TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DÜŞME VE YARALANMALARA KARŞI MULTİDİSİPLİNER SAVAŞ

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Dr. Hilal Keklicek, Sağlık Bilimleri Fakültesi Toplantı Salonu’nda Düşme Riskinde Hareket Analizleri ve Koruyucu Fizyoterapi Yaklaşımları isimli bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda düşmenin nedenleri, oluşturduğu riskler ve maliyetleri üzerinde duran Dr. Öğr. Üyesi Keklicek, Türkiye’de ilk multidisipliner çalışmayla Trakya Üniversitesinin Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Aktif Yaşlanma Merkezi’nde önleyici hekimlik hizmetleri ve analiz laboratuvarıyla düşmelere karşı mücadele başlattıklarını müjdeledi.

Düşmenin birçok sebepten meydana gelen önemli bir problem olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Hilal Keklicek “Düşme sanıldığından çok daha önemli bir sorundur. Avrupa’da yapılan araştırmalar neticesinde düşme nedeniyle ortaya çıkan travmalar ve diğer sağlık sorunlarının yıllık 37 Milyon Avro’ya varan yıllık maliyetinin olduğu ortaya çıkardı. Hem maddi hem manevi olarak büyük zararlar doğuran düşmenin önlenmesine yönelik düşmenin nedenlerini tespit edip ona yönelik çevresel düzenlemelerden bireysel egzersiz uygulamalarına kadar birçok yönde hizmet veriliyor. Düşmenin nedenlerini tespit etmek için klinikte birçok ölçek, değerlendirme yöntemi, teknolojik analiz yöntemi mevcuttur. Kişilerin hiç düşmeden, düşmeye eğilimi olup olmadığını belirlemek için artık son 15-20 yılda dünyada çok önemli çalışmalar yürütülmekte. Eğer hastalarımız zamanında başvurabilirse onları detaylı hareket analizine alarak düşmeye meyilli olup olmadıklarını belirleyebiliyoruz ve buna yönelik koruyucu rehabilitasyon programlarına alabiliyoruz, kişiye özel egzersiz uygulamaları yapabiliyoruz. Önemli olan ve dünyada üzerine çalışmaların yapıldığı kısım sağlıklı bireylerde riski belirlemek ve bunu tespit edebilmektir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak bu konuda araştırmalarımızı yoğunlaştırdık. Sonbahar ayları ile bu konuda Türkiye’de ilk multidisipliner çalışma olarak Trakya Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Aktif Yaşlanma Merkezi’nde önleyici hizmetlere başlayacağız. Hedefimiz kişilerin başına düşme olayı gelmeden önce rutin bir kontrol olarak düşme riskinin olup olmadığını tespit edebilmek için yılda bir kez yürüyüş analizi yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.


Haber: Elif Nur Gürdel & Fırat Güngör
Editör: Sertan Atasoy
Fotoğraf: Mustafa Topyanak
Bu içerik 16 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 807 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..