TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN GÖREV ALDIĞI “1001 PROJESİ”NE TÜBİTAK DESTEĞİ

Yürütücülüğünü Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rasime Demirel, proje araştırmacılığını Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Asan, Doç. Dr. Burhan Şen ve İstanbul Üniversitesi’nden Doktor Öğr. Üyesi Duygu Kadaifçiler’in yaptığı, “Türkiye’nin Toprak Kaynaklı Isıya Dirençli Aspergillus Cinsi” konulu, yaklaşık 360.000 TL (Bölüm katkı payları ve PTİ hariç) bütçeli projenin, TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi.

Proje, 340 civarında türü olan, tıbbi, ekonomik ve zirai bakımından kritik öneme sahip, ısıya dirençli Aspergillus türlerinin, ilk defa tüm Türkiye topraklarında, izolasyonunu, klasik ve moleküler yöntemlerle (ITS, BenA, CaM, gibi) teşhisi ve filogenetik analizlerini içerecek. Proje kapsamında, alınan toprak örneklerinin özellikleri tespit edilerek, toprak özellikleriyle türlerin dağılımı arasında ilişkiler belirlenecek. Problemli türlerin çözümü için, Hollanda’daki Westerdijk Fungal Biyoçeşitlilik Enstitüsü’den de destek alınacak. 
Yeni türlerin bulunma olasılığının oldukça yüksek olduğu proje kapsamında, bu türlerin SEM görüntüleri de alınacak. Türkiye genelinde belirlenen alanlardan, bir takvim çerçevesinde toprak örnekleri alındıktan sonra, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversiteleri Biyoloji bölümlerinde, Aspergillus türlerinin morfolojik, koloniyal ve moleküler çalışmaları aşamalı olarak yapılacak. Farklı ortamlardan izole edilen ısıya dirençli Aspergillus türlerinin DNA barkodlaması yapılarak, Consortium for the Barcoding of Life (CBoL) tarafından uluslararası olarak koordine edilen yaşamın barkodlanması çalışmalarına, Türkiye’den veri akışı sağlanacak. Proje kapsamında burs alacak lisansüstü öğrencilerden birisi Trakya Üniversitesi Biyoloji bölümünden seçilecek. Proje sürecinde Edirne, Eskişehir ve İstanbul’da bilgilendirme seminerleri yapılacak.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..