2. ULUSAL TRAKYA ACİL TIP GÜNLERİ BAŞLADI

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Üniversitesinin işbirliği ile Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından düzenlenen 2. Ulusal Acil Tıp Günleri Sempozyumu 08 Eylül 2017 tarihinde Trakya Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı. Bu yılki konusu Acil Serviste Travma olan sempozyum acil servis ile ilgilenen akademisyenlerden ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Trakya Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Burak Sayhan yaptığı açılış konuşmasında Trakya Üniversitesi ve Türkiye Acil tıp Derneğinin katkılarıyla ana teması travma olan bu sempozyumda herkesin bilgilerini güncelleyeceğini belirtti.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tezel “İkincisini düzenlediğimiz Ulusal Acil Tıp Günleri bizim yüz akımız olmaya başladı. Acil tıp benim asistanlığımda biraz zor karşılanan, özellikle asistanlar için deyim yerindeyse ayaklarının geri geri giderek çalıştıkları yerlerdi. Daha sonraları gelişen tıp ve acil tıp anabilim dallarının kurulmasıyla bu alan gelişmeye başladı. 1997 yılından beri bu alanda eğitim veriyoruz. Alanın gelişmesi için üniversiteler arası bilgi akışı son derece önemli. Gelişen dünya ile insanoğlunun dünya üzerindeki hareketliliği arttı. Bu da hepimizi travmaya açık hale getirdi. Kazalar afetler gibi nedenlerle travmalar yaşanmaya başladı. Bugünkü sempozyumun bu alandaki gelişmelerle dolu dolu geçeceğine inanıyorum. ” diyerek düzenlenen sempozyumun önemine değindi.

Türkiye Acil Tıp Derneği Üyesi Prof. Dr. Erkan Gürsu “Birincisini Tekirdağ’da düzenlediğimiz Acil Tıp Günleri’nin ikincisi için Edirne’de bir araya geldik. Sonraki toplantıyı da Çanakkale’de yapmayı planlıyoruz. Burada travma ile ilgili her şeyi konuşacağız. Gözden kaçan ortopedik travmalardan bahsedeceğiz” diyerek söze başladı. Daha sonra Türkiye Acil Tıp Dergisi’nin başarılarından ve indekslendiği veri tabanlarından söz etti. Konuşmasının devamında “Çok sayıda komisyonumuz var, çok sayıda çalışma grubumuz var. Mezuniyet sonrası kurslar düzenliyoruz. Acil hasta bakımı, travma kursu, klinik toksikoloji kursu yeni açtığımız kurslar. 2017 yılında Kurs Günleri Kongresi yapıldı. Burada çok sayıda eğitimle küçük gruplar halinde çalışıyoruz. Alan için faydalı olduğunu düşündüğümüz Kurs Günleri Kongresini 2018 yılında da düzenleyeceğiz. Derneğimizin en önemli özelliklerinden birisi asistanlara olan ilgimiz. Onlar için asistan sempozyumları düzenliyoruz. Derneğimizin desteği ile birçok kitabın çevirisini yaptık. Sosyal sorumluluk projelerimiz var. Sağlık haftası ile ilgili çalışmalarımız var. Çocuklarımıza acil tıbbın önemini öğretmek istiyoruz” dedi.  Trakya Üniversitesine ve Hocalarımıza teşekkür eden Prof. Dr. Erkan Gürsu “Acil servisler sorun yeri değil insanlara huzur vermek içindir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa İshak Yıldırım’a plaketleri verildi.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler