XIII. ULUSLARARASI KATILIMLI EKOLOJİ VE ÇEVRE KONGRESİ SONA ERDİ

XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi 12-15 Eylül 2017 tarihlerinde Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi ile Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nün işbirliği ile Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Ana teması Biyoçeşitlilik ve Çevre Koruma olan kongrede; Vektör ekolojisi, Peyzaj ekolojisi, Ekotoksikoloji, Genel ekoloji, İçsular Biyolojisi ve Ekolojisi, Tarımsal Biyoteknoloji, Çevre Eğitimi, Çevre Kirliliği ve Kontrolü, Ekocoğrafya, Koruma Biyolojisi, Küresel İklim Değişikliği, Karasal Ekosistemler, Kentleşme ve Çevre Sorunları, Ekolojik Tarım, Yaban Hayatı Yönetimi, Çevre ve İnsan Sağlığı, Ekoturizm, Hava Kirliliği, Çevre Mikrobiyolojisi, Gıda Güvenliği ve Nanoteknoloji konu başlıklarında 361 sözlü ve 330 poster olmak üzere 691 sunum yapıldı. Kongreye yurtiçi ve yurtdışından üniversiteler başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenler ile çeşitli kamu kuruluşlarından 561’i bildiri, 21’i bildirisiz olmak üzere 582 kişi katılım gösterdi. Ayrıca alanlarında dünya çapında tanınmış Ülkemizin bilim insanlarının yanı sıra ABD, Belçika ve Almanya’dan davetli bilim insanlarının yer aldığı 7 sunum yapıldı. Bunun yanında kongre içinde Vektör Ekolojisi ve Vektörel Hastalıklar, Türkiye Biyoçeşitliliği ve Trakya Çevre Sorunları konu alanlarında 23 panelistin katılımı ile 3 panel düzenlendi. Söz konusu panellerin ilkinde özellikle Trakya Bölgesindeki sivrisinek mücadele çalışmaları ve alınması gereken önlemler konusunda tartışmalar yapıldı. Ayrıca son iki yıl içerisinde Doğu Karadeniz’den Trakya Bölgesine kadar yayılmış olan sağlık açısından tehlikeli bir işgalci sivrisinek türü olan Asya kaplan Sivrisineği hakkında bilgiler sunuldu.

Türkiye Biyoçeşitliliği ile ilgili panelde Anadolu’nun biyoçeşitliliği bugünü ve geçmişiyle birlikte evrimsel bir perspektifle değerlendirildi. Endemizm, Anadolu’nun tarihsel biyocoğrafyası ele alındı.

Trakya Çevre Sorunları ile ilgili panelde de özellikle son yıllarda bölgedeki kontrolsüz sanayi ve şehir atıkları, yoğun tarımsal ilaç kullanımı, çarpık kentleşme, ekosistem bileşenlerinin yoğun tahribatı, maden ve taş ocakları faaliyetleri sonucu biyolojik zenginlikler üzerindeki büyük tehdit ve ağır çevre kirliliği üzerinde tartışma ve öneriler ele alındı.

Kongrede sunulan bildiriler ile elde edilen bilgiler doğrultusunda günümüzün çevre sorunları, nedenleri ve bunları giderecek çözüm önerileri sunuldu. Okullarda çevre eğitiminin önemine dikkat çekildi. 

Kongre sonunda kapanış konuşmalarının ardından katılımcılara belgeleri ve plaketleri verildi.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZDEN MAKEDONYA ÜSKÜP’TE SERGİ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin daveti ile Kulturnu Informativen Centar Sergi Salonun’da gerçekleştirilecek olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Ayhan Çetin’e ait ‘Explosion’ isimli kişisel resim sergisi ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’ya ait ‘Exhaustion’ isimli kişisel gra..

“TRAKYA BÖLGESİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Üniversitemiz ev sahipliğinde 05 Şubat 2018 tarihinde “Trakya Bölgesinde Bulunan Üniversiteler Uluslararası Öğrenci Çalıştayı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Üniver..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

13
Şub
"EDİRNE GÖRÜNÜMLERİ" SERGİSİ

90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Uzun yıllardır ..