TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SINIR ÖTESİ İŞ BİRLİĞİ PROJESİ…

Avrupa Birliği’nin desteklediği INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında, Meriç Ziraat Odası’nın lider olarak başvurduğu, yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’ın üstlendiği “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Ortak İzleme Komitesi tarafından onaylanarak, 266 bin 195 Euro hibe almaya hak kazandı. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin’nin yetkili olduğu projenin yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü, oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz üstlendi. Ayrıca Trakya Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Serdar Özer ve Öğr. Gör. Burcu Ören Özer de projede yer aldı.

Projenin hibe almaya hak kazandığı haberi, başkanlığını Bulgaristan’ın Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Danitsa Nikolova ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’ndan Beyza Turan’ın yaptığı, Bulgaristan’ın Pomorie beldesinde 13 Aralık 2018’de düzenlenen toplantıda açıklandı. “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemi kapsamında, 130 proje teklifi arasından seçilen, 26 tanesi “Çevre” ve 16 tanesi de “Sürdürülebilir Turizm” kapsamında bulunan, toplam bütçesi 12.839.665,78 Euro olan 42 adet proje arasında yer aldı.

Sınır ötesi bölgedeki iş birliği girişimleriyle biyoçeşitliliğin korunması, iyileştirilmesi, yeşil altyapı, doğanın korunması, sürdürülebilir kullanımı ve ortak doğal kaynakların yönetimi için kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesinde, sınır ötesi bölgenin somut ihtiyaçlarının belirlenmesi kapsamında tehlikeli atıkların toplanması ve geri dönüşümü ile çevrenin koruması amaçlanıyor.

Böyle büyük bir projenin yürütücüsü ve koordinatörü olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, dost ve kardeş iki ülkeyi aynı şekilde tehdit eden bir sorun üzerine bu projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Bulgaristan-Türkiye sınırında 90.000 dönümün üzerinde pirinç tarlasının bulunduğu Meriç bölgesinde, her ay çiftçiler tonlarca kimyasal madde ve bunların plastik kutularını doğrudan ekosisteme atarak toprakların ve suların kirlenmesi gibi ciddi sorunlara neden oluyor. Bu proje kapsamında toprak analizi, kirliliğin belirlenmesi, atıkların toplanması, kirletici kimyasalların temizlenmesi, tarlalarda kullanılan ve kontamine olan plastik malzemelerin temizlenerek geri dönüşümün sağlanması, atık geri dönüşümü ve toplanması için bir kültür oluşturulması ve stratejilerin hazırlanması, atık geri dönüşümünün pozitif olduğuna dair halkın bilinçlendirilmesi gibi faaliyetleri kapsıyor.” dedi.

Projenin yürütülmesi ve proje takviminin net olarak belirlenmesi amacıyla Türk ve Bulgar heyetleri Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bir araya geldi.

Bu içerik 11 Ocak 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 730 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, “GÖNÜL ELÇİLERİ ÇOCUK AKADEMİSİ” İLE UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR...

Trakya Üniversitesi, akademi ve halkı birleştiren, özellikle çocukların dünyasına yepyeni ufuklar katan yeni bir proje daha başlattı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun önderliğinde hayata geçirilen “Gönül Elçileri Çocuk Akademisi” projesi, 13 Mart Çarşamba günü Edirne’de başladı. Kapılarını Edirne’n..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “ÇANAKKALE RUHU” YAŞATILIYOR

Çanakkale ruhu, Trakya Üniversitesi’nde yaşatılmaya devam ediyor. Dünya tarihine altın harflerle kazınan, birçok kahramanlığın yokluklar içerisinde gerçekleştirildiği, Anadolu’ya “Türk’ün Ayrılmaz Vatanı” damgası vuran Çanakkale Savaşı’nın 104. yıl dönümü sebebiyle, Trakya Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde, 18 Mart 2019 günü, ücretsiz olarak..

BALKAN ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE TOPLANDI...

Balkanların en büyük eğitim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi, Genel Sekreteri ve Daimi Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin önemli bir toplantısına ev sahipliği yaptı. 70 üyesiyle Balkanlar’ın en büyük yükseköğretim birliği olan Balkan Üniversiteler Birliği’nin (BUA) Yönetim Kurulu Toplantısı, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası’nda ger&..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKİYE – BULGARİSTAN GÜNCEL İLİŞKİLERİ KONUŞULDU…

Balkanlar’a hizmet etmeyi kendine şiar edinen Trakya Üniversitesi önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un konuşmacı olarak katıldığı ve Türkiye ile Bulgaristan’ın günümüz ilişkilerinin ulaştığı noktanın konuşulduğu “Türkiye – Bulgaristan Güncel İlişkileri Konferansı”, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bi..