TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MEYOK 4. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI: “3+1 İŞYERİ UYGULAMA EĞİTİMİ” SİSTEMİ DEVREDE

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları Koordinatörlüğü’nün (MEYOK) 4. Danışma Kurulu Toplantısı, Özel Trakya Hastanesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, AK Parti Edirne İl Başkanı Nesim İba, Trakya Üniversitesi MEYOK Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda, Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Hatipler, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Akıncı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz, Turizmci Celal Acar, Modavizyon Fabrikası Genel Müdürü Turgut Bakır ve meslek yüksek okulları müdürleri katıldı. Toplantının gündemini “3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi” sistemi oluşturdu. 3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi sistemiyle birlikte Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokullarındaki öğrenciler 4 dönemlik eğitim sürelerinin 1 dönemini iş yerlerinde geçirecek.

Toplantının açılışında konuşan Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yazgan, Trakya Üniversitesi’nin 1983 yılından bugüne devasa bir kurum haline geldiğini vurgulayarak “Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Hatipler, Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü Danışma Kurulu’nda yer almayı düşünür müsün diye sorduğunda bu teklifi hiç tereddütsüz kabul ettim. Ben bu ilde yaşayan bir iş adamıyım ve şimdiye kadar maalesef birçok iş adamı gibi üniversitemizle çok yapıcı ilişkiler kuramadık. Son zamanlarda, özellikle Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte, iş adamlarımız ve Edirne halkıyla çok güzel organik ilişkiler kurulduğunu, insanlarımızın bu kurumdan çok daha fazla faydalanabildiğini görüyoruz. Bununla birlikte kurumun Edirne ekonomisine ciddi katkılar yaptığını gören bir insanım. Edirne nüfusunun yaklaşık 4’te 1’i belki daha fazlası öğrencilerden oluşuyor. Ayrıca üniversitemizin bütçesi belediyemizin bütçesinin birkaç katı seviyesinde. Bu da bu kurumun ekonomik anlamda da ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Kurduğumuz veya kuracağımız işletmelerimizle, ticaret odamızla, üniversitemizle ve diğer tüm paydaşlarımızla ortak bir anlayış içerisinde hareket ederek çok ciddi işler başarabiliriz. Yeni 3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi sistemini bu anlamda çok önemli bulduğumu belirtmek isterim. Daha önce öğrencilerin çok kısa bir staj dönemi vardı. 15-20 gün geliyorlar, gittiklerini bile fark etmiyorduk. Yeni sistemin getirileri çok daha fazla. Öğrenci 3 dönemini okulda geçirecek, 4. döneminin puanını biz vereceğiz. Bu da demek oluyor ki nitelikli insan ve iş gücü artacak, işini önemsemeyen ve doğru bir biçimde yapmayan başarısız sayılacak. Dolayısıyla usulen yapılmış bir staj dönemi olmayacak.” dedi.

Trakya Üniversitesi MEYOK Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda “Toplantıyı gerçekleştirme amacımız 3+1 eğitim sistemine geçiyor olmamız. Bu süreç yaklaşık bir yıldır devam ediyor. Ülke genelinde bu uygulamayı yapan üçüncü üniversite konumundayız. Bu doğrultuda ilk protokolümüzü Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’yla gerçekleştirmek üzere bir adım atıyoruz. Toplantıya ev sahipliği yapan Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yazgan ve oğlu Baran Yazgan’a çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte onlar da hep yanımızda oldu.” dedi. Konuşmasının ardından Dr. Öğr. Üyesi Arda, 3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi sistemiyle ilgili bilgilendirme sunumunu yaptı.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 3+1 olarak adlandırılan İşyeri Uygulama Eğitimi ile üniversite olarak yüksekokullarda yeni bir sisteme geçtiklerini belirterek, “Bu sistemle birlikte okullarımızda dört yarıyıl okuması gereken çocuklarımız, bu sürenin bir yarıyılını iş dünyasının içinde geçirecek. Bu sistem tamamen öğrencilerin yararına olacak bir sistem. Öğrenci, mezun olduğunda nerede çalışacağını önceden görecek ve bu durum onun kazancına dönüşecek. Trakya Üniversitesi olarak bizler de bu sistemle iş yerlerine nüfus etmiş, iş dünyamızla daha yakın ilişkiler geliştirmiş olacağız. Hocalarımız gelip iş yerlerini yakından görecek, gözlemleyecek ve hatta gerektiğinde çözüm önerileri sunabilecek. Sistem, sigortası ödenmiş, ücretin büyük bir kısmı devlet tarafından ödenen iş gücü sağlayacak ve işveren isterse bu öğrenciyi iş yerinde istihdam edebilecek. Yani özünde üniversite, öğrenci ve sanayi kazanacak. Üniversite ve sanayi iş birliği noktasında çok önemli bir atılım. MEYOK Koordinatörümüz Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda Hocamız bu konuda bizi öncü üniversiteler arasına soktu. Bu bir cesaret işiydi ve bu cesareti Hayati Hocam sayesinde gösterdik. Bize bugün ev sahipliği yapan Orhan Yazgan Beyefendi’ye çok teşekkür ediyorum. Orhan Bey bu adımla birlikte iş adamlarının bu yeni sisteme sahip çıktığını gösteren örnek bir davranış sergiledi.” dedi.

Vali Günay Özdemir ise yeni sistemle birlikte sanayi kuruluşlarında çalışacak öğrencilerin mesleki hayata daha hazır olacaklarını belirterek "Üniversitelerin toplum ve iş adamlarıyla iş birliği içerisinde olması çok güzel. Toplantılarda gördüğüm kadarıyla bu konuda önemli çalışmalar yapılıyor. İş yerlerine gönderilecek öğrencilerin eğitimleri sırasında onları yakından takip edecek sorumlu kişilerle ilgili de bir çalışma takvimi hazırlanması gerekir.” dedi.

Konuşmaların ardından Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında ilk İşyeri Uygulama Eğitimi protokolü Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt tarafından imzalandı.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

YENİ BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..