BALKAN ARBORETUMU VE EDTU HERBARYUMU UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

Üniversitemiz Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu Uygulama ve Araştırma Merkezi, 31 Aralık 2013 tarihinde saat 10.30’da açıldı.

Açılış programına, Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer ZAİM, Merkez Müdürü Prof. Dr. Feruzan DANE, Arboretum heyetinde bulunan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İpsala Meslek Yüksekokulu ve Havsa Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ile basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Merkez Müdürü Prof. Dr. Feruzan DANE, merkezi tanıtan bir sunum yaptı. “2013 yılına kadar 12.000 m² alanda çalışmalarını sürdürmüş olan Balkan Arboretumu’nda Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK yeniden yapılanma aşamasını başlatmış ve çalışmalara ivme kazandırmıştır. Toplamda şu an arboretum 264.370 m²  alanda hizmet vermekte olup yeri otoban ile Balkan Yerleşkesi arasında kalan Güllapoğlu Deresi’nin çevresindedir.” şeklinde konuşan Prof. Dr. Feruzan DANE, “Arboretum alanında önce Harita Ekibi çalışmalarını bitirdi. Şu an peyzaj çalışmaları sürmektedir. Herbaryum’da ise 13.288 bitki örneği bulunmaktadır. 20.11.2013 tarihli Yükseköğretim Kurulu Toplantısı’nda incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca kurulmuştur.”dedi.

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmaları aktaran Prof. Dr. Feruzan DANE, desteğinden dolayı Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK’e teşekkürlerini sundu.

Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK ise, “Herbaryum Biyoloji Bölümü’nün en az 30 yıllık birikimi ile kurulmuştur. Geçmişte ve bugün emeği geçen, katkı sağlayan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine başladı.

“Herbaryumu önemsiyor ve gelişmesini istiyorum. İki elle değil dört elle çalışarak herbaryumu kamuoyuna tanıtarak daha ileri seviyelere getirmeliyiz. Trakya Üniversitesi’nde büyük bir bitki arşivi ve hayvan var ve bunu gelecek nesillere aktarmalıyız.” diyen Prof. Dr. Yener YÖRÜK, arboretumun çocuklara ve gençlere tabiatı anlatmak, ağaçların, bitkilerin ve çiçeklerin isimlerini öğretmek konusunda önemli bir rol oynayacağını söyleyerek, “Çocuklarımız bilsinler ki sevsinler, sevsinler ki çevreyi ve tabiatı korusunlar.” dedi. “Edirne’de Karaağaç semtini herkes biliyor ama semte adını veren ağacı, Karaağacı o kadar az kişi tanıyor ki” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet AYBEKE ise arboretumda yapılacak olan ağaç temizleme çalışmasını anlatarak şunları söyledi: “Üniversitemiz Arboretum alanında bulunan ağaçlar kavak, dişbudak, söğüt, karaağaç ve akasya türlerine aittir. Ağaçların büyük bir bölümü (%70), Arboretum alanında bulunmakta olup, dere yatağı içindeki kısmı %30 civarındadır. Gerek tarafımızdan gerekse Edirne Orman İşletme Müdürlüğü uzman ekipleri ile yapılan keşifler sonucunda birçoğunun kuru, hastalıklı ve yıkılma tehlikesi oluşturduğu tespit edilmiştir. İleride Arboretum alanında yapılacak yeni düzenlemelerde, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarında hastalıkların yayılmasının engellenmesi, çalışanların ve ziyaretçilerin can sağlığı ve sulak alanın daha iyi amenajmanı açısından bu ağaçlardan hastalıklı ve kuru, yıkılmış olanlarının kontrollü olarak kesilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Gerek Arboretum parsellerinde gerekse dere yatağı içindeki yapılacak olan hastalıklı, yıkılmış veya yıkılma tehlikesi olan “odunluk” kalitedeki ağaçların temizlenmesidir. Gerçekleştirilecek olan bu çalışma, ileride yapılacak arboretum çalışmalarına zemin hazırlayacaktır. Yapılacak olan kesim için gerekli yasal izin alınmış olup, kesim işini yürütecek kişi ile yaptığımız görüşmelerde kesimin 6-7 Ocak veya buna yakın tarihlerde başlayacağı bilgisi alınmıştır.”

 

Bu içerik 31 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 1864 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017