TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE AMERİKA KANSAS VE KANSAS CİTY MISSOURI ÜNİVERSİTELERİNİN YOLU AÇILDI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, 04-09 Haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki University of Kansas Lawrence (KU- LAWRENCE), University of Kansas Medical Center (KUMC) ve University of Missouri, Kansas City (UMKC) ziyaret etti ve adı geçen üniversiteler ile lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci ve akademisyen değişim programı, ortak müfredat ve bilimsel projeleri hayata geçirme ana konularını kapsayan akademik iş birliği anlaşmasına imza koydu.

University of Missouri Kansas City ile gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler son sınıflarını tamamlamak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebilme imkanına kavuşacaklar. Eğitimlerinin ilk üç yılını Trakya Üniversitesi’nde son yılını da Missouri Eyaletinin saygın devlet üniversitelerinden biri olan University of Missouri Kansas City’de tamamlayan öğrenciler, bir yıl daha Yüksek Lisans eğitimine devam edip (3 yıl Trakya Üniversitesi ve 2 yıl University of Missouri, Kansas City) hem Trakya Üniversitesi’nin Lisans hem de Amerikan Devlet Üniversitesi’nin Lisans ve Yüksek Lisans diplomalarına sahip olabilecekler.

Ayrıca önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitimlerine devam eden Trakya Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının profesyonel düzeyde yabancı dil eğitimini, Amerika’da University of Kansas(KU) ve University of Missouri Kansas City (UMKC) alabilmeleri konusunda da anlaşma sağlandı. Özellikle University of Missouri Kansas City (UMKC)’nin bu eğitim için Trakya Üniversitesi öğrenci ve öğretim elemanlarına özel, %50 burs imkanı sağlayacağı ifade edildi. İngilizce eğitimi öğrencinin İngilizce seviyesine göre 8, 16, 32 ya da 40 haftadan oluşmaktadır.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; yurt dışı yükseköğretim kurumlarıyla ortak eğitim öğretim programı olan “Çift Diploma Programları”nın en çok önem verdiği konulardan biri olduğunu, bu anlaşmalara dünyada bilimsel ve akademik hayatına yön veren Amerika üniversiteleri ile başlayarak Avrupa ve Balkan üniversiteleri ile devam edeceğini ve Üniversitemiz öğrencilerine küreselleşen yükseköğretimin kapılarını açmakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası rekabet ve kariyer gelişimi için önemli bir fırsat sunacağını belirtti. Rektörümüz Trakya Üniversitesinin, 54 farklı ülkeden gelen 47.000 aşkın öğrencisine uluslararası ortamda eğitim imkanı sunarak bu çok kültürlü ortamı ve bilimsel bağımsız kurumlardan tarafından akredite edilmiş bölümleri ve her yıl istikrarlı biçimde artan öğrenci sayısı ile emin adımlarla geleceğe ilerlediğini ifade etti.

Çift Diploma Programı ile ilgili ilk adım Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü devlet üniversitelerinden biri olan University of Missouri, Kansas City (UMKC) ile başlatıldı. 3+2 Yüksek Lisans (3 yıl Trakya Üniversitesi ve 2 yıl University of Missouri Kansas City) programları öncelikle Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerindeki birer bölümle başlayıp daha sonrada tüm üniversite fakülte ve bölümlerine yayılması konusunda fikir birliğine varıldı. TOFEL sınavından 79 üstü alan öğrencilerin direkt olarak bu programlara başlayacağı, İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için de bir yıllık hazırlık programı alarak başlaması söz konusu olacaktır. University of Missouri, Kansas City (UMKC) Trakya Üniversitesi öğrencilerine bölümlere göre %30-40 arasında burs imkanı sağlayacak ve yıllık okul ücretleri 10.000-13.000 $ arasında olacağı öngörülmektedir.

Ayrıca University of Missouri Kansas City’nin bir yıllık 1+1 programı (1 dönem İngilizce dil eğitimi ve 1 dönem Öğrencinin kendi bölümünde eğitim alması) konuşuldu. Bu programların bitiminden sonra öğrenci University of Missouri Kansas City (UMKC)’de 2 dönem yarı burslu eğitim aldığına dair belge alacaktır. Bu eğitim ile öğrencilerimiz hem sağlam bir yabancı dil eğitimi ve akademik alt yapı kazanacak hem de Amerika’daki köklü bir devlet üniversitesinden bir yıl yarı burslu eğitim aldığını özgeçmişinde gösterebilmenin avantajına sahip olacaklar. 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..

YENİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN BATI TRAKYA'YA TARİHİ ZİYARET

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Atina temaslarını tamamlamasının ardından 08 Aralık 2017 tarihinde Batı Trakya toprağı Gümülcine’ye hareket etti. Dedeağaç Havaalanı'nda Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrungalos ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanitidis tarafından karşılanan Cumhurbaşkanımız karşılamanın ardından kara..