“YILDIZ KAŞİFLERİ DOĞA EĞİTİMİ’’ TAMAMLANDI

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında desteklenen “Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ projesi, 2-6 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Kırklareli Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Utku Güner'in proje yürütücüsü olduğu ekipte, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler, Mustafa Elibol, Aslıhan Dikmen, Rukiye Demir, Erdal Güllü, Ali Ay, Nevin Elibol, Ayşe Karaman, Zekeriya Yıldırım, İbrahim Yeşilova, Cansu Dumlu ve Elif Güllü yer aldı. Projeye Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi de ayni destek verdi.

Silivri genelinden seçilen 24 öğrenci, 5 gün boyunca “Biyolojik Çeşitlilik Sınır Tanımaz”, “Zengin Biyolojik Çeşitliliğimiz”, “Doğal Yaşamın Sosyal Ekonomik ve Sanatsal Yaşama Etkileri”, “Doğadaki Temiz Enerjileri Keşfediyorum”, “Mağarayı Keşfediyorum”, “Doğadaki Döngüler”, “Doğada Oryantiring”, “Atık Malzemeleri Sanat Eserine Dönüştürüyorum”, “Alabalık Tesisi Nasıl Olur?”, “Görevimiz Sınıflandırma”, “Toprak Analizi Yapıyorum”, “Bu Ağaç Kaç Yaşında?”, “Baraj Yapısını Öğreniyorum”, “Doğamızı Temiz Tutalım”, “Hayvanların Peşinde”, “Mikroorganizmaların Dünyasını Keşfediyorum”, “Kuş Gözlemi Yapıyorum”, “İğneada ve Longoz Ormanları Florasını Öğreniyorum”, “İğneada ve Longoz Ormanları Omurgasız Hayvanlar Faunasını Öğreniyorum”, “Doğadaki Matematik” gibi birçok farklı konu başlığında uygulamalı eğitim aldı. Ortaokul öğrencilerinin katıldığı 5 günlük doğa eğitiminde, doğa gözlemlerinin yanı sıra doğadaki cansız varlıklara dikkat çekmek için drama, spor ve atölye çalışmaları gibi çeşitli aktiviteler düzenlenerek çocukların biyolojik çeşitlilik konularını eğlenceli bir yolla öğrenmeleri sağlandı. 5 gün boyunca Kırklareli ve çevresinde gerçekleştirilen projede, katılımcıların ulaşım, yemek, konaklama ve promosyon giderleri TÜBİTAK tarafından karşılandı.

Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’ni tamamlayan öğrencilere eğitimin son gününde katılım belgesi ve madalya verildi. Sertifika törenine tüm proje ekibi ve Kırklareli Orman İşletme Müdürü Murat Deniz katıldı. Törende öğrenciler projeyle ilgili görüşlerini aktararak etkinliğin gelecek yıllarda da gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Projenin uzman kadrosunda yer alan Beyciler Mukaddes Sönmez Ortaokul Müdürü Mustafa Elibol törende yaptığı açıklamada ‘’Silivri ilçesinde ilk defa TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi projesi yapıldı. Bu ilke imza atmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu projede yer almamızı sağlayan Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden değerli hocalarımız Doç. Dr. Utku Güner, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kaya ve Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler‘e destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli velilerimize de özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Öğrencilerimiz için böyle bir fırsat tanıdılar ve onlara unutamayacakları bir eğitimin önünü açtılar. Eğitim anlamında yapılan her çalışma çocuklarımız için yeni ufuklar açıyor. Bu doğa eğitimiyle öğrencilerimiz akademik ve sosyal anlamda oldukça değerli kazanımlar elde etti.” dedi. Proje ekibi, eğitim sırasında ortaya çıkan ürünlerin Eylül ayında Silivri’de, halka açık bir şekilde sergilenerek, proje kazanımlarının daha geniş kitlelere ulaştırılacağını bildirdi.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..