TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU’DAN “TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN BUGÜNÜ VE YARINI” KİTABI…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek, editörlüğünü üstlendiği “Turkey’s Syrians: Today and Tomorrow” isimli kitabı takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku kitabı birlikte inceledi.

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu, Öğr. Üyesi Dr. K. Onur Unutulmaz (Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi) ve Prof. Dr. İbrahim Sirkeci’nin (Regent’s University, London) birlikte hazırladığı, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin durumunu inceleyen, çok disiplinli bir dizi katkıyı bir araya getiren kitaba göre, Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye ilk gelişinden bu yana, konu ulusal ve uluslararası alanda önemli bir ilgi uyandırdı. Siyasi söylemler, uluslararası dayanışma yoluyla güvensizlik ve olanaksızlıklardan gelen mültecilerin yükünü azaltmaya yönelik koruma sağlamak için devletin cömertliklerine odaklandı. Bu kaygılar mültecilere ev sahipliği yapmanın etkilerine odaklanırken, mültecilerin kendilerine ne olduğu, hükümet politikalarından nasıl etkilendikleri ve ev sahibi ülke halkı tarafından nasıl algılandıkları sorusu henüz yanıtlanmadı.

Kitapta, Suriyeli mültecilerin çeşitli disiplinlerden makaleler toplanarak kapsamlı bir şekilde tartışılması hedeflenirken ilgi, Avrupa’ya seyahat eden mültecileri önlemedeki rolü nedeniyle Türkiye ile sınırlı tutuluyor. Kitap, Türkiye'deki Suriyelilerin durumu hakkında kavramsal tartışma konusunda teorik bilgiler sunan çalışmalar, seçilen vaka çalışmaları üzerinde çeşitli yöntemlerle toplanan birincil verilerin analizini sağlayan çalışmalar ve Türkiye'deki Suriyeli toplulukların geleceğine kısaca bakıldığı son kısım olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor. Kitapta ayrıca, "Bu insanlar topluma nasıl entegre olacak?" sorusuna bir cevap bulmak amaçlanırken giriş bölümünde “mülteci” terimi tercih edilmesine rağmen, Suriyelilere yönelik sığınmacı/göçmen/mülteci gibi terimlerin kullanılması yazarların yaklaşımına bırakılıyor.

Ziyarette, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu çalışmalarından ötürü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku’ya teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Bu içerik 06 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 450 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ YUNANİSTAN SELANİK ARISTOTLE ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz Selanik Aristotle Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Selanik Aristotle Üniversitesi Rektörü Prof. Pericles A. Mitkas, akademisyen ve öğrencilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Ariadni Stogiannidou, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başka..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ’NDE “VİYOLONSEL & GİTAR DUO KONSERİ”

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde “Viyolonsel&Gitar Duo” konseri düzenlendi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, Trakya Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Edirne’de, Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda bir konser etkinliği gerçekleştirdi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı &oum..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET TOPLULUĞU’NDAN “KAMPÜSE YOLCULUK”…

Trakya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu, Trakya Ünversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında, Kırklareli Üniversitesi’nin düzenlediği “Kampüse Yolculuk” etkinliğine, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanlarından Ögr. Gör. Bülent Karaşinik eşliğinde katıldı. Kırklareli Atatürk Stadyumu önünden Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür&rsqu..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, ALANIN AKADEMİK GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri, İstanbul Arel Üniversitesi Çeviri Kulübü (ARÇEV) tarafından, Arel Üniversitesi Tepekent Yerleşkesi’nde düzenlenen “Human Translation vs Machine Translation: Competition or Colloboration?” adlı konferansa katıldı. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mütercim Tercümanlı..