TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN YENİ BİR ÖĞRENCİ KONGRESİ: 2. ULUSAL FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASTON ÖGRENCİ KONGRESİ

Trakya Üniversitesi Fiziksel Aktivite ve Sağlık Topluluğu (TÜFAST) tarafından organize edilen 2. Ulusal Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğrenci Kongresi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. “Her Yönüyle Hareket” sloganıyla gerçekleştirilen ve Ülkemizin birçok farklı noktasından akademisyen ve öğrencilerin katıldığı kongrede gündelik yaşamımızda kasları nasıl ve ne amaçla kullandığımız, duruş pozisyonları, egzersizler, hareket kontrolü, hareketin önemi ve hastalıklar hakkında farkındalık yaratacak bilimsel sunumlar yapıldı. 

Kongreye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, TÜFAST Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Öztürk, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Özdinç Anar, Kongre Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından Trakya Üniversitesi tanıtım filmi izlendi.
TÜFAST Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Öztürk, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Özdinç Anar, Kongre Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek, Stajyer Fizyoterapist Burcu Efe birer teşekkür konuşması yaptı.

Öğrencilerin kongreyi organize ederken büyük emek ve çaba harcadığını dile getiren Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, organizasyonun başarısından ötürü öğrencileri tebrik etti. Öğrencilerin düzenledikleri bu etkinliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Üstündağ “Kongre sayesinde Ülkemizin dört bir yanından gelerek bilgilerini sizlerle paylaşacak olan bilim insanlarından en güncel bilgileri alma imkânınız oluyor. Ayrıca bu kongrelere katılma sureti ile bilimsel alanda kendinizi açıkça ifade etme, fikirlerinizi savunabilme yeteneğinizi geliştiriyorsunuz. Ülkemizin dört bir yanından gelmiş ve çok yakın zamanda meslek hayatına atılacak olan arkadaşlarımız da yine bu kongre sayesinde birbirleri ile tanışma fırsatı yakalıyor ve meslek yaşamına başladığında iş birliği içinde olmayı öğreniyor. Kongrenin düzenlenmesinde katkıda bulunarak liderlik yeteneğinizi geliştirdiniz. Bu kongrede yapmış olduğunuz katkılar gelecekte size çok yardımcı olacak.” dedi.

Hareketin yaşam için önemine değinen Prof. Dr. Sedat Üstündağ “Son zamanlarda hareketsizlikten kaynaklanan hastalıklar çığ gibi artmakta. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin 18 yaş üzerindeki 100 kişiden 30’unun hipertansiyon hastası olduğunu göreceksiniz. Benzer şekilde diyabet her 10 senede ikiye katlanarak artmaktadır. Aynı şekilde obezite oranı da inanılmaz oranlarda artmakta. Tüm bu hastalıklar hareket ile ilgili. Bu kongrenin sağlayacağı farkındalığın toplum geneline yayılması ve kronik hastalıkların önlenmesinde önemli katkıda bulunacağını düşünüyorum." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi ve tiyatro sanatçısı Yeşim Alıç, dans gösterisi eşliğinde hareketin insan sağlığındaki önemini belirten bir sunum yaptı.

Kongrede katılımcılar tarafından hareketin anatomisi ve fizyolojisi, kas özellikleri üzerinde cinsiyet değişkenin rolü, kas kasılma mekanizması, harekette stabilite kavramı, core stabilizasyon ve hareket ilişkisi, çocuk ve hareket, distonik çocuklarda hareket, çocuklarda fiziksel aktivite, hareket analizi ve yürüme, teniste forehand tekniğinin kaslar açısından önemi, alt ekstremite amputelerinde yürüyüş, kinezyofobi, patolojik durumlarda hareket, iliotibial bant sendromu, balerinlerin ayak bileği instabiliterinde denge egzersizi çalışmaları, patolojik durumlarda hareket, basketbolcularda menisektomi sonrası spora dönüş, futbol oyuncularında hamstrıng yaralanmalarından korunma, fermoroasetabular sıkışma sendromu ve squat paterni rehabilitasyonunda kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi konuları hakkında bilimsel sunumlar yapıldı.


Haber: Gizem Keskin
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 13 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 302 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..