TÜRKİYE VE BALKANLAR’DA KADIN KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye ve Balkanlar’da Kadın” konulu panel 02 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Panele Trakya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berkan Demiral, TÜKSAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebru Zümrüt Boyacıoğlu ile akademisyen ve  öğrenciler katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açılışında konuşan Yrd. Doç. Dr. Ebru Zümrüt Boyacıoğlu Kadınlar Gününün tarihini anlattı ve Cumhuriyet Dönemi’yle birlikte Türkiye’de kadınların kazandığı değerlerden bahsetti. Boyacıoğlu ayrıca, kadınlara yönelik güncel araştırma sonuçlarını aktardı, günümüzde kadınların maruz kaldığı sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin de kadınların hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsederek, “Geçmişe dönüp 
Türkiye’ye baktığımız zaman, Anadolu kadınının, kurtuluş savaşı yıllarındaki şahlanışlarına tanık oluyoruz. Anadolu kadını gerektiğinde cepheye koşup savaşmış, gerektiğinde kağnı arabalarıyla silah taşımış, gerektiğinde yaralı askerleri sarıp sarmalamıştı. Unutulmamalıdır ki İstiklal Savaşı’nın Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, bizim kadınlarımızdır.” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin ayrıca konuşmasında “Kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları ile büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Selda Çağlar moderatörlüğünde “Türkiye ve Balkanlar’da Kadın” konulu panele geçildi. Panele İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven ile Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Kurumu Genel Müdürü Uzman Pervin Hayrullah konuşmacı olarak katıldı.

Panel sonunda Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berkan Demiral ile Genel Sekreter Erengül Özdemir konuşmacılara plaket takdim etti.
Bu içerik 03 Mart 2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1377 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi. Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Roman Çalıştayı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra Bakan Müşav..

HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler