ÜNİVERSİTEMİZDE BALKAN TÜRK KARDİYOONKOLOJİ GÜNLERİ

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu himayesinde organize edilen ve Türk Kardiyoloji Derneği bölge toplantısı statüsünde olan Balkan KardiyoOnkoloji Günleri kapsamında “Kardiyotoksitite Nedenleri, Görülme Sıklığı, Tanı, Korunma ve Tedavi” isimli toplantı 30 Kasım 2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Demir, Kardiyoonkoloji Derneği  ve Düzenleme Kurulu Başkanı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Cafer Zorkun akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Kardiyoonkoloji Derneği  ve Düzenleme Kurulu Başkanı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Cafer Zorkun toplantı açılışında yaptığı konuşmasında “Gittikçe daha sık görülmeye başlayan kanserle mücadeleyi daha etkin hale getirmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla kanserli hastaların kalbini korumayı hedef edinen ‘KardiyoOnkoloji’ Birimini işbirliği içerisinde 23 Mayıs 2016’da Üniversitemiz Tıp Fakültesinde kurduk. Hastanemizde bulunan Hematoloji, Kardiyoloji, Pediatrik Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi ve Tıbbi Onkoloji kliniklerinin güçlü alt yapısı ve işbirliğine açık olmalarının verdiği güç ile kısa bir sürede dünya standartlarına ulaştık ve ikinci ulusal toplantımızı ‘Kardiyotoksisite Nedenleri, Görülme Sıklığı, Tanı, Korunma ve Tedavi’ adı altında düzenlemeye karar verdik. Bu multidisipliner toplantı Türkiye’de bu özelliğinden dolayı bir ilk olma özelliği göstermektedir. Hızlı adımlarla ilerleyen onkolojide kullanılan modern tedavi yöntemleri kanser kaynaklı ölüm oranlarını büyük ölçüde azaltarak beklenen yaşam sürelerini artırmıştır. Uygulanan immunoterapi, radyoterapi ve kemoterapiye bağlı olarak akut, erken ya da geç dönemde ortaya çıkan yan etkiler ise mortalitede önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Kardiyotoksisite, bu tedavilerden sonra görülen en önemli yan etkilerden biridir. Tanısının ayrı bir algoritma, detaylı klinik bilgi, modern laboratuvar yöntemleri, görüntüleme desteği ve sık aralıklarla değerlendirme gerektiren kardiyotoksisitenin engellemesi veya tedavisi için multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. ‘KardiyoOnkoloji’ bu ihtiyaç nedeni ile Kardiyoloji, Onkoloji, Hematoloji ve Cerrahi Bilim Dallarının işbirliği ile ortaya çıkan bir multidisiplindir. ‘KardiyoOnkoloji’, onkolojiye kemoterapi, immunoterapi ve radyoterapinin kesilmesini engelleyerek ya da yapılması gereken cerrahi müdahaleye daha hazırlıklı olunmasını sağlayarak yardım eder. Kardiyolog, hematolog, cerrah ve onkolog arasında yakın bir işbirliği ilişkisi vardır. İki günlük bu toplantıda amacımız Kardiyotoksisitenin tüm nedenleri, sıklığı, tanısı, tedavisi ve mümkün olan korunma yöntemleri ile bu konuda farkındalık yaratıp gerekli tedbirleri almaya çalışmaktır.” dedi.

Doç. Dr. Cafer Zorkun’un yaptığı açılış konuşmasının ardından toplantıda oturumlara geçildi.

Daha önce de Üniversitemiz tarafından düzenlenen ve multidisipliner toplantı özelliği taşıyan Balkan KardiyoOnkoloji Zirvesi, KardiyoOnkoloji Hasta Okulu programı ile hastaları, hasta yakınlarını ve toplumu bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunulmuştu.

Batı ülkelerindeki eş değerleriyle boy ölçüşecek standartlarda  Üniversitemizin yanı sıra Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği, Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Derneği, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Avrasya Aile Hekimliği Derneği ve Vasküler & Moleküler Kardiyoloji Derneği destekleri ile gerçekleştirilen toplantının ana konusunu Kardiyotoksisite oluşturuyor.

30 Kasım 2017 tarihinde başlayan toplantı oturum ve sunumlar ile 01 Aralık 2017 tarihinde de devam edecektir.

 

 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..