TRAKYA ÜNİVERSİTESİ II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NDE UNUTULMAZ KONSER

İnsana, sağlığa ve bilime verilen değerin en önemli ifadesi olan ve ziyarete açıldığı 1997 yılından günümüze pek çok ziyaretçiyi ağırlayarak Selçuklu ile Osmanlı darüşşifalarının tıp tarihimizdeki yerini en etkileyici şekilde anlatan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, ziyaretçilerini müzikle buluşturmaya devam ediyor. Mart ayında Can Tutuğ, Hakan Konyar ve Neva Günaydın tarafından gerçekleştirilen doğaçlama caz konserine ev sahipliği yapan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1 Temmuz 2018’de yeni bir etkinliğe imza atarak Tenor Saksfonda Çağdaş Oruç, Vibrafonda Can Tutuğ ve Double Bass'ta İsviçreli Andreas Metzle'den oluşan Monk Trio eşliğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir caz konseri ziyafeti yaşattı.

Thelonious Monk'un bestelerinin seslendirildiği, yoğun ilgiyle karşılanan konser hakkında konuşan Monk Trio üyesi ve TRT Caz Orkestrası Tenor Saksafon Sanatçısı Çağdaş Oruç, Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödüllerinden birine sahip bir müzede konser vermenin kendisi için unutulmaz ve bir o kadar farklı tecrübe olacağını vurgulayarak “Burası, Avrupa'nın mental anlamda terapi uygulanan ilk merkezi. Bu tarihi mekanda asırlar öncesinde müzikle terapi gerçekleştirilmiş. Burada makamların duyguları en güzel şekilde ifade etiğini görüyoruz. Temsili sanatçılar da burada ve bu temsili topluluk asırlar boyunca burada yerini almış. Böyle bir ortamda konser verecek olmak bizi heyecanlandırıyor. Avrupa'da ilk kez böyle bir şeyin akıl edildiği yerde konser vermek gerçekten çok etkileyici.” dedi.

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, yaklaşık bir saat süren ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Müzelerle ilgili farkındalık yaratmayı, tarihimizi ve kültürümüzü her kesimden insana ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda müzemiz ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikleri önemsiyor ve artırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ziyaretçi sayısında gerçekleşen artış ve müzemize olan ilgi de bu çalışmaların açık bir göstergesi. Müzemiz, her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artırarak son yıllarda ülkemizin en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen müzelerinden biri haline geldi. Bu büyüleyici atmosferde bize unutulmaz bir gün yaşatan değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu içerik 03 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 332 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, bünyesinde barındırdığı ve Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyan “Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü” ile birlikte “Mütercim Tercümanlık Bölümü” öğretim üyelerinin çalışmalarıyla, hem Türkçe’ye hem de akademik dünyaya yeni eserler kazandırdı. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın seç..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NİN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ DEVAM EDİYOR

Trakya Üniversitesi, düzenli ve sürekli bağışçılar kazanmayı ve gençlerde farkındalık oluşturmayı amaçlayan Türk Kızılayı’nın çağrısıyla kan bağışı kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. 18 Ekim 2018 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ve Trakya Üniversitesi çalışanları ile öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği kan bağışı kampanyasın..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, EDİRNE BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE...

Trakya Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji Edirne Kampüsü’nde düzenlenen üniversite tanıtım fuarına katıldı. 7 üniversitenin tanıtım standı açtığı ve bu yıl 3.’sü düzenlenen “Üniversite Eğitim ve Tanıtım Fuarı”na, Edirne’nin farklı liselerinde öğrenim gören yaklaşık 1.000 öğrenci katıldı. Fuarda, Edirne ve ilçelerden gelen öğrenciler, üniversite temsilcile..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE SOFYA TODOR KABLESHKOV TAŞIMACILIK ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Sofya Todor Kableshkov Taşımacılık Üniversitesi ile imzaladığı ikili iş birliği anlaşması ile yeni bir adım daha attı. Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Todor Kableshkov Taşımacılık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Daniela Todoro..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

19
Kas
YENİ İNTERAKTİF “MS FORUM” TOPLANTISI, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE EDİRNE’DE…

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen ve interaktif bir şekilde izlenebilen “MS Forum” toplantılarının 4’üncüsü, 19 Kasım 2018 tarihinde, Edirne'de, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Multiple Skleroz Polikliniği’nin sorumlusu Doç. Dr. Sibel Güler'in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. İnternet üzerinden izleme ve sunum takibi o..