TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE NİTELİKSEL İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi eğitim ve yönetimde kalite çalışmaları kapsamında Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci’yi ağırladı. Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans salonunda 11 Ekim 2017 tarihinde “Sakarya Üniversitesi Kalite Yolculuğu” konusunda üniversitemiz akademik ve idari personeline bir sunum gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Üniversitemizi var olduğu yerden daha iyiye daha güzele nasıl götürürüz, bunu bir sistem haline nasıl getiririz, devamlı kendi kendini iyileştirebilen bir sistem geliştirebilir miyiz düşüncesi içerisindeydik. Kalite süreci bunun için çok iyi bir fırsat. YÖK bu işle ilgileniyor. YÖK denetleme ekibi Üniversitemize ön değerlendirme için gelmişti. Kasımın başında da Üniversitemizde genel bir değerlendirmede bulunacaklar. Kurumlarımızı daha iyiye nasıl götürürüz, riskli alanlarımızı nasıl belirleriz, nasıl bu tür durumlarla mücadele edebiliriz ve devamlı iyileşmeyi nasıl sağlarız bunları belirleyebilmek için çok iyi bir fırsat. Bu yüzden bu işe önem veriyoruz. Bu işi bünyemize almamız kendimize ait hissetmemiz ve uygulamamız gerekiyor. Bu işi en güzel onu uygulayanlardan anlarız. Sakarya üniversitesi bu işin en iyi örneği. Sayın Rektörümüz bize bir sunum yapmıştı. Ön hazırlık deneyimlerini bizimle paylaşmıştı. Şimdi aynı üniversitenin Kalite Koordinatörü, YÖK Denetleme Kurul Üyesi, değerli Hocam bu işin mutfağında çalışıyor. Bizi kırmadı geldi. Bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşacaklar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci “Bu yolculuğun bizin kurumumuza neler kazandırdığı, nasıl hayata geçirdiğimiz ve çalışana kadar bunun yansımalarının nasıl olduğunu paylaşmak istiyorum. Yakın bir zamanda YÖK kalite kurulu değerlendirmesinden geçeceksiniz. Geçen yıl üniversitemiz bu değerlendirmeden geçti. Onların bakış açısıyla bu uygulamaların nasıl örtüştüğünü biraz daha vurgulamak isterim.” diyerek söze başladı. Sakarya Üniversitesi’nin akademik ve idari yapısını anlattı. Kısıtlı kaynaklarla yapılan hizmetlerden bahsederek eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet ana süreçlerini hayata geçirmeye çalışan bir Üniversite olduklarını belirtti. Sakarya Üniversitesinde tüm süreç yönetimi çalışmaları için her bölümde kalite elçilerinin bulunduğunu, başlangıçta kırk kişilik bir grup olan kalite elçilerinin şu anda 130 kişilik bir ekip olduğunu, her birimde çalışanlardan iki kişinin bu elçilik ekibine dahil olduğunu aynı zamanda birim yöneticisinin de kalite elçisi olduğunu belirtti. Kurumsal olarak başlatılan çalışmaların bu sayede birimlere yayıldığından bahsetti. Sakarya Üniversitesinin Kalite Yönetim Süreçlerini anlatan Canvar Kahveci Yeterliliklere Dayalı Öğrenci ve Öğrenme Merkezli Eğitim Öğretim Sistemini tanıttı. Geri bildirim mekanizmalarını ve elde edilen bilgilerle yapılan çalışmaları anlatarak sözlerine devam etti. Geliştirdikleri Öğrenci Senatosu sistemini ve Üniversiteye olan katkılarını anlattı.  Uygulamalı eğitim için meslek yüksekokullarında 3+1, fakültelerde 7+1 eğitim sistemine geçtiklerini belirtti. Sakarya Üniversitesinde kalite konusunda yapılan değerlendirmeleri ve denetlemeleri anlatarak sunumu tamamladı.

Son kısımda Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Tuba Canvar Kahveci beraber soruları yanıtladı.

Etkinlik günün anısına hediye takdim edilmesi ile son buldu. 

Bu içerik 12 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 596 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZDE “YENİ DÜNYA, YENİ TÜRKİYE VE MEDENİYETLER İTTİFAKI” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı, Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği ve Merkezi (MEDAR) iş birliğinde düzenlenen “Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı” Konferansı, Üniversitemiz ev sahipliğinde 20 Şubat 2018 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal ..

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projesi Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Üniversitemiz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Tacikistan Ülke Tanıtım Programı 22 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tacikistan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Haka..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler