TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN HIRVATİSTAN VE SIRBİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, 8-12 Mayıs tarihleri arasında, Hırvatistan Zagreb’deki University of Zagreb ve University of Applied Science Baltazar Zapresic ile Sırbistan Belgrad’daki University of Belgrade, University of Union Nikola Tesla ve Singidunum Üniversiteleri ile Sırbistan Parlamentosu milletvekili ve Meclis Eğitim, Bilim, Teknolojik Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Ljubisa Stojmirovic’i ziyaret etti.

Ziyaretlerde, Zagreb Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damir Boras, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ivana Cukovic Bagic ve Genel Sekreteri Prof.Dr. Katarina Prpic; University of Applied Science Baltazar Zapresic Dekanı Prof. Dr. Vladimir Simovic ve Dış İlişkiler ve Erasmus Koordinatörü Dr. Kristina Dolo Celizic; Belgrad Üniversitesi Türkoloji Bölüm başkanı Prof. Dr. Mirjana Teodosijevic, Dış İlişkiler Sorumlusu ve Erasmus Koordinatörü Dr. Nikola Savic; Singidunum Üniversitei Dış İlişkiler Sorumlusu ve Erasmus Koordinatörü Dr. Bojana Prodanovic Dordevic ve Üniversite Genel Sekreteri Marija Durdevic; University of Union Nikola Tesla Dekanı Prof. Dr. Vlademir Stojanovic ve öğretim üyesi Prof.Dr. Ljubisa Stojmirovic ile görüşüldü.

Zagreb Rektörü Prof. Dr. Damir Boras 350 yıldır kesintisiz eğitim veren bir üniversite olarak Türkiye’nin köklü ve büyük üniversitelerinden biri olan Trakya Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağını belirtti. Prof. Dr. Damir Boras ayrıca Haziran ayı sonunda Zagreb Üniversitesi rektör yardımcısı ile birlikte Edirne’ye gelerek hem Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etmek hem de Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile ikili anlaşma protokolleri, Erasmus ve Mevlana Programları anlaşmalarını imzalamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ise Zagreb Üniversitesi’nin Balkanlarda çok önemli bir üniversite olduğunu ve Zagreb Üniversitesi ile yapılacak işbirliğinin iki üniversite için faydalı olacağını belirtti. Doç. Dr. Türkyılmaz ayrıca kalıcı sekretaryasını yürüttüğümüz Balkan Üniversiteler Birliği’ne, Hırvatistan’daki diğer üniversitelerin de üye olmasının önemli olduğunu belirterek Balkan Üniversiteler Birliği’nin üye sayısının artırılmasının bilimsel ve akademik açıdan önemini vurguladı.

Sırbistan Parlamentosu Milletvekili ve Meclis Eğitim, Bilim, Teknolojik Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Ljubisa Stojmirovic ise iki ülke arasındaki Siyasi ve Ekonomik anlamdaki yakınlaşmanın en çok arttığı bu günlerde, eğitim alanında da yapılacak her türlü işbirliğine destek vermeye hazır olduğunu ifade etti. Daha sonra Belgrad Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi ve Türkoloji bölümü ziyaret edildi. Bölüm başkanı Prof. Dr. Mirjana Teodosijevic bölümlerinin yaklaşık 100 yıla yakın bir süredir Türk Dili eğitimi verdiğini ve yüzlerce öğrenci yetiştirdiklerini ifade etti. 25 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi deneyimiyle Prof. Dr. M. Teodosiyeviç “Günlük Konuşmada Türkçe” adlı bir kitap yazdığını ve bu kitapta, Sırp öğrencilerin Türkçe öğreniminde yaşadığı zorluklara ve günlük konuşmalarda çok sık kullanılan kalıp sözlere yer verdiğini belirtti.

Ziyaretlerde üniversiteler arası ikili anlaşma protokolü, Erasmus ve Mevlana Programı ile Balkan Üniversiteler Birliği tanıtımı amaçları ve üyelik süreçleri hakkında bilgi verildi. Ziyaretler sırasında görüşülen protokollerin en kısa zamanda hayata geçirilerek aktif hale getirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Bu içerik 14 Mayıs 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 777 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TETOVA ÜNİVERSİTESİ’NİN HEKİM ADAYLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE

Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği çerçevesinde, 5-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Acil Tıp, Çocuk Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz bölümlerinde eğitim gören Tetova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundu..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN, MERHUM DR. RATİP KAZANCIGİL ANISINA “OSMANLI SAĞLIK GELENEKLERİ” TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi, değerli çalışmaları ve sayısız eseriyle Edirne, Trakya Üniversitesi ve tıp tarihine unutulmaz katkılar sağlayan, Edirne sevdalısı, merhum Dr. Ratip Kazancıgil Hoca’yı, ölümünün 1. yılında, “Osmanlı Sağlık Gelenekleri” toplantısıyla anacak. 7-8 Eylül 2018 tarihinde, Dr. Ratip Kazancıgil’in derin izler bıraktığı Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müz..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, “TÜRKİYE KUŞAK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI”NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Trakya Üniversitesi Geleneksel Sporlar Topluluğu ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından organize edilen “Geleneksel Sporlar Kuşak Güreşi Gençler Türkiye Şampiyonası” 7 Ağustos 2018’de, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 75. Yıl Spor Salonu&r..

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ “TÜRKÇE YAZ OKULU” ÖĞRENCİLERİ, PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

Trakya Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirilen, Türkçe öğrenmeyi ve Türkiye’yi yakından tanımayı isteyen dünya gençlerini buluşturan “Türkçe Yaz Okulu” programı kapsamında Türkiye’ye gelen öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret etti. 26 Temmuz 2018’de gerçekleşen ziyarette, yabancı öğrencilere, Trakya &Uum..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

02
Eyl
INTERNATIONAL AGRICULTURAL, BIOLOGICAL AND LIFE SCIENCE CONFERENCE

“International Agricultural, Biological and Life Science Conference” is an international scientific conference organized by Trakya University, Edirne, Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 2-5, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on Agriculture, Biology and Life Science. The technical sessions w..

05
Eyl
SUNFLOWER OIL PRODUCTION, QUALITY AND APPLICATIONS

“Sunflower Oil Production, Quality and Applications” is an international conference organized by the International Sunflower Oil Association in collaboration with the Trakya University, Edirne Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 4, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on sunflower oil. However, a general sess..