TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ’NDEN DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE GÖGER’İN PROJESİ TÜBİTAK DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI

Trakya Üniversitesi’nin en genç fakültelerinden biri olmasına rağmen kısa sürede çok önemli başarılara imza atan Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gamze Göger’in başarısıyla bir defa daha gururlandı. Dr. Öğr. Üyesi Gamze Göger’in “Tripleurospermum callosum (Boiss. & Heldr.) E. Hossain Bitki Ekstrelerinin in vivo Caenorhabditis elegans Modelinde Antimikrobiyal Etkilerinin Araştırılması” isimli projesi, “TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı” çerçevesinde, TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

Kariyerine yeni başlayan doktoralı bilim insanlarının çalışmalarına proje desteği vererek onları teşvik etmeyi ve ülke kalkınmasında bilimin ve araştırmaların rolünü arttırmayı amaçlayan TÜBİTAK programında sunduğu proje kabul edilen Dr. Öğr. Üyesi Gamze Göger, 345.000 TL bütçe ile projesini gerçekleştirecek.
 
Doç. Dr. Fatih Göger ve Dr. Arş. Gör. Deniz Aksoy’un araştırmacı, Prof. Dr. Fatih Demirci ve Prof. Dr. Yavuz Bülent Köse’nin danışman olarak yer aldığı projede Türkiye’nin kuzeyinde doğal yayılış gösteren ve halk arasında üst solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılan, bir papatya türü olan “Tripleurospermum callosum”un “in vitro” ve “in vivo” yöntemlerle antimikrobiyal etkisinin araştırılacağını ifade eden Proje Yürütücüsü, “Projemizde ilk aşamada bitki ekstrelerinin model organizma üzerindeki yaşam süresi üzerine etkisi araştırılacak. Bu sayede güvenli ve toksik olmayan konsantrasyonlar belirlenecek. Bir sonraki aşamada ise C. elegans insan üriner sistem patojenleri ile enfekte edilerek antimikrobiyal etkisi incelenecek. Halk arasında kullanımı yaygın olan söz konusu aktif ve güvenli konsantrasyonlarının belirlenmesi, daha sonra yapılacak araştırmalar için de veri sağlayacak. Kanıta dayalı farklı bitkisel preparatların geliştirilmesi için gerekli bilimsel adımlar atılacak ve klinik çalışmalara yol gösterici olacak. Projenin diğer önemli özelliği ise özellikle lisansüstü öğrencilerin proje, araştırma ve eğitim deneyimleri ayrıca tecrübeleri için yetkinlikler kazanabilecek olması. Projenin diğer çıktıları arasında ülkemize katma değer sağlayacak ürün ve preparatların geliştirilebilme potansiyelidir. Projemizi hayata geçirirken Eczacılık ve Fen Fakültelerimizin yanı sıra Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜTAGEM) laboratuvarlarının alt yapı ve olanaklarından yararlanacağız.” dedi.
Bu içerik 28 Mart 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 1887 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. D..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, 2019-2020 AKADEMİK YILI BAŞARI VE YÜKSELTME TÖRENİ COŞKUSU

Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Başarı ve Yükseltme Töreni coşkusu yaşandı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, 2019-2020 Akademik Yılı’nda yükseltme alan akademik çalışanlar için cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. Bununla birlikte, bilim, kültür ve spor dünyasına katkı sağlayan öğretim elemanı ve öğrencilere teşekkür..

YENİ EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ’IN ESERLERİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE…

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’ni..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesin..