TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN HIRVATİSTAN VE SIRBİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, 8-12 Mayıs tarihleri arasında, Hırvatistan Zagreb’deki University of Zagreb ve University of Applied Science Baltazar Zapresic ile Sırbistan Belgrad’daki University of Belgrade, University of Union Nikola Tesla ve Singidunum Üniversiteleri ile Sırbistan Parlamentosu milletvekili ve Meclis Eğitim, Bilim, Teknolojik Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Ljubisa Stojmirovic’i ziyaret etti.

Ziyaretlerde, Zagreb Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Damir Boras, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ivana Cukovic Bagic ve Genel Sekreteri Prof.Dr. Katarina Prpic; University of Applied Science Baltazar Zapresic Dekanı Prof. Dr. Vladimir Simovic ve Dış İlişkiler ve Erasmus Koordinatörü Dr. Kristina Dolo Celizic; Belgrad Üniversitesi Türkoloji Bölüm başkanı Prof. Dr. Mirjana Teodosijevic, Dış İlişkiler Sorumlusu ve Erasmus Koordinatörü Dr. Nikola Savic; Singidunum Üniversitei Dış İlişkiler Sorumlusu ve Erasmus Koordinatörü Dr. Bojana Prodanovic Dordevic ve Üniversite Genel Sekreteri Marija Durdevic; University of Union Nikola Tesla Dekanı Prof. Dr. Vlademir Stojanovic ve öğretim üyesi Prof.Dr. Ljubisa Stojmirovic ile görüşüldü.

Zagreb Rektörü Prof. Dr. Damir Boras 350 yıldır kesintisiz eğitim veren bir üniversite olarak Türkiye’nin köklü ve büyük üniversitelerinden biri olan Trakya Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağını belirtti. Prof. Dr. Damir Boras ayrıca Haziran ayı sonunda Zagreb Üniversitesi rektör yardımcısı ile birlikte Edirne’ye gelerek hem Trakya Üniversitesi’ni ziyaret etmek hem de Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile ikili anlaşma protokolleri, Erasmus ve Mevlana Programları anlaşmalarını imzalamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ise Zagreb Üniversitesi’nin Balkanlarda çok önemli bir üniversite olduğunu ve Zagreb Üniversitesi ile yapılacak işbirliğinin iki üniversite için faydalı olacağını belirtti. Doç. Dr. Türkyılmaz ayrıca kalıcı sekretaryasını yürüttüğümüz Balkan Üniversiteler Birliği’ne, Hırvatistan’daki diğer üniversitelerin de üye olmasının önemli olduğunu belirterek Balkan Üniversiteler Birliği’nin üye sayısının artırılmasının bilimsel ve akademik açıdan önemini vurguladı.

Sırbistan Parlamentosu Milletvekili ve Meclis Eğitim, Bilim, Teknolojik Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Ljubisa Stojmirovic ise iki ülke arasındaki Siyasi ve Ekonomik anlamdaki yakınlaşmanın en çok arttığı bu günlerde, eğitim alanında da yapılacak her türlü işbirliğine destek vermeye hazır olduğunu ifade etti. Daha sonra Belgrad Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi ve Türkoloji bölümü ziyaret edildi. Bölüm başkanı Prof. Dr. Mirjana Teodosijevic bölümlerinin yaklaşık 100 yıla yakın bir süredir Türk Dili eğitimi verdiğini ve yüzlerce öğrenci yetiştirdiklerini ifade etti. 25 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi deneyimiyle Prof. Dr. M. Teodosiyeviç “Günlük Konuşmada Türkçe” adlı bir kitap yazdığını ve bu kitapta, Sırp öğrencilerin Türkçe öğreniminde yaşadığı zorluklara ve günlük konuşmalarda çok sık kullanılan kalıp sözlere yer verdiğini belirtti.

Ziyaretlerde üniversiteler arası ikili anlaşma protokolü, Erasmus ve Mevlana Programı ile Balkan Üniversiteler Birliği tanıtımı amaçları ve üyelik süreçleri hakkında bilgi verildi. Ziyaretler sırasında görüşülen protokollerin en kısa zamanda hayata geçirilerek aktif hale getirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Bu içerik 14 Mayıs 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 660 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

YENİ BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..