TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU’DAN “TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN BUGÜNÜ VE YARINI” KİTABI…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek, editörlüğünü üstlendiği “Turkey’s Syrians: Today and Tomorrow” isimli kitabı takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku kitabı birlikte inceledi.

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu, Öğr. Üyesi Dr. K. Onur Unutulmaz (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi) ve Prof. Dr. İbrahim Sirkeci’nin (Regent’s University, London) birlikte hazırladığı, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin durumunu inceleyen, çok disiplinli bir dizi katkıyı bir araya getiren kitaba göre, Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye ilk gelişinden bu yana, konu ulusal ve uluslararası alanda önemli bir ilgi uyandırdı. Siyasi söylemler, uluslararası dayanışma yoluyla güvensizlik ve olanaksızlıklardan gelen mültecilerin yükünü azaltmaya yönelik koruma sağlamak için devletin cömertliklerine odaklandı. Bu kaygılar mültecilere ev sahipliği yapmanın etkilerine odaklanırken, mültecilerin kendilerine ne olduğu, hükümet politikalarından nasıl etkilendikleri ve ev sahibi ülke halkı tarafından nasıl algılandıkları sorusu henüz yanıtlanmadı.

Kitapta, Suriyeli mültecilerin çeşitli disiplinlerden makaleler toplanarak kapsamlı bir şekilde tartışılması hedeflenirken ilgi, Avrupa’ya seyahat eden mültecileri önlemedeki rolü nedeniyle Türkiye ile sınırlı tutuluyor. Kitap, Türkiye'deki Suriyelilerin durumu hakkında kavramsal tartışma konusunda teorik bilgiler sunan çalışmalar, seçilen vaka çalışmaları üzerinde çeşitli yöntemlerle toplanan birincil verilerin analizini sağlayan çalışmalar ve Türkiye'deki Suriyeli toplulukların geleceğine kısaca bakıldığı son kısım olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor. Kitapta ayrıca, "Bu insanlar topluma nasıl entegre olacak?" sorusuna bir cevap bulmak amaçlanırken giriş bölümünde “mülteci” terimi tercih edilmesine rağmen, Suriyelilere yönelik sığınmacı/göçmen/mülteci gibi terimlerin kullanılması yazarların yaklaşımına bırakılıyor.

Ziyarette, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu çalışmalarından ötürü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku’ya teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Bu içerik 06 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 549 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EDİRNE LİSESİ İLE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi’nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferan..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDEN RAMAZANDA ORUÇ VE SAĞLIKLI BESLENME TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında doğru beslenme konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile kronik bir hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BİTİRME ÇALIŞMALARINI SUNDU

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi son sınıf öğrencileri, bölüm öğretim elemanlarının katılımı ile bitirme çalışmalarını sunum ve poster olarak gerçekleştirdiler.Sunum ve poster çalışmalarına öğretim elemanlarının yaptığı değerlendirme sonunda birinciliği Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler danışmanlığında Aykut Parlak “Bazı Vicia L. Türlerinin ITS Bölgesine Göre Filogenetik Anal..

YENİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALINDAN YILSONU KONSERİ

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı,  Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Yıl Sonu Konseri düzenlendi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müzik eğitim alan ve mezun olan öğrencilerin performans sergilediği konser; Orkestra, Orff Çalgıları Topluluğu, Türk Müziği Korosu ve Çok Sesli Koro olmak üzere üç bölümden oluştu. Konserin..