“YILDIZ KAŞİFLERİ DOĞA EĞİTİMİ’’ TAMAMLANDI

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında desteklenen “Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ projesi, 2-6 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Kırklareli Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Utku Güner'in proje yürütücüsü olduğu ekipte, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler, Mustafa Elibol, Aslıhan Dikmen, Rukiye Demir, Erdal Güllü, Ali Ay, Nevin Elibol, Ayşe Karaman, Zekeriya Yıldırım, İbrahim Yeşilova, Cansu Dumlu ve Elif Güllü yer aldı. Projeye Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi de ayni destek verdi.

Silivri genelinden seçilen 24 öğrenci, 5 gün boyunca “Biyolojik Çeşitlilik Sınır Tanımaz”, “Zengin Biyolojik Çeşitliliğimiz”, “Doğal Yaşamın Sosyal Ekonomik ve Sanatsal Yaşama Etkileri”, “Doğadaki Temiz Enerjileri Keşfediyorum”, “Mağarayı Keşfediyorum”, “Doğadaki Döngüler”, “Doğada Oryantiring”, “Atık Malzemeleri Sanat Eserine Dönüştürüyorum”, “Alabalık Tesisi Nasıl Olur?”, “Görevimiz Sınıflandırma”, “Toprak Analizi Yapıyorum”, “Bu Ağaç Kaç Yaşında?”, “Baraj Yapısını Öğreniyorum”, “Doğamızı Temiz Tutalım”, “Hayvanların Peşinde”, “Mikroorganizmaların Dünyasını Keşfediyorum”, “Kuş Gözlemi Yapıyorum”, “İğneada ve Longoz Ormanları Florasını Öğreniyorum”, “İğneada ve Longoz Ormanları Omurgasız Hayvanlar Faunasını Öğreniyorum”, “Doğadaki Matematik” gibi birçok farklı konu başlığında uygulamalı eğitim aldı. Ortaokul öğrencilerinin katıldığı 5 günlük doğa eğitiminde, doğa gözlemlerinin yanı sıra doğadaki cansız varlıklara dikkat çekmek için drama, spor ve atölye çalışmaları gibi çeşitli aktiviteler düzenlenerek çocukların biyolojik çeşitlilik konularını eğlenceli bir yolla öğrenmeleri sağlandı. 5 gün boyunca Kırklareli ve çevresinde gerçekleştirilen projede, katılımcıların ulaşım, yemek, konaklama ve promosyon giderleri TÜBİTAK tarafından karşılandı.

Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’ni tamamlayan öğrencilere eğitimin son gününde katılım belgesi ve madalya verildi. Sertifika törenine tüm proje ekibi ve Kırklareli Orman İşletme Müdürü Murat Deniz katıldı. Törende öğrenciler projeyle ilgili görüşlerini aktararak etkinliğin gelecek yıllarda da gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Projenin uzman kadrosunda yer alan Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokul Müdürü Mustafa Elibol törende yaptığı açıklamada ‘’Silivri ilçesinde ilk defa TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi projesi yapıldı. Bu ilke imza atmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu projede yer almamızı sağlayan Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden değerli hocalarımız Doç. Dr. Utku Güner, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya ve Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler‘e destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli velilerimize de özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Öğrencilerimiz için böyle bir fırsat tanıdılar ve onlara unutamayacakları bir eğitimin önünü açtılar. Eğitim anlamında yapılan her çalışma çocuklarımız için yeni ufuklar açıyor. Bu doğa eğitimiyle öğrencilerimiz akademik ve sosyal anlamda oldukça değerli kazanımlar elde etti.” dedi. Proje ekibi, eğitim sırasında ortaya çıkan ürünlerin Eylül ayında Silivri’de, halka açık bir şekilde sergilenerek, proje kazanımlarının daha geniş kitlelere ulaştırılacağını bildirdi.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, bünyesinde barındırdığı ve Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyan “Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü” ile birlikte “Mütercim Tercümanlık Bölümü” öğretim üyelerinin çalışmalarıyla, hem Türkçe’ye hem de akademik dünyaya yeni eserler kazandırdı. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın seç..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NİN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi, düzenli ve sürekli bağışçılar kazanmayı ve gençlerde farkındalık oluşturmayı amaçlayan Türk Kızılayı’nın çağrısıyla kan bağışı kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. 18 Ekim 2018 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ve Trakya Üniversitesi çalışanları ile öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği kan bağışı kampanyasın..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, EDİRNE BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE...

Trakya Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü’nde düzenlenen üniversite tanıtım fuarına katıldı. 7 üniversitenin tanıtım standı açtığı ve bu yıl 3.’sü düzenlenen “Üniversite Eğitim ve Tanıtım Fuarı”na, Edirne’nin farklı liselerinde öğrenim gören yaklaşık 1.000 öğrenci katıldı. Fuarda, Edirne ve ilçelerden gelen öğrenciler, üniversite temsilcile..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE SOFYA TODOR KABLESHKOV TAŞIMACILIK ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Sofya Todor Kableshkov Taşımacılık Üniversitesi ile imzaladığı ikili iş birliği anlaşması ile yeni bir adım daha attı. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Todor Kableshkov Taşımacılık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Daniela Todoro..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

19
Kas
YENİ İNTERAKTİF “MS FORUM” TOPLANTISI, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE EDİRNE’DE…

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen ve interaktif bir şekilde izlenebilen “MS Forum” toplantılarının 4’üncüsü, 19 Kasım 2018 tarihinde, Edirne'de, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Multiple Skleroz Polikliniği’nin sorumlusu Doç. Dr. Sibel Güler'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. İnternet üzerinden izleme ve sunum takibi o..