TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE AMERİKA KANSAS VE KANSAS CİTY MISSOURI ÜNİVERSİTELERİNİN YOLU AÇILDI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, 04-09 Haziran tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki University of Kansas Lawrence (KU- LAWRENCE), University of Kansas Medical Center (KUMC) ve University of Missouri, Kansas City (UMKC) ziyaret etti ve adı geçen üniversiteler ile lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci ve akademisyen değişim programı, ortak müfredat ve bilimsel projeleri hayata geçirme ana konularını kapsayan akademik iş birliği anlaşmasına imza koydu.

University of Missouri Kansas City ile gerçekleştirilen görüşmeler çerçevesinde Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler son sınıflarını tamamlamak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebilme imkanına kavuşacaklar. Eğitimlerinin ilk üç yılını Trakya Üniversitesi’nde son yılını da Missouri Eyaletinin saygın devlet üniversitelerinden biri olan University of Missouri Kansas City’de tamamlayan öğrenciler, bir yıl daha Yüksek Lisans eğitimine devam edip (3 yıl Trakya Üniversitesi ve 2 yıl University of Missouri, Kansas City) hem Trakya Üniversitesi’nin Lisans hem de Amerikan Devlet Üniversitesi’nin Lisans ve Yüksek Lisans diplomalarına sahip olabilecekler.

Ayrıca önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitimlerine devam eden Trakya Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının profesyonel düzeyde yabancı dil eğitimini, Amerika’da University of Kansas(KU) ve University of Missouri Kansas City (UMKC) alabilmeleri konusunda da anlaşma sağlandı. Özellikle University of Missouri Kansas City (UMKC)’nin bu eğitim için Trakya Üniversitesi öğrenci ve öğretim elemanlarına özel, %50 burs imkanı sağlayacağı ifade edildi. İngilizce eğitimi öğrencinin İngilizce seviyesine göre 8, 16, 32 ya da 40 haftadan oluşmaktadır.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; yurt dışı yükseköğretim kurumlarıyla ortak eğitim öğretim programı olan “Çift Diploma Programları”nın en çok önem verdiği konulardan biri olduğunu, bu anlaşmalara dünyada bilimsel ve akademik hayatına yön veren Amerika üniversiteleri ile başlayarak Avrupa ve Balkan üniversiteleri ile devam edeceğini ve Üniversitemiz öğrencilerine küreselleşen yükseköğretimin kapılarını açmakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası rekabet ve kariyer gelişimi için önemli bir fırsat sunacağını belirtti. Rektörümüz Trakya Üniversitesinin, 54 farklı ülkeden gelen 47.000 aşkın öğrencisine uluslararası ortamda eğitim imkanı sunarak bu çok kültürlü ortamı ve bilimsel bağımsız kurumlardan tarafından akredite edilmiş bölümleri ve her yıl istikrarlı biçimde artan öğrenci sayısı ile emin adımlarla geleceğe ilerlediğini ifade etti.

Çift Diploma Programı ile ilgili ilk adım Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü devlet üniversitelerinden biri olan University of Missouri, Kansas City (UMKC) ile başlatıldı. 3+2 Yüksek Lisans (3 yıl Trakya Üniversitesi ve 2 yıl University of Missouri Kansas City) programları öncelikle Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerindeki birer bölümle başlayıp daha sonrada tüm üniversite fakülte ve bölümlerine yayılması konusunda fikir birliğine varıldı. TOFEL sınavından 79 üstü alan öğrencilerin direkt olarak bu programlara başlayacağı, İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerimiz için de bir yıllık hazırlık programı alarak başlaması söz konusu olacaktır. University of Missouri, Kansas City (UMKC) Trakya Üniversitesi öğrencilerine bölümlere göre %30-40 arasında burs imkanı sağlayacak ve yıllık okul ücretleri 10.000-13.000 $ arasında olacağı öngörülmektedir.

Ayrıca University of Missouri Kansas City’nin bir yıllık 1+1 programı (1 dönem İngilizce dil eğitimi ve 1 dönem Öğrencinin kendi bölümünde eğitim alması) konuşuldu. Bu programların bitiminden sonra öğrenci University of Missouri Kansas City (UMKC)’de 2 dönem yarı burslu eğitim aldığına dair belge alacaktır. Bu eğitim ile öğrencilerimiz hem sağlam bir yabancı dil eğitimi ve akademik alt yapı kazanacak hem de Amerika’daki köklü bir devlet üniversitesinden bir yıl yarı burslu eğitim aldığını özgeçmişinde gösterebilmenin avantajına sahip olacaklar. 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

NOBEL ADAYI PROF. DR. TURHAN NEJAT VEZİROĞLU’NDAN ÜNİVERSİTEMİZ ÇALIŞMALARINA DESTEK

Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği dünya çapındaki isimlerden biri, Hidrojen Enerjisi konusunda dünyanın bir numaralı otoritesi ve bilimsel çalışmaları sebebiyle 2000 yılında Nobel’e aday gösterilen Prof. Dr. Turhan Nejat Veziroğlu ve eşi Dr. Ayfer Veziroğlu ile Trakya Üniversitesi’nde temiz enerji teknolojileri ve sürdürülebilirlik çalışmalarının bölgesel bazda geliştirilmesi konularını k..

BAŞPEHLİVAN TRAKYA ÜNİVERSİTELİ OLDU

Başpehlivanlar İsmail Balaban ve Turan Balaban 15 Ağustos 2017 tarihinde Üniversitemiz Rekreasyon Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programına başvuru yaptı.Başpehlivanlar başvurunun ardından Rektörümüzü makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Vekili Prof. Dr. Hakan Tuna, Genel Sekreter Yardımcısı V. Uzm. Ahmet Sezgin, Yavuz Sönmez b..

RATİP KAZANCIGİL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Edirne’nin büyük değeri, bilim insanı Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil hayata gözlerini yumdu. Edirne protokolü ve oldukça büyük bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşen cenaze töreni öncesinde Üniversitemiz Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde bir anma töreni gerçekleştirildi.Törende Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Rektörümüz Prof. Dr..

REKTÖRÜMÜZDEN İLK KAYIT

2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı öğrenci kayıtları 14 Ağustos 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezinde başladı. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı V. Uzm. Ahmet Sezgin, Genel Sekreter Yardımcısı V. Öğretim Görevlisi Hakan Akıncı kayıt Merkezini ziyaret etti.  İlk Kayıt Rektörümüzden Rektörümüz Prof. Dr. Erha..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

11
Eyl
KÜLTÜR MİRASI ATÖLYESİ BİR OSMANLI KENTİ: EDİRNE

Not: Katılmak isteyenlerin 15 Ağustos 2017 tarihine kadar özgeçmiş ve portfolyolarını atölye.kultur@gmail.com adresine göndermeleri ve başvuru formunun https://goo.gl/forms/UGdceholKKjXOh1V2 linkinden doldurulması gerekmektedir. Katılımcı listesi 17 Ağustos'ta fb.me/atolye.kultur adresinden duyurulacaktır.

27
Eyl
ORYANTASYON

Düzenleyen Birim: Uzunköprü Uygulamalı Bilimler YüksekokuluTarih: 27 Eylül 2017Saat: 10.30