ÜNİVERSİTEMİZ BALKAN KÖRLER DANIŞMA KOMİTESİ 25. OLAĞAN TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Engelsiz Üniversite vizyonu ile çalışmalarını devam ettiren Üniversitemiz önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye ve Balkanlardan kırka yakın delegenin oluşturduğu Balkan Körler Danışma Komitesi 25. Olağan Toplantısı 08 Haziran 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Balkan Kör Örgütleri Danışma Komitesi Dönem Başkanı Branko Susiç ile Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Moldova, Bulgaristan ve Yunanistan'dan temsilciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli bir konuşma gerçekleştirdi. Dünya ve Türkiye’de son yıllarda engellilik sorununun konuşulmaya başlandığı sebebinin de engellilerin örgütlenmesi ve mücadele etmesi olduğunu belirtti.

Balkan Körler Danışma Komitesi Dönem Başkanı Branko Susiç konuşmasında bu toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Erhan Tabakoğlu böyle bir etkinliğe ev sahibi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Üniversite olarak Engelsiz Üniversitesi vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. “Üniversitemizde bir engelli birimi kurduk. Yapılan toplantılar sonucunda yaklaşık 5.000 sayfalık bir rapor ortaya çıktı. Çok yakın bir zamanda tüm kampüsümüz engelli ulaşımına açık bir kampüs olacak. Bütün yollar ve kaldırımlar ulaşılabilir, tüm engeller aşılmış bir üniversite olmak istiyoruz.” diyerek tüm katılımcılara başarılı bir toplantı olması dileğini iletti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan Engellilerin önündeki en büyük sorunun ve bu sorunların çözümlerinin yerel yönetim uygulamaları olduğunu ifade ederek çağdaş kent anlayışlarının engelli bir bireyin tek başına gezebileceği kent olduğu fakat Dünya’da böyle bir kentin henüz olmadığını Edirne’yi böyle bir kent haline getirebilme hedefinde olduklarını ve bu hedef doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. 
Bu içerik 09 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 715 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler