TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. MAHMUT GÜLER’DEN, EDİRNE VE TEKİRDAĞ’IN KENTSEL TARİHİNE IŞIK TUTAN İKİ KİTAP…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Güler, “Kentleşme ve Yerelleşme Sürecinde Edirne Monografisi” ve “Uygulama Sonuçlarıyla Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” isimli iki kitabını, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti. Bölge üniversitesi misyonunu üstlenen Trakya Üniversitesi’ndeki çalışmalarını Edirne ile sınırlı tutmayıp bölgesel alana yayan Prof. Dr. Mahmut Güler’in her iki kitabı, Edirne ve Tekirdağ’ın kentsel tarihine ışık tuttuğu gibi Trakya Üniversitesi’nin toplumsal ve idari konularda bölgeye ilişkin yürüttüğü çalışmaların önemli bir örneğini teşkil ediyor.

“EDİRNE MONOGRAFİSİ” KİTABINDA KENTLEŞME VE YERELLEŞME KONULARI ELE ALINDI

Seyhan Bilir Güler ve Mahmut Güler editörlüğünde hazırlanan ve Edirne’nin fiziki, doğal ve toplumsal yaşamını etkileyen yerel gelişmelerin değerlendirildiği “Kentleşme ve Yerelleşme Sürecinde Edirne Monografisi” isimli kitapta, kentin ekonomik ve tarihsel gelişimi, göç olayları, yerel siyaseti, yerel seçimleri, imar gelişimi, belediyecilik tarihi, Edirne Belediyesi’nin mali yapısı ve bu mali yapı içerisinde kentsel hizmetler sorgulanıyor. Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri ve yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yapan öğrenciler tarafından birlikte yazılan kitapta ayrıca, Edirne’nin sosyal, kültürel ve siyasal yaşamına değinilirken kentleşme ve yerelleşme konuları kitabın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Prof. Dr. Mahmut Güler, “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” çerçevesinde yazdığı “Uygulama Sonuçlarıyla Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” isimli kitabında ise büyükşehir belediye sistemine köklü değişiklik getiren 6360 sayılı yasanın büyükşehir sistemi üzerinde yapmış olduğu değişiklikleri inceliyor. Çalışmada özellikle yerel siyasal katılım ve temsil, mali yerelleşme, büyükşehirlerin idari ve hukuki düzenlemeleri somut olaylar üzerinden tartışmaya açan Güler, yasadan kaynaklanan bu değişiklikler sonucu büyükşehir belediye olma hakkına kavuşan Tekirdağ’da büyükşehir sisteminin etkilerini olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte ele alıyor.

Kitapların yazarı Prof. Dr. Mahmut Güler’i makamında ağırlayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, her iki kitabın da hem Edirne’nin hem de Tekirdağ’ın kentsel tarihine ışık tuttuğunu belirtti. Kitapların bundan sonraki kentsel çalışmalar için de çok önemli bir rehber görevi üstlendiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Nasıl ki bizler üniversite olarak tüm çalışmalarımızı bölgesel anlamda sürdürüyorsak değerli hocamız Mahmut Güler de bu çalışmalarına aynı anlayışı yansıtmış, hem Edirnemizi hem de Tekirdağımızı kentleşme ve yerelleşme yönünden detaylıca değerlendirmiş. Büyük bir birikim ve araştırmanın sonucu olarak ortaya çıkan bu çalışmalardan ötürü Prof. Dr. Mahmut Güler’i tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Güler tarafından yazılan “Edirne Monografisi” ve “Yeni Büyükşehir Belediye Modeli: Tekirdağ Örneği” kitaplarına Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nden de ulaşılabiliyor.

Haber: Orkun Akman
Editör: Sertan Atasoy

 

Bu içerik 14 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 506 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU REKTÖRLÜK PERSONELİYLE BAYRAMLAŞTI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 31 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı öncesi rektörlük birimlerini gezerek akademik ve idari personelin bayramını kutladı. Rektör Erhan Tabakoğlu’na rektör yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in yanı sıra Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin de eşlik etti. T..

MÜHENDİS DR. SELÇUK YAZAR’DAN “ENDÜSTRİ 4.0 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ” KİTABI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanlarından Bilgisayar Mühendisi Dr. Selçuk Yazar’ın, nesnelerin interneti ve bluetooth cihazların çalışma prensipleri ile bunlara yönelik bazı uygulama geliştirme yöntemlerinin anlatıldığı “Endüstri 4.0 Programlamaya Giriş” kitabı Paradigma Yayınları’ndan çıktı. Kitabın, yaklaşık 50 milyar cihazın internet üzerinden bi..

DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN, REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA KİTAP TAKDİM ETTİ

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Çetin, editörlüğünü emekli Prof. Dr. İlker Alp ile üstlendiği “Milli Mücadele’nin 100. Yılına Armağan” adlı kitabı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti. Trakya Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan eser, Tü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE SOYYİĞİT GRUP ARASINDA ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ KURULUYOR

Trakya Üniversitesi ve Soyyiğit Grup arasında iş birliği toplantısı düzenlendi. Bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra ekonomi, ticaret, turizm gibi sektörler için projeler üreten, Edirne'nin ve bölgenin en büyük istihdam kaynağı konumundaki Trakya Üniversitesi son olarak, Edirne’de ilk üretim tesisini beş yıl önce açan ve yüzden fazla ülkeye ihracat yapan Soyyiğit Grup’un temsilc..