TRAKYA ÜNİVERSİTESİ II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NDE UNUTULMAZ KONSER

İnsana, sağlığa ve bilime verilen değerin en önemli ifadesi olan ve ziyarete açıldığı 1997 yılından günümüze pek çok ziyaretçiyi ağırlayarak Selçuklu ile Osmanlı darüşşifalarının tıp tarihimizdeki yerini en etkileyici şekilde anlatan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, ziyaretçilerini müzikle buluşturmaya devam ediyor. Mart ayında Can Tutuğ, Hakan Konyar ve Neva Günaydın tarafından gerçekleştirilen doğaçlama caz konserine ev sahipliği yapan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 1 Temmuz 2018’de yeni bir etkinliğe imza atarak Tenor Saksfonda Çağdaş Oruç, Vibrafonda Can Tutuğ ve Double Bass'ta İsviçreli Andreas Metzle'den oluşan Monk Trio eşliğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir caz konseri ziyafeti yaşattı.

Thelonious Monk'un bestelerinin seslendirildiği, yoğun ilgiyle karşılanan konser hakkında konuşan Monk Trio üyesi ve TRT Caz Orkestrası Tenor Saksafon Sanatçısı Çağdaş Oruç, Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödüllerinden birine sahip bir müzede konser vermenin kendisi için unutulmaz ve bir o kadar farklı tecrübe olacağını vurgulayarak “Burası, Avrupa'nın mental anlamda terapi uygulanan ilk merkezi. Bu tarihi mekanda asırlar öncesinde müzikle terapi gerçekleştirilmiş. Burada makamların duyguları en güzel şekilde ifade etiğini görüyoruz. Temsili sanatçılar da burada ve bu temsili topluluk asırlar boyunca burada yerini almış. Böyle bir ortamda konser verecek olmak bizi heyecanlandırıyor. Avrupa'da ilk kez böyle bir şeyin akıl edildiği yerde konser vermek gerçekten çok etkileyici.” dedi.

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, yaklaşık bir saat süren ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Müzelerle ilgili farkındalık yaratmayı, tarihimizi ve kültürümüzü her kesimden insana ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu bağlamda müzemiz ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlikleri önemsiyor ve artırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ziyaretçi sayısında gerçekleşen artış ve müzemize olan ilgi de bu çalışmaların açık bir göstergesi. Müzemiz, her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artırarak son yıllarda ülkemizin en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen müzelerinden biri haline geldi. Bu büyüleyici atmosferde bize unutulmaz bir gün yaşatan değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu içerik 03 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 366 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..