TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞR. GÖR. YAŞAGÜL EKİNCİ DANIŞAN, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ ADAYI OLAN BALLICA MAĞARASININ ÜSTÜN EVRENSEL DEĞERLERİNİ ANLATTI

2011 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den pek çok eser kazandırılmasında emeği olan Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci Danışan, Tokat Ballıca Mağarası ile bu çalışmalarına bir yenisini ekledi.

2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Aday Listesine Türkiye’den kabul edilen tek dosya olan Ballıca Mağarası’nın, ‘Yol Hikâyesi’ tanıtım toplantısı, Tokat Valisi’nin himayelerinde, Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü öncülüğünde Yağıbasan Medresesi’nde yapıldı. Düzenlenen programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, kurum müdürleri, şehrin ileri gelenleri, iş adamları ve davetliler katıldı.

Tanıtım toplantısında Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü İhsan İkinci, Ballıca Mağarası’nın teknik tanıtımını yaparak, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yürüttükleri UNESCO Dünya Mirası adaylık çalışmalarını anlattı. Ardından Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci Danışan ‘’Neden Ballıca’’ adlı sunumu ile Ballıca Mağarası’nın üstün evrensel değerleri ve Dünya Miras Listesi Adayı olmasını sağlayan kriterlerine ilişkin bilgilendirme yaptı.

Sunumların ardından konuşma yapan Tokat Valisi Ozan Balcı, Ballıca Mağarası’nın tüm insanlığa tanıtılması gerektiğini belirterek, ''Ballıca Mağarası’nın UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesine alınması çalışmalarının gerçekleştirilmesinde başta Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci olmak üzere emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Ballıca Mağarası artık sadece Tokat’ın değil, Türkiye’nin hatta bütün insanlığın bir değeri. Bizim bunu daha güzel yerlere getirmemiz ve tüm insanlığa sunmamız gerekir.'' dedi.

2014 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alan Başkanlığını yürütmekte olan Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci Danışan, 2011 yılında Dünya Miras Listesine giren Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi’nin dosyasını, 2015 Gaziantep UNESCO Gastronomi Yaratıcı Kentler Ağı dosyasını ve ayrıca Edirne’deki Uzunköprü ile Sultan II. Bayezid Külliyesi ile 2018-2019 yıllarında İzmir’in Tarihi Kemeraltı Bölgesi ve Balıkesir'de bulunan Kyzikos Antik Kentinin Dünya Mirası Tentative Listesi adaylık dosyalarını hazırladı.
Bu içerik 21 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 697 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. D..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, 2019-2020 AKADEMİK YILI BAŞARI VE YÜKSELTME TÖRENİ COŞKUSU

Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Başarı ve Yükseltme Töreni coşkusu yaşandı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, 2019-2020 Akademik Yılı’nda yükseltme alan akademik çalışanlar için cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. Bununla birlikte, bilim, kültür ve spor dünyasına katkı sağlayan öğretim elemanı ve öğrencilere teşekkür..

YENİ EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ’IN ESERLERİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE…

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’ni..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesin..