TÜRKİYE-KORE CUMHURİYETİ İLİŞKİLERİ “DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI” KONFERANSI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Türkiye-Kore Cumhuriyeti İlişkileri Dünü Bugünü Yarını” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salon’nda 28 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Yunsoo Cho, akademisyenler, Kore gazileri ve öğrenciler katıldı.

Konferans, Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Yunsoo Cho tarafından hazırlanan “Kore-Türkiye İlişkileri Büyükelçinin Gözlem ve Önerileri” adlı sunum ile başladı. H.E. Yunsoo Cho “Kore 1950 yılında fakir ve kalkınmamış bir ülkeydi. Bugün dünyada sağlam ekonomiye sahip bir ülke haline geldi. Kore’nin kalkınmasındaki en büyük etkenin Ar&Ge çalışmalarında yapılan iş birliği projelerinin olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmemizin temelinde ülkem adına savaşan başta Türk milleti olmak gazilerimizin payı da çok büyük. Bu vesileyle başta Türk Milleti olmak üzere ülkem için savaşan milletlere ve gazilere huzurunuzda teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Edirne’nin tarihinden, mimari zenginliklerinden bahseden H.E. Yunsoo Cho, Selimiye Camiisi’ne olan hayranlığını dile getirdi. H.E. Yunsoo Cho, katılımcılara Türkiye’nin sahip olduğu mimari zenginlikleri, bilim insanları ve sanatçılarını tüm dünyaya tanıtmayı görev edinmeleri gerektiğini belirtti.

H.E. Yunsoo Cho “Bildiğiniz üzere Kore’de üretilen birçok araba markası dünyadaki diğer araba markalarıyla rekabete tutuşabiliyor. Çok sayıda Kore şirketi Türkiye’de yatırım gerçekleştirmektedir. Kore’nin marka değeri giderek artıyor. Kore marklarına yöneliş ve tercih çoğalmaktadır. Türkiye’nin de kendi markasını üretebilmesi için özel sektör ile öğrenciler arasında iş birliği çabası içerisinde olmalıdır. Türkiye-Kore ilişkileri endüstri, ticaret ve sanayi sektörleri üzerine kuruludur.” dedi.

Ülkesinin eğitim-öğretim sistem ve anlayışları hakkında da bilgi veren H.E. Yunsoo Cho, öğrencilere ülkelerine faydalı başarılı birer birey olabilmeleri için tavsiyelerde bulundu. H.E. Yunsoo Cho “Sahip olduğunuz değerleri, iyi ve gelişmeye açık yönleri keşfederek kendinizi tanımalısınız.” dedi.

Konuşmasının ardından H.E. Yunsoo Cho’ya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan Uçak ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sibel Turan tarafından plaket takdim edildi. 

Bu içerik 29 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 503 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..