“AZERBAYCAN KÜLTÜR GECESİ” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu katılımlarıyla Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği ile Trakya Azerbaycan Birliği tarafından düzenlenen “Azerbaycan Kültür Gecesi” etkinliği 19 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe, Azerbaycan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Ramiz Hacızade, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent Doğan, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler ile Azerbaycan vatandaşları katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan, dernek olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerle Üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin ülkelerini ve kültürlerini tanıtma fırsatı bulduklarını belirterek “Azerbaycan ile Türkiye, iki millet bir devletiz.” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesinin uluslararası öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin önemli bir Üniversitesi olduğunu ifade ederek “Üniversitemizde 2.700’e yakın uluslararası öğrencimiz var. Uluslararası öğrencilerimizin 2.300 kadarı konumumuz ve misyonumuz gereği Balkanlı öğrencilerden oluşuyor. Geriye kalan dört yüze yakın uluslararası öğrencimiz ise dünyanın farklı coğrafyalarından. Kültürel etkinliği gerçekleşen Azerbaycan ülkesinden Üniversitemizde 53 öğrencimiz var. Bu sayı arzuladığımız kadar çok olamayabilir ancak artması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Biz, Azerbaycanlı öğrencileri uluslararası yabancı öğrenci olarak görmüyoruz. Biz Azerbaycan’ı kardeş olarak görüyoruz. Oradan gelen öğrencilerimiz de bizim için yabancı öğrenci değil, kendi ülkemizin bir parçasıdır. Bu etkinlikte de bu birliktelik ve beraberliği göreceğiz. Biz Azerbaycan ile kardeş bir topluluğuz ve kendimizi hep bir olarak görüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi ‘Tek millet iki devlet’ diyoruz. Trakya Uluslararası Öğrenci Derneğini de uluslararası öğrencilere yönelik yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı kutluyoruz. Her daim destek olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Azerbaycan'ın tarihi ve kültürü, Üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler tarafından sunum ve video gösterimi ile tanıtıldı. Üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler ülkelerine özgü kıyafetlerle milli danslarını ve yöresel halk oyunlarını sergilediler. Etkinlikte şiirler okunup Azerbaycan müzikleri seslendirildi. Üniversitemiz devlet konservatuvarı öğrencileri de küçük bir konser verdi.

“Azerbaycan Kültür Gecesi” günün anısına gerçekleştirilen toplu fotoğraf töreni ile sona erdi.

Bu içerik 20 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 631 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

YENİ EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

EFOD’UN 38. YIL DÖNÜMÜ ANISINA ÜNİVERSİTEMİZDE SERGİ

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinin 38’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 12 Ocak 2017 tarihinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Fuayesinde karma fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatının usta isimlerinin de fotoğraflarının yer aldığı sergi açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, MEB Öğret..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler