SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.  

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Sri Lanka ve Türkiye ilişkilerini değerlendirmeden önce katılımcılara diplomat ve diplomasi kavramları hakkında bilgi verdi.  Sri Lanka ile Türkiye ilişkilerinin temelinin tarihte 1016 yılına kadar uzandığını ifade eden Pakeer Mohıdeen Amza, “Türkiye ile olan ilişkilerimizde 1001 yıllık bir tarihi geçmişe sahibiz. Resmi kayıtlar incelendiğinde Sri Lanka’ya giden ilk Türk vatandaşın Konyalı olduğu bilgisine ulaşıyoruz. 1864 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bir fahri başkonsolosluğu olduğunu görüyoruz. Sri Lanka’nın bağımsızlığını kazanmasından 84 yıl önce Osmanlı ile ilişki kurduğu bilgisine rastlıyoruz. Sri Lanka gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye hızla gelişen bir ülke olduğu için pek çok alanda Türkiye ile uluslararası alanda iş birliği yapmaya başladık. Ayrıca birçok alanda Türkiye ile benzer görüşleri savunuyor ve benzer tutumları takınıyoruz. 2005 yılında 30.000’den fazla insanımızı yitirdiğimiz tsunami felaketi sonrası Türkiye’nin insani yardımlarını ve evsiz kalanlar için inşa ettikleri 600 kadar evi millet olarak unutmadık. Başta ticari ilişkiler olmak üzere telekomünikasyondan iletişime, göç konularından insani birçok alana kadar Türkiye ile yaptığımız anlaşmalar var. 2018 yılında Türkiye- Sri Lanka ilişkilerinin 77. yılını kutlayacağız, Türkiye ile kurduğumuz ilişkilerden dolayı mutluyuz.” dedi.

Çin’in dünya ekonomisinde Avrupa ve Amerika’dan daha büyük bir güç haline gelerek küreselleşmenin dünyada bir numaralı ülkesi haline geldiğini belirten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, “Çin’in Maoist bir rejimden, komünist bir rejim içerisinden kapitalizmin zirvesi olarak görülen küreselleşmeyi savunan bir ülkeye dönüşmüş olması düşündürücüdür. İdeolojik açıdan bakıldığında anlamsız olsa da dünyanın geldiği noktada bu değişkenleri ve yeni parametreleri doğru anlamamız dünya konjonktürünü değerlendirebilmemiz açısından önemlidir.” dedi.

Bu içerik 20 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 371 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÜNİVERSİTEMİZDE "END NOTE" EĞİTİMİ VERİLDİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda bilimsel bilgileri toplama, saklama, paylaşma ile tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecine yardımcı olan "EndNote" veri tabanı eğitim semineri gerçekleştirildi. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Trak..

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..