TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN GÖREV ALDIĞI “1001 PROJESİ”NE TÜBİTAK DESTEĞİ

Yürütücülüğünü Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rasime Demirel, proje araştırmacılığını Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Asan, Doç. Dr. Burhan Şen ve İstanbul Üniversitesi’nden Doktor Öğr. Üyesi Duygu Kadaifçiler’in yaptığı, “Türkiye’nin Toprak Kaynaklı Isıya Dirençli Aspergillus Cinsi” konulu, yaklaşık 360.000 TL (Bölüm katkı payları ve PTİ hariç) bütçeli projenin, TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi.

Proje, 340 civarında türü olan, tıbbi, ekonomik ve zirai bakımından kritik öneme sahip, ısıya dirençli Aspergillus türlerinin, ilk defa tüm Türkiye topraklarında, izolasyonunu, klasik ve moleküler yöntemlerle (ITS, BenA, CaM, gibi) teşhisi ve filogenetik analizlerini içerecek. Proje kapsamında, alınan toprak örneklerinin özellikleri tespit edilerek, toprak özellikleriyle türlerin dağılımı arasında ilişkiler belirlenecek. Problemli türlerin çözümü için, Hollanda’daki Westerdijk Fungal Biyoçeşitlilik Enstitüsü’den de destek alınacak. 
Yeni türlerin bulunma olasılığının oldukça yüksek olduğu proje kapsamında, bu türlerin SEM görüntüleri de alınacak. Türkiye genelinde belirlenen alanlardan, bir takvim çerçevesinde toprak örnekleri alındıktan sonra, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversiteleri Biyoloji bölümlerinde, Aspergillus türlerinin morfolojik, koloniyal ve moleküler çalışmaları aşamalı olarak yapılacak. Farklı ortamlardan izole edilen ısıya dirençli Aspergillus türlerinin DNA barkodlaması yapılarak, Consortium for the Barcoding of Life (CBoL) tarafından uluslararası olarak koordine edilen yaşamın barkodlanması çalışmalarına, Türkiye’den veri akışı sağlanacak. Proje kapsamında burs alacak lisansüstü öğrencilerden birisi Trakya Üniversitesi Biyoloji bölümünden seçilecek. Proje sürecinde Edirne, Eskişehir ve İstanbul’da bilgilendirme seminerleri yapılacak.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ...

Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne Prof. Dr. İrfan Coşkun’un atanması nedeniyle, 5 Aralık 2018 Çarşamba günü bir devir teslim töreni düzenlendi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU’DAN “TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN BUGÜNÜ VE YARINI” KİTABI…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek, editörlüğünü üstlendiği “Turkey’s Syrians: Today and Tomorrow” isimli kitabı takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu U..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN “GELECEĞİM SENSİN KORO VE ORKESTRASI” CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE…

Biz “Geleceğim Sensin” Dedik, Onlar Gelecek Oldu… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleştirilen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri” isimli çatı proje kapsamında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikri ve Edirne Valiliği’nin desteğiyle hayata geçirile..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN İŞÇİ-İŞVEREN BULUŞMASINA BÜYÜK DESTEK

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün ortak çalışması kapsamında, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Genel Sekreteri Nevzat Taşkın yönetiminde, ETSO Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Olağan Meclis Toplantısı”nda, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından, ..