2. ULUSAL TRAKYA ACİL TIP GÜNLERİ BAŞLADI

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Üniversitesinin işbirliği ile Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından düzenlenen 2. Ulusal Acil Tıp Günleri Sempozyumu 08 Eylül 2017 tarihinde Trakya Üniversitesinin ev sahipliğinde başladı. Bu yılki konusu Acil Serviste Travma olan sempozyum acil servis ile ilgilenen akademisyenlerden ve öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Trakya Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Burak Sayhan yaptığı açılış konuşmasında Trakya Üniversitesi ve Türkiye Acil tıp Derneğinin katkılarıyla ana teması travma olan bu sempozyumda herkesin bilgilerini güncelleyeceğini belirtti.

Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tezel “İkincisini düzenlediğimiz Ulusal Acil Tıp Günleri bizim yüz akımız olmaya başladı. Acil tıp benim asistanlığımda biraz zor karşılanan, özellikle asistanlar için deyim yerindeyse ayaklarının geri geri giderek çalıştıkları yerlerdi. Daha sonraları gelişen tıp ve acil tıp anabilim dallarının kurulmasıyla bu alan gelişmeye başladı. 1997 yılından beri bu alanda eğitim veriyoruz. Alanın gelişmesi için üniversiteler arası bilgi akışı son derece önemli. Gelişen dünya ile insanoğlunun dünya üzerindeki hareketliliği arttı. Bu da hepimizi travmaya açık hale getirdi. Kazalar afetler gibi nedenlerle travmalar yaşanmaya başladı. Bugünkü sempozyumun bu alandaki gelişmelerle dolu dolu geçeceğine inanıyorum. ” diyerek düzenlenen sempozyumun önemine değindi.

Türkiye Acil Tıp Derneği Üyesi Prof. Dr. Erkan Gürsu “Birincisini Tekirdağ’da düzenlediğimiz Acil Tıp Günleri’nin ikincisi için Edirne’de bir araya geldik. Sonraki toplantıyı da Çanakkale’de yapmayı planlıyoruz. Burada travma ile ilgili her şeyi konuşacağız. Gözden kaçan ortopedik travmalardan bahsedeceğiz” diyerek söze başladı. Daha sonra Türkiye Acil Tıp Dergisi’nin başarılarından ve indekslendiği veri tabanlarından söz etti. Konuşmasının devamında “Çok sayıda komisyonumuz var, çok sayıda çalışma grubumuz var. Mezuniyet sonrası kurslar düzenliyoruz. Acil hasta bakımı, travma kursu, klinik toksikoloji kursu yeni açtığımız kurslar. 2017 yılında Kurs Günleri Kongresi yapıldı. Burada çok sayıda eğitimle küçük gruplar halinde çalışıyoruz. Alan için faydalı olduğunu düşündüğümüz Kurs Günleri Kongresini 2018 yılında da düzenleyeceğiz. Derneğimizin en önemli özelliklerinden birisi asistanlara olan ilgimiz. Onlar için asistan sempozyumları düzenliyoruz. Derneğimizin desteği ile birçok kitabın çevirisini yaptık. Sosyal sorumluluk projelerimiz var. Sağlık haftası ile ilgili çalışmalarımız var. Çocuklarımıza acil tıbbın önemini öğretmek istiyoruz” dedi.  Trakya Üniversitesine ve Hocalarımıza teşekkür eden Prof. Dr. Erkan Gürsu “Acil servisler sorun yeri değil insanlara huzur vermek içindir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Mustafa İshak Yıldırım’a plaketleri verildi.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi. Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Roman Çalıştayı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra Bakan Müşav..

HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler