“TÜRKİYE VE BALKANLARIN GELECEK TASAVVURU” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Rumeli Gençlik Topluluğu tarafından düzenlenen ve gazeteci-yazar Yusuf Kaplan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye ve Balkanların Gelecek Tasavvuru” konferansı 15 Aralık 2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mümin Şahin, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne İl Milli Eğitim MüdürüHakan Cırıt, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Konferans açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bir toplumu harekete geçirebilmek için fikirlere ve fikir adamlarına ihtiyaç vardır. Sayın Yusuf Kaplan hem kendi medeniyetimizin unsurlarına hakim hem de yabancı medeniyetleri yakından tanıyan bir düşünür, yazar ve öğretim üyesi olarak kendi dinamiklerimizi harekete geçirebilme anlayışı ile değerli yazılar yazmakta. Balkanlar ile ilgili yaptığı önemli çalışmaları ile de tanıdığımız düşünür, yazar Yusuf Kaplan’a katılımından dolayı teşekkür ederim. Kendisini Üniversitemizde görmekten mutluluk duyuyoruz. ” dedi.

Gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, Türkiye’nin sahip olduğu yüce ruha ve bölgede güçlü bir devlet oluşuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında Ülkemizin gerek İslam gerekse Balkan coğrafyası içinde önemli bir yer ve role sahip olduğunu belirtti. Yusuf Kaplan Türkiye’nin, tarihte kendilerine ihtiyaç duyan millet ve toplumların her zaman yanında olduğunu ve bunu yaparken de herhangi bir karşılık ya da menfaat beklemediğini ifade etti. Ülkemizin bu yönüyle pek çok ülke vatandaşı tarafından sevildiğini, hayır ve dua aldığını sözlerine ekledi.

Ülkemiz için Balkan coğrafyasının kritik bir değere sahip olduğunu ve Balkanlar’a büyük önem arz edildiğini hatırlatan Yusuf Kaplan, “Türkiye ulu bir çınardır. Bu çınarın Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Kırım'dan Yemen'e kadar uzanan nice dalları vardır. Dallarda yaşam belirtileri görülmediği zaman bir ağacın kökünün kuruduğuna hükmedebilirsiniz. Dolayısıyla ağacın kökü kurursa dallarının da yaşamadığını görürsünüz. Bu böylesine birbirine bağlı inanılmaz bir nitelik ve özelliktir. Türkiye'de rüzgâr estiğinde Balkanlar'da fırtına hissediliyor. Mesela 15 Temmuz darbe girişiminde Balkanlar'daki soydaşlarımız son derece üzüldü. Balkanlar’daki soydaşlarımız Ülkemize son derece bağlılık duyuyor. Türkiye düştüğü an Balkanlar da düşer. O sebeple kendimiz ile uğraşmayı bırakıp dış nifaklara karşı birlik ve beraberlik göstermemiz son derece önemli. Bu topraklarda var olan maya ve ruh dünyanın hiçbir coğrafyasında yok. Batı ülkelerinde maya kültüre dayanır, biz de ise hikmete dayanır. Bu mayanın ve ruhun temeli hikmettir. Tarih geçmişle ilgilidir ancak gelecek ile ilgilenir. İçinde yaşadığınız çağı tanıyamazsanız, tanımlanırsınız. Tanıyamadığınız bir çağı değiştiremezsiniz. Başkalarının kavramlarıyla kendi dünyanızı kuramazsınız. Tarihin yeniden yapıldığı bir zaman dilimindeyiz. Ya üzerimize düşeni yerine getirip zafer kazanacak, tarihi biz yazacağız ya da bu yükün altında ezilip mağlup olacağız. Yol sefasını sürenlerle değil, cefasını çekenlerle yürünür. Biz birbirimize düşmedikçe Türkiye’yi düşüremezler.” dedi.

Konferans gazeteci-yazar Yusuf Kaplan’a Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından hediye takdim edilmesi ile sona erdi.

 

 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

YENİ EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

EFOD’UN 38. YIL DÖNÜMÜ ANISINA ÜNİVERSİTEMİZDE SERGİ

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinin 38’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 12 Ocak 2017 tarihinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Fuayesinde karma fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatının usta isimlerinin de fotoğraflarının yer aldığı sergi açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, MEB Öğret..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler