TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE NİTELİKSEL İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi eğitim ve yönetimde kalite çalışmaları kapsamında Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci’yi ağırladı. Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans salonunda 11 Ekim 2017 tarihinde “Sakarya Üniversitesi Kalite Yolculuğu” konusunda üniversitemiz akademik ve idari personeline bir sunum gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Üniversitemizi var olduğu yerden daha iyiye daha güzele nasıl götürürüz, bunu bir sistem haline nasıl getiririz, devamlı kendi kendini iyileştirebilen bir sistem geliştirebilir miyiz düşüncesi içerisindeydik. Kalite süreci bunun için çok iyi bir fırsat. YÖK bu işle ilgileniyor. YÖK denetleme ekibi Üniversitemize ön değerlendirme için gelmişti. Kasımın başında da Üniversitemizde genel bir değerlendirmede bulunacaklar. Kurumlarımızı daha iyiye nasıl götürürüz, riskli alanlarımızı nasıl belirleriz, nasıl bu tür durumlarla mücadele edebiliriz ve devamlı iyileşmeyi nasıl sağlarız bunları belirleyebilmek için çok iyi bir fırsat. Bu yüzden bu işe önem veriyoruz. Bu işi bünyemize almamız kendimize ait hissetmemiz ve uygulamamız gerekiyor. Bu işi en güzel onu uygulayanlardan anlarız. Sakarya üniversitesi bu işin en iyi örneği. Sayın Rektörümüz bize bir sunum yapmıştı. Ön hazırlık deneyimlerini bizimle paylaşmıştı. Şimdi aynı üniversitenin Kalite Koordinatörü, YÖK Denetleme Kurul Üyesi, değerli Hocam bu işin mutfağında çalışıyor. Bizi kırmadı geldi. Bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşacaklar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci “Bu yolculuğun bizin kurumumuza neler kazandırdığı, nasıl hayata geçirdiğimiz ve çalışana kadar bunun yansımalarının nasıl olduğunu paylaşmak istiyorum. Yakın bir zamanda YÖK kalite kurulu değerlendirmesinden geçeceksiniz. Geçen yıl üniversitemiz bu değerlendirmeden geçti. Onların bakış açısıyla bu uygulamaların nasıl örtüştüğünü biraz daha vurgulamak isterim.” diyerek söze başladı. Sakarya Üniversitesi’nin akademik ve idari yapısını anlattı. Kısıtlı kaynaklarla yapılan hizmetlerden bahsederek eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet ana süreçlerini hayata geçirmeye çalışan bir Üniversite olduklarını belirtti. Sakarya Üniversitesinde tüm süreç yönetimi çalışmaları için her bölümde kalite elçilerinin bulunduğunu, başlangıçta kırk kişilik bir grup olan kalite elçilerinin şu anda 130 kişilik bir ekip olduğunu, her birimde çalışanlardan iki kişinin bu elçilik ekibine dahil olduğunu aynı zamanda birim yöneticisinin de kalite elçisi olduğunu belirtti. Kurumsal olarak başlatılan çalışmaların bu sayede birimlere yayıldığından bahsetti. Sakarya Üniversitesinin Kalite Yönetim Süreçlerini anlatan Canvar Kahveci Yeterliliklere Dayalı Öğrenci ve Öğrenme Merkezli Eğitim Öğretim Sistemini tanıttı. Geri bildirim mekanizmalarını ve elde edilen bilgilerle yapılan çalışmaları anlatarak sözlerine devam etti. Geliştirdikleri Öğrenci Senatosu sistemini ve Üniversiteye olan katkılarını anlattı.  Uygulamalı eğitim için meslek yüksekokullarında 3+1, fakültelerde 7+1 eğitim sistemine geçtiklerini belirtti. Sakarya Üniversitesinde kalite konusunda yapılan değerlendirmeleri ve denetlemeleri anlatarak sunumu tamamladı.

Son kısımda Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci beraber soruları yanıtladı.

Etkinlik günün anısına hediye takdim edilmesi ile son buldu. 

Bu içerik 12 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 525 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..

YENİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN BATI TRAKYA'YA TARİHİ ZİYARET

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Atina temaslarını tamamlamasının ardından 08 Aralık 2017 tarihinde Batı Trakya toprağı Gümülcine’ye hareket etti. Dedeağaç Havaalanı'nda Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrungalos ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanitidis tarafından karşılanan Cumhurbaşkanımız karşılamanın ardından kara..