Trakya Uluslararası Öğrenci Derneğini de uluslararası öğrencilere yönelik yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı kutluyoruz. Her daim destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan'ın tarihi ve kültürü, Üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından sunum ve video gösterimi ile tanıtıldı. Üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler ülkelerine özgü kıyafetlerle milli danslarını ve yöresel halk oyunlarını sergilediler. Etkinlikte şiirler okunup Azerbaycan müzikleri seslendirildi. Üniversitemiz devlet konservatuvarı öğrencileri de küçük bir konser verdi.

“Azerbaycan Kültür Gecesi” günün anısına gerçekleştirilen toplu fotoğraf töreni ile sona erdi.

Bu içerik 20 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 694 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler