ULUSLARARASI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖS) ÇALIŞTAYI SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası İlişkiler Birimi ev sahipliğinde YÖK ve ÖSYM ortaklığı ile 13 Kasım 2017 tarihinde Samsun’da düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (YÖS) Çalıştayı’nda” Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen temsilciler ile birlikte sınav sistemi ve sistemin neden olduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri tartışıldı.

Otuz farklı üniversiteden davetlinin katıldığı çalıştayda, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Üniversitemizi temsilen Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Üniversitemiz Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar hazır bulundular.

YÖK Yürütme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er üniversitelerin yurt dışında uyguladığı sınavların yol açtığı sorunlara ve bu sorunların nedenlerine değinerek başladığı konuşmasında, "Birden fazla üniversite bir ülkede çok fazla sayıda veya aynı gün sınav uygulayabiliyor. Bu ve benzeri durumlar Türk Yükseköğretim Sistemi ile ilgili olarak olumsuz bir kanıya kapılmaya neden olabilir. YÖK olarak bu yanlışları devam ettirmeme kararı aldık. Bu sebeple çalıştay, farklı düşünceler oluşturma ve zamanlama bakımından çok isabetli oldu. Çalıştay sonunda tarafımıza ulaştırılacak rapor kesinlikle dikkate alınacaktır." dedi.

Üniversiteler arasında YÖK onaylı kurulacak bir komisyon ile bölgesel bazda yapılması planan sınavlar hakkında tartışmaların devam ettiği sırada Üniversitemiz temsilcileri, 2011 yılında merkezi sınavın kaldırılma sebepleri ve sonrasında doğan sorunlar hakkında katılımcılara bilgi verdiler. Üniversitemiz temsilcileri Balkanlar’dan en çok öğrenci alan Üniversite olmamız, coğrafi ve kültürel ortaklıklarımız, bölgeyi adım adım tanımamız gibi nitelikleri katılımcılara anlatarak bu tecrübeyi diğer üniversitelerle paylaşmaktan ve bölgeden ülkemize olan öğrenci akışında kaliteyi artırıcı önlemlerin alınmasında kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayacaklarını bildirdiler.

Çalıştay sonucunda ortaya çıkan sonuç bir rapor hâlinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına sunulacak.
Bu içerik 17 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 256 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..