TRAKYA ÜNİVERSİTESİ II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NDE UNUTULMAZ KONSER

İnsana, sağlığa ve bilime verilen değerin en önemli ifadesi olan ve ziyarete açıldığı 1997 yılından günümüze pek çok ziyaretçiyi ağırlayarak Selçuklu ile Osmanlı darüşşifalarının tıp tarihimizdeki yerini en etkileyici şekilde anlatan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, ziyaretçilerini müzikle buluşturmaya devam ediyor. Mart ayında Can Tutuğ, Hakan Konyar ve Neva Günaydın tarafından gerçekleştirilen doğaçlama caz konserine ev sahipliği yapan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1 Temmuz 2018’de yeni bir etkinliğe imza atarak Tenor Saksfonda Çağdaş Oruç, Vibrafonda Can Tutuğ ve Double Bass'ta İsviçreli Andreas Metzle'den oluşan Monk Trio eşliğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir caz konseri ziyafeti yaşattı.

Thelonious Monk'un bestelerinin seslendirildiği, yoğun ilgiyle karşılanan konser hakkında konuşan Monk Trio üyesi ve TRT Caz Orkestrası Tenor Saksafon Sanatçısı Çağdaş Oruç, Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödüllerinden birine sahip bir müzede konser vermenin kendisi için unutulmaz ve bir o kadar farklı tecrübe olacağını vurgulayarak “Burası, Avrupa'nın mental anlamda terapi uygulanan ilk merkezi. Bu tarihi mekanda asırlar öncesinde müzikle terapi gerçekleştirilmiş. Burada makamların duyguları en güzel şekilde ifade etiğini görüyoruz. Temsili sanatçılar da burada ve bu temsili topluluk asırlar boyunca burada yerini almış. Böyle bir ortamda konser verecek olmak bizi heyecanlandırıyor. Avrupa'da ilk kez böyle bir şeyin akıl edildiği yerde konser vermek gerçekten çok etkileyici.” dedi.

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, yaklaşık bir saat süren ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Müzelerle ilgili farkındalık yaratmayı, tarihimizi ve kültürümüzü her kesimden insana ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda müzemiz ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikleri önemsiyor ve artırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ziyaretçi sayısında gerçekleşen artış ve müzemize olan ilgi de bu çalışmaların açık bir göstergesi. Müzemiz, her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artırarak son yıllarda ülkemizin en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen müzelerinden biri haline geldi. Bu büyüleyici atmosferde bize unutulmaz bir gün yaşatan değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu içerik 03 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 261 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SENATOSU “15 TEMMUZ” ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Trakya Üniversitesi Senatosu, “15 Temmuz Demokrasi ve Mili Birlik Günü” anma programı dolayısıyla özel bir gündemle toplandı. 16 Temmuz 2018’de Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu’ndaki toplantı, 50 tam üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatan, hafızaların tazelenmesini sağlayan kısa film gösteriminin ardından Senato Üyeleri’nin serbes..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, KARADAĞ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Karadağ Sağlık Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar’dan oluşan heyete, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip eşlik etti. Heyet, Karadağ Sağlık Bakan Yardımcısı ve Sağ..

YENİ REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU KARADAĞ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Karadağ Üniversitesi’nin (University of Montenegro) davetlisi olarak, 10-12 Temmuz tarihleri arasında Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip ve Karadağ Üniversitesi (University of Montenegro) Rektörü Prof. Dr. Danilo Nikoliç ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Duşko Bjelica ve Prof. Dr. Durdica Perovi&cced..

TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN YENİ DÖNEM BAŞKANI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 29 Haziran’da gerçekleştirilen Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 13. Üst Kurul Toplantısı’nın ardından, Trakya Üniversiteler Birliği 3. Dönem Başkanlığı’nı 2016 yılından bu yana sürdüren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer görevini, düzenlenen törenle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. ..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

02
Eyl
INTERNATIONAL AGRICULTURAL, BIOLOGICAL AND LIFE SCIENCE CONFERENCE

“International Agricultural, Biological and Life Science Conference” is an international scientific conference organized by Trakya University, Edirne, Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 2-5, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on Agriculture, Biology and Life Science. The technical sessions w..

05
Eyl
SUNFLOWER OIL PRODUCTION, QUALITY AND APPLICATIONS

“Sunflower Oil Production, Quality and Applications” is an international conference organized by the International Sunflower Oil Association in collaboration with the Trakya University, Edirne Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 4, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on sunflower oil. However, a general sess..