TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ SİLİKON VADİSİ YOLCUSU

Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan “Yeni İşim Girişim Programı”nın 2018 finali, Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazananları belirleyen profesyonellerden oluşan jürinin seçimiyle “Diabi” isimli projeleriyle Trakya Üniversitesi’nden Mücahit Dalyan ile Mehmet Erdin ve Kocaeli Üniversitesi’nden Mert Eroğlu Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. Özgür Özgencer’in moderatörlüğünü yaptığı “Demo Day” etkinliğine Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, Kırklareli TSO Başkanı Soner Ilık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, il protokolü, davetliler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Öğrencilerimiz, gösterdikleri başarının ardından, 9 Mayıs 2018 tarihinde Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Prof. Dr. Tabakoğlu’na projelerini aktaran Tıp Fakültesi öğrencisi Mücahit Dalyan, “’Diyabeti yönetmek güç fakat sen daha güçlüsün!’ sloganıyla yola çıktık. ‘Diabi – Diyabetini Yönet’ projesiyle diyabette tedavinin bir parçası olarak diyabet hastalarının, kan şekeri takibi, diyet, egzersiz, insülin dozu hesaplamalarını mobil uygulama yardımıyla kolayca gerçekleştirmelerini, hastaların günlük karar alma ihtiyaçlarını kolaylaştırarak sorumluluk alma bilincini artırmayı ve tedaviye uyum açısından motive etmeyi, bu sayede diyabetlilerin, hastalığın komplikasyonlarından korunmalarına yardımcı olmayı ve hasta refahına katkıda bulunmayı amaçladık. Şu anda tip1 diyabetliler, karbonhidrat sayımı ve insülin dozu hesaplamalarını akıldan veya kağıt-kalem yoluyla yapmaya çalışıyor. Bizim uygulamamızla karbonhidrat sayımı için, yiyecekleri besini uygulama içerisinde aratıp porsiyonunu belirledikten sonra birkaç butona basmaları yeterli. Yine benzer bir yolla kan şekeri takiplerini ve insülin dozu planlamalarını yapmaları mümkün. Ayrıca uygulamamız içerisine kişiye özel diyet ve egzersiz destekleri, yine kişiye özel insülin dozu hesaplamaları eklemeyi planlıyoruz. Çeşitli aşamalarda bize desteklerini esirgemeyen Prof. Dr. Sevgi Eskiocak, Prof. Dr. Filiz Tütüncüler, Prof. Dr. Sibel Güldiken, Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak, Prof. Dr. Nurettin Aydoğdu, Prof. Dr. Derya Demirbağ Kabayel hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise “Öğrencilerimizin başarısıyla gurur duyduk. Artık günümüzde inovasyonun ve girişimciliğin sesi daha gür çıkıyor. Biz de bu konuda çağı yakalamalı ve sesimizi yükseltmeliyiz. Üniversitemizde tüm öğrencilerimizi inovatif projeler üretmeye çağırıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi tüm gücümüzle onları destekleyeceğiz. Bu projeyle sağlık alanında önemli bir eksikliği öğrencilerimiz teknoloji ile giderdiler. Eminim Silikon Vadisi’nde alacakları yaz stajıyla projelerini daha da geliştirip yeni projelere imza atacaklar.” dedi.

Bu içerik 15 Mayıs 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1127 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TETOVA ÜNİVERSİTESİ’NİN HEKİM ADAYLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE

Trakya Üniversitesi ile Tetova Devlet Üniversitesi arasındaki iş birliği çerçevesinde, 5-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Acil Tıp, Çocuk Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz bölümlerinde eğitim gören Tetova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ziyaretinde bulundu..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN, MERHUM DR. RATİP KAZANCIGİL ANISINA “OSMANLI SAĞLIK GELENEKLERİ” TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi, değerli çalışmaları ve sayısız eseriyle Edirne, Trakya Üniversitesi ve tıp tarihine unutulmaz katkılar sağlayan, Edirne sevdalısı, merhum Dr. Ratip Kazancıgil Hoca’yı, ölümünün 1. yılında, “Osmanlı Sağlık Gelenekleri” toplantısıyla anacak. 7-8 Eylül 2018 tarihinde, Dr. Ratip Kazancıgil’in derin izler bıraktığı Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müz..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, “TÜRKİYE KUŞAK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI”NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Trakya Üniversitesi Geleneksel Sporlar Topluluğu ve Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından organize edilen “Geleneksel Sporlar Kuşak Güreşi Gençler Türkiye Şampiyonası” 7 Ağustos 2018’de, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 75. Yıl Spor Salonu&r..

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ “TÜRKÇE YAZ OKULU” ÖĞRENCİLERİ, PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

Trakya Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirilen, Türkçe öğrenmeyi ve Türkiye’yi yakından tanımayı isteyen dünya gençlerini buluşturan “Türkçe Yaz Okulu” programı kapsamında Türkiye’ye gelen öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret etti. 26 Temmuz 2018’de gerçekleşen ziyarette, yabancı öğrencilere, Trakya &Uum..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

02
Eyl
INTERNATIONAL AGRICULTURAL, BIOLOGICAL AND LIFE SCIENCE CONFERENCE

“International Agricultural, Biological and Life Science Conference” is an international scientific conference organized by Trakya University, Edirne, Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 2-5, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on Agriculture, Biology and Life Science. The technical sessions w..

05
Eyl
SUNFLOWER OIL PRODUCTION, QUALITY AND APPLICATIONS

“Sunflower Oil Production, Quality and Applications” is an international conference organized by the International Sunflower Oil Association in collaboration with the Trakya University, Edirne Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 4, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on sunflower oil. However, a general sess..