TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SINIR ÖTESİ İŞ BİRLİĞİ PROJESİ…

Avrupa Birliği’nin desteklediği INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında, Meriç Ziraat Odası’nın lider olarak başvurduğu, yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’ın üstlendiği “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Ortak İzleme Komitesi tarafından onaylanarak, 266 bin 195 Euro hibe almaya hak kazandı. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin’nin yetkili olduğu projenin yürütücülüğünü ve koordinatörlüğünü, oda adına Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz üstlendi. Ayrıca Trakya Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Serdar Özer ve Öğr. Gör. Burcu Ören Özer de projede yer aldı.

Projenin hibe almaya hak kazandığı haberi, başkanlığını Bulgaristan’ın Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Danitsa Nikolova ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’ndan Beyza Turan’ın yaptığı, Bulgaristan’ın Pomorie beldesinde 13 Aralık 2018’de düzenlenen toplantıda açıklandı. “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesi, Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemi kapsamında, 130 proje teklifi arasından seçilen, 26 tanesi “Çevre” ve 16 tanesi de “Sürdürülebilir Turizm” kapsamında bulunan, toplam bütçesi 12.839.665,78 Euro olan 42 adet proje arasında yer aldı.

Sınır ötesi bölgedeki iş birliği girişimleriyle biyoçeşitliliğin korunması, iyileştirilmesi, yeşil altyapı, doğanın korunması, sürdürülebilir kullanımı ve ortak doğal kaynakların yönetimi için kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen “Save the Nature to Save the Future - Geleceği Kurtarmak İçin Doğayı Kurtarın” projesinde, sınır ötesi bölgenin somut ihtiyaçlarının belirlenmesi kapsamında tehlikeli atıkların toplanması ve geri dönüşümü ile çevrenin koruması amaçlanıyor.

Böyle büyük bir projenin yürütücüsü ve koordinatörü olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, dost ve kardeş iki ülkeyi aynı şekilde tehdit eden bir sorun üzerine bu projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Bulgaristan-Türkiye sınırında 90.000 dönümün üzerinde pirinç tarlasının bulunduğu Meriç bölgesinde, her ay çiftçiler tonlarca kimyasal madde ve bunların plastik kutularını doğrudan ekosisteme atarak toprakların ve suların kirlenmesi gibi ciddi sorunlara neden oluyor. Bu proje kapsamında toprak analizi, kirliliğin belirlenmesi, atıkların toplanması, kirletici kimyasalların temizlenmesi, tarlalarda kullanılan ve kontamine olan plastik malzemelerin temizlenerek geri dönüşümün sağlanması, atık geri dönüşümü ve toplanması için bir kültür oluşturulması ve stratejilerin hazırlanması, atık geri dönüşümünün pozitif olduğuna dair halkın bilinçlendirilmesi gibi faaliyetleri kapsıyor.” dedi.

Projenin yürütülmesi ve proje takviminin net olarak belirlenmesi amacıyla Türk ve Bulgar heyetleri Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde bir araya geldi.

Bu içerik 11 Ocak 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 807 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ FEN FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Balkan Kongre Merkezinde yapılan coşkulu törenle 34. Dönem mezunlarını uğurladı. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Murat Yurtcan, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, çok sayıda akademisyen, veliler ve ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DEV BİR ADIM DAHA: SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDEN AKREDİTASYON HAMLESİ…

Bölgenin en büyük eğitim kurumu olan Trakya Üniversitesi, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve eğitim programlarımızın ulusal ve uluslararası standartlara ulaşması amacıyla başlatılan akreditasyon sürecinde önemli bir başarıya daha imza attı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Hemşirelik Eğitim Programları, Akreditasyon Kurulu (HEAK) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 30 Eylül 2021 tarihine de..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞR. GÖR. YAŞAGÜL EKİNCİ DANIŞAN, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ ADAYI OLAN BALLICA MAĞARASININ ÜSTÜN EVRENSEL DEĞERLERİNİ ANLATTI

2011 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den pek çok eser kazandırılmasında emeği olan Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci Danışan, Tokat Ballıca Mağarası ile bu çalışmalarına bir yenisini ekledi.2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Aday Listesine Türkiye’den kabul edilen tek dosya olan Ballıca Mağarası’nın, ‘Yol Hikâyesi’ tanıtım toplantısı, T..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞANLARINA CANKURTARANLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Bir turizm kenti olmak yolunda emin adımlarla yürüyen Edirne’nin gözde tesislerinden olan Trakya Üniversitesi Meriç Nehri Kenarı Sosyal Tesisleri ve Saros’un incisi Trakya Üniversitesi Enez Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde çalışan personele yaz aylarında artan boğulma vakalarına karşı Cankurtaranlık eğitimi verildi. Enez Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde 12- 16 Haziran tarihlerinde Öğr. Gör. Burak..