TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN YENİ BİR ÖĞRENCİ KONGRESİ: 2. ULUSAL FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASTON ÖGRENCİ KONGRESİ

Trakya Üniversitesi Fiziksel Aktivite ve Sağlık Topluluğu (TÜFAST) tarafından organize edilen 2. Ulusal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğrenci Kongresi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. “Her Yönüyle Hareket” sloganıyla gerçekleştirilen ve Ülkemizin birçok farklı noktasından akademisyen ve öğrencilerin katıldığı kongrede gündelik yaşamımızda kasları nasıl ve ne amaçla kullandığımız, duruş pozisyonları, egzersizler, hareket kontrolü, hareketin önemi ve hastalıklar hakkında farkındalık yaratacak bilimsel sunumlar yapıldı. 

Kongreye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, TÜFAST Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Öztürk, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Özdinç Anar, Kongre Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından Trakya Üniversitesi tanıtım filmi izlendi.
TÜFAST Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Öztürk, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Özdinç Anar, Kongre Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek, Stajyer Fizyoterapist Burcu Efe birer teşekkür konuşması yaptı.

Öğrencilerin kongreyi organize ederken büyük emek ve çaba harcadığını dile getiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, organizasyonun başarısından ötürü öğrencileri tebrik etti. Öğrencilerin düzenledikleri bu etkinliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Üstündağ “Kongre sayesinde Ülkemizin dört bir yanından gelerek bilgilerini sizlerle paylaşacak olan bilim insanlarından en güncel bilgileri alma imkânınız oluyor. Ayrıca bu kongrelere katılma sureti ile bilimsel alanda kendinizi açıkça ifade etme, fikirlerinizi savunabilme yeteneğinizi geliştiriyorsunuz. Ülkemizin dört bir yanından gelmiş ve çok yakın zamanda meslek hayatına atılacak olan arkadaşlarımız da yine bu kongre sayesinde birbirleri ile tanışma fırsatı yakalıyor ve meslek yaşamına başladığında iş birliği içinde olmayı öğreniyor. Kongrenin düzenlenmesinde katkıda bulunarak liderlik yeteneğinizi geliştirdiniz. Bu kongrede yapmış olduğunuz katkılar gelecekte size çok yardımcı olacak.” dedi.

Hareketin yaşam için önemine değinen Prof. Dr. Sedat Üstündağ “Son zamanlarda hareketsizlikten kaynaklanan hastalıklar çığ gibi artmakta. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin 18 yaş üzerindeki 100 kişiden 30’unun hipertansiyon hastası olduğunu göreceksiniz. Benzer şekilde diyabet her 10 senede ikiye katlanarak artmaktadır. Aynı şekilde obezite oranı da inanılmaz oranlarda artmakta. Tüm bu hastalıklar hareket ile ilgili. Bu kongrenin sağlayacağı farkındalığın toplum geneline yayılması ve kronik hastalıkların önlenmesinde önemli katkıda bulunacağını düşünüyorum." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi ve tiyatro sanatçısı Yeşim Alıç, dans gösterisi eşliğinde hareketin insan sağlığındaki önemini belirten bir sunum yaptı.

Kongrede katılımcılar tarafından hareketin anatomisi ve fizyolojisi, kas özellikleri üzerinde cinsiyet değişkenin rolü, kas kasılma mekanizması, harekette stabilite kavramı, core stabilizasyon ve hareket ilişkisi, çocuk ve hareket, distonik çocuklarda hareket, çocuklarda fiziksel aktivite, hareket analizi ve yürüme, teniste forehand tekniğinin kaslar açısından önemi, alt ekstremite amputelerinde yürüyüş, kinezyofobi, patolojik durumlarda hareket, iliotibial bant sendromu, balerinlerin ayak bileği instabiliterinde denge egzersizi çalışmaları, patolojik durumlarda hareket, basketbolcularda menisektomi sonrası spora dönüş, futbol oyuncularında hamstrıng yaralanmalarından korunma, fermoroasetabular sıkışma sendromu ve squat paterni rehabilitasyonunda kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi konuları hakkında bilimsel sunumlar yapıldı.


Haber: Gizem Keskin
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 13 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 223 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EDİRNE LİSESİ İLE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi’nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferan..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDEN RAMAZANDA ORUÇ VE SAĞLIKLI BESLENME TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında doğru beslenme konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile kronik bir hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BİTİRME ÇALIŞMALARINI SUNDU

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi son sınıf öğrencileri, bölüm öğretim elemanlarının katılımı ile bitirme çalışmalarını sunum ve poster olarak gerçekleştirdiler.Sunum ve poster çalışmalarına öğretim elemanlarının yaptığı değerlendirme sonunda birinciliği Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler danışmanlığında Aykut Parlak “Bazı Vicia L. Türlerinin ITS Bölgesine Göre Filogenetik Anal..

YENİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALINDAN YILSONU KONSERİ

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı,  Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Yıl Sonu Konseri düzenlendi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müzik eğitim alan ve mezun olan öğrencilerin performans sergilediği konser; Orkestra, Orff Çalgıları Topluluğu, Türk Müziği Korosu ve Çok Sesli Koro olmak üzere üç bölümden oluştu. Konserin..