TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MAHMUT GÜLER’DEN, EDİRNE VE TEKİRDAĞ’IN KENTSEL TARİHİNE IŞIK TUTAN İKİ KİTAP…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Güler, “Kentleşme ve Yerelleşme Sürecinde Edirne Monografisi” ve “Uygulama Sonuçlarıyla Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” isimli iki kitabını, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti. Bölge üniversitesi misyonunu üstlenen Trakya Üniversitesi’ndeki çalışmalarını Edirne ile sınırlı tutmayıp bölgesel alana yayan Prof. Dr. Mahmut Güler’in her iki kitabı, Edirne ve Tekirdağ’ın kentsel tarihine ışık tuttuğu gibi Trakya Üniversitesi’nin toplumsal ve idari konularda bölgeye ilişkin yürüttüğü çalışmaların önemli bir örneğini teşkil ediyor.

“EDİRNE MONOGRAFİSİ” KİTABINDA KENTLEŞME VE YERELLEŞME KONULARI ELE ALINDI

Seyhan Bilir Güler ve Mahmut Güler editörlüğünde hazırlanan ve Edirne’nin fiziki, doğal ve toplumsal yaşamını etkileyen yerel gelişmelerin değerlendirildiği “Kentleşme ve Yerelleşme Sürecinde Edirne Monografisi” isimli kitapta, kentin ekonomik ve tarihsel gelişimi, göç olayları, yerel siyaseti, yerel seçimleri, imar gelişimi, belediyecilik tarihi, Edirne Belediyesi’nin mali yapısı ve bu mali yapı içerisinde kentsel hizmetler sorgulanıyor. Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri ve yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yapan öğrenciler tarafından birlikte yazılan kitapta ayrıca, Edirne’nin sosyal, kültürel ve siyasal yaşamına değinilirken kentleşme ve yerelleşme konuları kitabın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Prof. Dr. Mahmut Güler, “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” çerçevesinde yazdığı “Uygulama Sonuçlarıyla Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” isimli kitabında ise büyükşehir belediye sistemine köklü değişiklik getiren 6360 sayılı yasanın büyükşehir sistemi üzerinde yapmış olduğu değişiklikleri inceliyor. Çalışmada özellikle yerel siyasal katılım ve temsil, mali yerelleşme, büyükşehirlerin idari ve hukuki düzenlemeleri somut olaylar üzerinden tartışmaya açan Güler, yasadan kaynaklanan bu değişiklikler sonucu büyükşehir belediye olma hakkına kavuşan Tekirdağ’da büyükşehir sisteminin etkilerini olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte ele alıyor.

Kitapların yazarı Prof. Dr. Mahmut Güler’i makamında ağırlayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, her iki kitabın da hem Edirne’nin hem de Tekirdağ’ın kentsel tarihine ışık tuttuğunu belirtti. Kitapların bundan sonraki kentsel çalışmalar için de çok önemli bir rehber görevi üstlendiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Nasıl ki bizler üniversite olarak tüm çalışmalarımızı bölgesel anlamda sürdürüyorsak değerli hocamız Mahmut Güler de bu çalışmalarına aynı anlayışı yansıtmış, hem Edirnemizi hem de Tekirdağımızı kentleşme ve yerelleşme yönünden detaylıca değerlendirmiş. Büyük bir birikim ve araştırmanın sonucu olarak ortaya çıkan bu çalışmalardan ötürü Prof. Dr. Mahmut Güler’i tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Güler tarafından yazılan “Edirne Monografisi” ve “Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” kitaplarına Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nden de ulaşılabiliyor.

Haber: Orkun Akman
Editör: Sertan Atasoy

 

Bu içerik 14 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 359 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ “TRAKYA KARİYER FUARI” KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde yapılacak bölgesel kariyer fuarları kapsamında 24-25 Şubat tarihleri arasında Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Trakya Kariyer Fuarı” için Edirne’deki kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kamu, özel sektör ve meslek odaları iş birliği ile düzenlenecek olan ve &..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ EDİRNE’Yİ SANATLA SÜSLEMEYE DEVAM EDİYOR

Sanatın her alanında ürün ve eserler ortaya koyan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, birçok renk ve konunun yer aldığı modern sanat verimlerini Edirne, vatandaş ve kamu hizmeti yürüten kurumlarla buluşturmaya devam ediyor. Günümüzde, fresk sanatının daha modernleşmiş bir hali olan ve sanat dünyasında büyük heyecanlar uyandıran duvar boyama sanatını Edirne’nin muhtelif yerleri..

YENİ ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN KALEMİNDEN ÖNEMLİ BİR KAYNAK ESER

Bilim ve teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Türkiye’de veri analizi ve bilgi teknolojileri alanında önemli bir boşluğu dolduracak ve araştırmacılar ile sosyal bilimler alanında çalışan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser yayımlandı. Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim ..

TÜİK EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EKONOMETRİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SAS EĞİTİMİ VERİLDİ

Trakya Üniversitesi ile TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında üç yıldır devam eden “TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi” programının sekizincisi, 14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik olara..