ÜNİVERSİTEMİZDE “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜKSAM) tarafından düzenlenen “Dünya Kadınlar Günü” başlıklı panel 8 Mart 2018 tarihinde Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. İ. Hakkı İnan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

TÜKSAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Üniversitemiz Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Sanal’ın panel yöneticisi, İİBF İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Kumkale, İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeliz Yeşil ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Seda Donat Bacıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panel Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Panel açılışında konuşan TÜKSAM Müdürü ve İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Ebru Zümrüt Boyacıoğlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda elde ettiği kazanımların mücadelesini ve tarihsel süreçlerini ifade eden bir gün. 8 Mart 1857 yılında New York kentindeki dokuma işçisi kadınların eşit ve daha iyi koşullarda çalışma istekleri ile başlayan mücadele sürecinin bir neticesi. Bu mücadele sürecinin yaşatılması arzusu ile öncelikle belirli topluluklar tarafından anılaştırılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, zamanla kuvvetli bir rüzgara dönüşerek 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası kutlanan bir gün olarak ilan edildi. Bu kabulün altında insan hakları temelinde esas neden kadınların erkekler ile eşit konuma sahip olduğu bilinci ile dünya iletişimini güçlendirmekti. Dünyanın önde gelen ülkeleri kadın hakları fikrine sıcak bakmaya çalışırken Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınlarına pek çok alanda haklar verildi. Bu netice itibari ile Türk kadınının varlığını bugün toplumun her alanında görmek mümkün. Toplumsal alanda cinsiyet eşitliği ülke kalkınmasında önemli bir role sahiptir. Kadınların toplumsal alanda etkinliğinin artırılması ve sahip oldukları hakların korunması maksadıyla Ülkemizde pek çok kamu ve iktisadi kuruluşu ile STK’ların varlığından ve bunların sayılarının her geçen gün arttığından söz edebiliriz. Bu kapsamda üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezlerini önemsiyoruz. Üniversitemize bağlı Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak kadınlarımızın sorunlarını tespit edip çözümler üretmeye yönelik olarak Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun da desteği ile önemli akademik çalışmalara imza atıyoruz. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımızın hak ettikleri konumlara gelebilmesinde eğitimin öncelikli öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Üniversitemizde lisans düzeyinde pek çok programda kadınlarımıza yönelik dersler okutuluyor. Buna ilaveten Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları’ Yüksek Lisans Programı’na ilişkin çalışmalarımızı tamamladık. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açmak istediğimiz bu yüksek lisans programı, interdisipliner bir program olacak. Bu doğrultuda YÖK nezdinde onay sürecinin tamamlanması ile birlikte 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nde öğrenci alımına başlamayı hedefliyoruz. ” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. Kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Üniversitemiz bünyesinde akademik çalışmalar ve başarılı projeler sunan Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezimizi önemsiyoruz. YÖK’ün yapmış olduğu ve bu konuda bize destekler sunan çok önemli çalışmalar var. Biz de bu çalışmaların içerisinde yer alıyor ve destekliyoruz. Üniversitelerin, kadınların hayata hazırlanmasında ve toplum nazarında eğitim, siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda kazanımlar elde etmesinde önemli rolü vardır. Üniversitemiz akademik ve idari personel toplam rakamları içerisinde kadın akademisyen ve idarecilerimizin %50 gibi önemli bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Üniversitemiz pek çok alanda olduğu gibi bu hususta da güzel bir örnek teşkil ediyor. Değerli akademisyenlerimizin katılımıyla gerçekleşecek toplantının faydalı olmasını temenni eder, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü huzurlarınızda bir defa daha en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

 Açılış konuşmalarının ardından panelde ilk konuşan isim Üniversitemiz İİBF İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Kumkale oldu. “Kadın Girişimciliği” konusunda bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. İlknur Kumkale, ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınmalarında kadınların iş hayatına aktif katılımlarının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek “İş gücü piyasasındaki dengesizlikler kadının sektöre girmesiyle düzene giriyor. İşsizliğin önlenmesi, yoksulluğun azaltılması kadının iş yaşamına girmesiyle mümkün olur. ” dedi.

Panelde, İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeliz Yeşil de “Kadın Eğitiminin İstihdam Açısından Önemi” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Yeliz Yeşil kadınlarımızın iş hayatında faal olmasında ve toplumda cinsiyet eşitliği uygulamalarında eğitimin öneminden bahsetti.

Üniversitemiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Seda Donat Bacıoğlu, “Kadın ve Şiddet” başlıklı bir sunum gerçekleştirerek kadına karşı şiddet konularından bahsetti ve bu konuda bazı istatistiki veriler paylaştı.

 

 

Bu içerik 09 Mart 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 627 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ KAMU HASTANELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA ZİYARET

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, “Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ İlleri 2018 Yılı Verimlilik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı”na katılmak üzere Edirne’ye gelen Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ve beraberindeki heyet, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. RIDVAN CANIM’A BÜYÜK ONUR

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım’ın adı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından, kentin Yakutiye İlçesi’nde yaptırılan eğitim merkezine verildi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden, bölüm birincisi olarak mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde akademisyenlik yap..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN İKİ DEV PROJE: ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM MERKEZİ ve TIP FAKÜLTESİ ARGE MERKEZİ

Trakya Üniversitesi’nin, tıp alanındaki eğitim ve araştırma projeleri, patent üretimi ve buluşlarla birlikte hasta sağlığı açısından, bölgede çok önemli bir fark yaratacak iki dev projesine, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından fizibilite desteği verildi. Trakya Kalkınma Ajansı’nın fizibilite desteği sayesinde ilk adımları atılan “Trakya Üniversitesi Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim ve Araştırma Merkezi” ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “KÜLTÜR MİRASI ATÖLYESİ”, BİR AÇIK HAVA MÜZESİ OLAN EDİRNE’DE…

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin iş birliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından ikincisi organize edilen “Kültür Mirası Atölyesi”nde, “Bir Osmanlı Kenti Edirne’nin Suları ve Su Yapıları” başlıklı atölye çalışmasının açılışı gerçekleştirildi. Osmanlı dönemindeki Edirne’nin su yapıları ve şehrin sularıyla olan ilişk..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

17
Eyl
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN II. KÜLTÜR MİRASI ATÖLYESİ: “BİR OSMANLI KENTİ EDİRNE’NİN SULARI VE SU YAPILARI”

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin işbirliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından ikincisi organize edilen “Kültür Mirası Atölyesi”nde bu yıl, Osmanlı Edirne’sinin su yapıları ve şehrin sularıyla olan ilişkisi, geçmiş ve günümüz bağlamında ele alınacak. Atölye çalışmasına, 28 farklı üniversiteden yapılan yaklaşık 150 başvurudan, ..

25
Eyl
YENİ AVRUPA BİRLİĞİ İKLİM EYLEM HAFTASI: BİZİM GEZEGENİMİZ, BİZİM GELECEĞİMİZ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İklim Eylem Haftası kapsamında 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin 20 farklı ilinde (Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) panel, seminer, konser, sergi, çocuklarla sohbet gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Etkinlikler iklim eylemine, Talanoa Diyaloğu'na..