TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN SENFONİ ORKESTRASI, “BİR ÖĞRENCİ DE SEN OKUT” KAMPANYASI İÇİN SAHNE ALDI...

Balkanların en büyük senfoni orkestrası olan, yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası’nın her yıl heyecanla beklenen “Yeni Yıla Merhaba” konseri, bu yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı sağlayan “Bir Öğrenci de Sen Okut” kampanyasına ve bağışçılarına ithaf edildi. Trakya Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi Vakfı iş birliğiyle yürütülen, ülkemizin farklı bölgelerinin yanı sıra gönül coğrafyamız Balkanlardan gelen öğrencilere destek sağlayan “Bir Öğrenci de Sen Okut” kampanyasına bağış yapan hayırseverlerin özel olarak davet edildiği konserin biletlerinden elde edilen gelir burs projesine aktarıldı. Gecede, Şef Prof. Ahmet Hamdi Zafer yönetimindeki Balkan Senfoni Orkestrası, eşsiz eserleri muhteşem bir yorumla sanatseverlere sundu. Klasik Türk ve Batı Müziği’nin yanı sıra dünya sinema tarihine damga vuran ve Yeşilçam’ın unutulmaz film müziklerinin yer aldığı geniş bir repertuvar icra edildi. Dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatan konsere; Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Şef Prof. Ahmet Hamdi Zafer'in yönetimindeki Balkan Senfoni Orkestrası konserinin ilk bölümünde, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çocuk Korosu, Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Tan şefliğinde, Öğr. Gör. Sela Can Dökmeci tarafından düzenlemesi yapılan Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşşek” ile “Anlıyorsun Değil Mi?” isimli eserleri seslendirdi. Koronun ardından, orkestra tarafından “Valslerin Kralı” olarak anılan Johann Strauss’un valsleri ve İstiklal Marşımızın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün Şanson Türk Valsi icra edildi. Devlet Konservatuvarı’ndan Öğr. Gör. Oktay Bagırov’un klarineti ile eşlik ettiği, bestesi Karel Gartner, düzenlemesi de Rauf Aliyev’e ait klarnet ve senfonik orkestra için Konçertino sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Konserin ikinci bölümünde Türk Müziği’nin güçlü sesleri İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. ve Tenor Laçin Modiri, Türkiye’nin ilk ve tek çok sesli kadın korosu Mezzosoprano Sezen Şen ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi ve TRT İstanbul Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu Şefi Bülent Helvaşi, Türk ve Dünya Müziği’nin birbirinden ünlü eserlerine hayat verdi.

Konserin son bölümünde ise Hababam Sınıfı, Karayip Korsanları, Neşeli Günler gibi Yeşilçam ve Hollywood başyapıtlarının müzikleri sinevizyon gösterisi eşliğinde dinleyicilerin beğenisine sunuldu.
Sanatseverleri büyüleyen ve dakikalarca alkışlanan muhteşem konserin sonunda Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından Balkan Senfoni Orkestrası’na “Bir Öğrenci De Sen Okut” kampanyasına verdikleri destek ve konserden ötürü teşekkür edilerek çiçek verildi.

Trakya Üniversitesi olarak sadece bir eğitim kurumu olmadıklarını; sosyal, kültürel ve sportif alanda öğrencilerin gelişimini desteklemek amacıyla sürekli aktiviteler düzenlediklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Bir üniversitenin görevi sadece fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu açıp eğitim vermek, öğrencilerini akademik anlamda geliştirmek değildir. Bir üniversite tüm bunları yaparken, öğrencilerini kültürel ve sosyal anlamda geleceğe hazırlamalı ve aynı zamanda desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerine de her anlamda sahip çıkmalıdır. Biz Trakya Üniversitesi olarak bu bilinçle hareket ediyoruz. Düzenlediğimiz kültürel ve sosyal aktivitelerle öğrencilerimizi sürekli olarak destekliyoruz. Örneğin öğrencilerimizin barınma sorununa kökten çözüm için, Balkan Yerleşkesi içinde üniversitemize ait 4.400 kişilik bir yurt yapıyoruz. 7 gün 24 saat açık olan Merkez Kütüphanemizde 150.000’e yakın kitap mevcut. Öğrencilerimizi sosyal, kültürel ve akademik anlamda desteklerken, onların maddi olarak rahat bir öğrencilik geçirmeleri içinde var gücümüzle çalışıyoruz. 2016 yılında başlattığımız ‘Bir Öğrenci De Sen Okut’ kampanyamızla bugüne kadar yüzlerce öğrencimize burs verdik. Hedefimiz, bağışçılarımızın da desteğiyle önümüzdeki sene bu sayıyı 1.000’e çıkarmak. Bu kampanyada desteklerini esirgemeyen bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz. Bu konser hem bağışçılarımıza bir teşekkür hem de tüm Edirne’yi bu iyilik hareketine davet etmek anlamına geliyor. Başta Şef. Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası olmak üzere, bu konserin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve desteklerini bizden esirgemeyen misafirlerimize gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu içerik 10 Ocak 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 654 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ FEN FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET HEYECANI

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Balkan Kongre Merkezinde yapılan coşkulu törenle 34. Dönem mezunlarını uğurladı. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Murat Yurtcan, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, çok sayıda akademisyen, veliler ve ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DEV BİR ADIM DAHA: SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNDEN AKREDİTASYON HAMLESİ…

Bölgenin en büyük eğitim kurumu olan Trakya Üniversitesi, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve eğitim programlarımızın ulusal ve uluslararası standartlara ulaşması amacıyla başlatılan akreditasyon sürecinde önemli bir başarıya daha imza attı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Hemşirelik Eğitim Programları, Akreditasyon Kurulu (HEAK) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 30 Eylül 2021 tarihine de..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞR. GÖR. YAŞAGÜL EKİNCİ DANIŞAN, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ ADAYI OLAN BALLICA MAĞARASININ ÜSTÜN EVRENSEL DEĞERLERİNİ ANLATTI

2011 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye’den pek çok eser kazandırılmasında emeği olan Trakya Üniversitesi Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci Danışan, Tokat Ballıca Mağarası ile bu çalışmalarına bir yenisini ekledi.2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Aday Listesine Türkiye’den kabul edilen tek dosya olan Ballıca Mağarası’nın, ‘Yol Hikâyesi’ tanıtım toplantısı, T..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞANLARINA CANKURTARANLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Bir turizm kenti olmak yolunda emin adımlarla yürüyen Edirne’nin gözde tesislerinden olan Trakya Üniversitesi Meriç Nehri Kenarı Sosyal Tesisleri ve Saros’un incisi Trakya Üniversitesi Enez Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde çalışan personele yaz aylarında artan boğulma vakalarına karşı Cankurtaranlık eğitimi verildi. Enez Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde 12- 16 Haziran tarihlerinde Öğr. Gör. Burak..