TRAKYA ÜNİVERSİTESİ II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NDE UNUTULMAZ KONSER

İnsana, sağlığa ve bilime verilen değerin en önemli ifadesi olan ve ziyarete açıldığı 1997 yılından günümüze pek çok ziyaretçiyi ağırlayarak Selçuklu ile Osmanlı darüşşifalarının tıp tarihimizdeki yerini en etkileyici şekilde anlatan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, ziyaretçilerini müzikle buluşturmaya devam ediyor. Mart ayında Can Tutuğ, Hakan Konyar ve Neva Günaydın tarafından gerçekleştirilen doğaçlama caz konserine ev sahipliği yapan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1 Temmuz 2018’de yeni bir etkinliğe imza atarak Tenor Saksfonda Çağdaş Oruç, Vibrafonda Can Tutuğ ve Double Bass'ta İsviçreli Andreas Metzle'den oluşan Monk Trio eşliğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir caz konseri ziyafeti yaşattı.

Thelonious Monk'un bestelerinin seslendirildiği, yoğun ilgiyle karşılanan konser hakkında konuşan Monk Trio üyesi ve TRT Caz Orkestrası Tenor Saksafon Sanatçısı Çağdaş Oruç, Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödüllerinden birine sahip bir müzede konser vermenin kendisi için unutulmaz ve bir o kadar farklı tecrübe olacağını vurgulayarak “Burası, Avrupa'nın mental anlamda terapi uygulanan ilk merkezi. Bu tarihi mekanda asırlar öncesinde müzikle terapi gerçekleştirilmiş. Burada makamların duyguları en güzel şekilde ifade etiğini görüyoruz. Temsili sanatçılar da burada ve bu temsili topluluk asırlar boyunca burada yerini almış. Böyle bir ortamda konser verecek olmak bizi heyecanlandırıyor. Avrupa'da ilk kez böyle bir şeyin akıl edildiği yerde konser vermek gerçekten çok etkileyici.” dedi.

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, yaklaşık bir saat süren ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Müzelerle ilgili farkındalık yaratmayı, tarihimizi ve kültürümüzü her kesimden insana ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda müzemiz ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikleri önemsiyor ve artırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ziyaretçi sayısında gerçekleşen artış ve müzemize olan ilgi de bu çalışmaların açık bir göstergesi. Müzemiz, her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artırarak son yıllarda ülkemizin en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen müzelerinden biri haline geldi. Bu büyüleyici atmosferde bize unutulmaz bir gün yaşatan değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu içerik 03 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 301 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ KAMU HASTANELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA ZİYARET

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen, “Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ İlleri 2018 Yılı Verimlilik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı”na katılmak üzere Edirne’ye gelen Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Murat Alper ve beraberindeki heyet, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. RIDVAN CANIM’A BÜYÜK ONUR

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım’ın adı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından, kentin Yakutiye İlçesi’nde yaptırılan eğitim merkezine verildi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden, bölüm birincisi olarak mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde akademisyenlik yap..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN İKİ DEV PROJE: ROBOTİK CERRAHİ EĞİTİM MERKEZİ ve TIP FAKÜLTESİ ARGE MERKEZİ

Trakya Üniversitesi’nin, tıp alanındaki eğitim ve araştırma projeleri, patent üretimi ve buluşlarla birlikte hasta sağlığı açısından, bölgede çok önemli bir fark yaratacak iki dev projesine, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından fizibilite desteği verildi. Trakya Kalkınma Ajansı’nın fizibilite desteği sayesinde ilk adımları atılan “Trakya Üniversitesi Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Eğitim ve Araştırma Merkezi” ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ “KÜLTÜR MİRASI ATÖLYESİ”, BİR AÇIK HAVA MÜZESİ OLAN EDİRNE’DE…

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin iş birliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından ikincisi organize edilen “Kültür Mirası Atölyesi”nde, “Bir Osmanlı Kenti Edirne’nin Suları ve Su Yapıları” başlıklı atölye çalışmasının açılışı gerçekleştirildi. Osmanlı dönemindeki Edirne’nin su yapıları ve şehrin sularıyla olan ilişk..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

17
Eyl
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ’NDEN II. KÜLTÜR MİRASI ATÖLYESİ: “BİR OSMANLI KENTİ EDİRNE’NİN SULARI VE SU YAPILARI”

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin işbirliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından ikincisi organize edilen “Kültür Mirası Atölyesi”nde bu yıl, Osmanlı Edirne’sinin su yapıları ve şehrin sularıyla olan ilişkisi, geçmiş ve günümüz bağlamında ele alınacak. Atölye çalışmasına, 28 farklı üniversiteden yapılan yaklaşık 150 başvurudan, ..

25
Eyl
YENİ AVRUPA BİRLİĞİ İKLİM EYLEM HAFTASI: BİZİM GEZEGENİMİZ, BİZİM GELECEĞİMİZ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İklim Eylem Haftası kapsamında 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin 20 farklı ilinde (Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) panel, seminer, konser, sergi, çocuklarla sohbet gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Etkinlikler iklim eylemine, Talanoa Diyaloğu'na..