8.BALKAN SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ KÖSTENCEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Ahmet Yesevi ve Ovidius Üniversitesinin ortak olarak düzenlediği 8.Balkan Sosyal Bilimler Kongresi Köstence’de gerçekleştirildi. Kongreye TİKA, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, TÜBAV, TÜRKSOY gibi kuruluşlar da destek verdiler.

Üniversitemizden akademisyenlerin katıldığı 8.Balkan Sosyal Bilimler Kongresine Türkiye ve Romanya’dan yoğun ilgi vardı. Kongre Antropoloji ve Tarih; Dil, Kültür, Din; Edebiyat; Eğitim; Ekonomi ve Maliye; Girişimcilik ve İşletme; Hukuk; İletişim; Sağlık, Spor, Turizm; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi; Sosyoloji ve Felsefe; Uluslararası İlişkiler ve Yönetim ve Yönetim Bilişim Sistemleri olmak üzere 13 konu başlığından oluştu. Ayrıca Kongrede Yöntembilimi Çalıştayı da gerçekleştirildi.

Rektörümüz tüm Üniversiteler adına yaptığı konuşmada, Köstence Türklerin Romanya’da en fazla yaşadığı bölge olduğunu vurgulayarak, Trakya Üniversitesi’nin Balkanlarda yapılan her türlü gerek kültürel gerekse akademik etkinliklerde destek olmaktan ve öncülük etmekten büyük gurur duyduğunu ifade etti. Daha sonra Köstence Başkonsolosu Sayın Uygar M. Sertel Türk nüfusunun en yoğun yaşadığı bu bölgede Türk Üniversitelerini görmekten mutlu olduğunu belirtti. Son olarak da Kongreye misafir olarak katılan Makedonya Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fadıl Hoca Türkiye dışında tek Türkçe eğitim veren üniversite olmaktan gurur duyduğunu belirterek, kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kongre Dönem Koordinatörü Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Enver Aydoğan ve Sakarya Üniversitesinden Kongre Koordinatörü Prof.Dr. Recai Coşkun, kongreye verdiği katkılardan dolayı Rektörümüz Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu’na plaket verdi.
Bu içerik 11 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 488 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi. Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Roman Çalıştayı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra Bakan Müşav..

HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler