TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ DERGİSİ’NİN BAŞARISI

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan ve 2012 yılından bu yana yayın hayatını kesintisiz olarak sürdüren “Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi (BAED) - Journal of Balkan Research Institute (JBRI)”, gelişen yapısı ve kaliteli bilimsel yayıncılık ilkesiyle, Temmuz 2017’den itibaren Ulakbim-TR Dizin tarafından da taranmaya başlanmıştı.

Dergi kalitesinin yükseltilmesi çalışmaları kapsamında uluslararası görünürlüğün artırılması amacıyla “Web of Science” kapsamında taranmak üzere başvuruda bulunan Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi, 20 Kasım 2018 tarihi itibarıyla, 2018 yılı Cilt 7, Sayı 1 dahil olmak üzere “Emerging Sources Citation Index (ESCI)” kapsamında da taranmaya başlandı. Ülkemizde yayınlanan 2.000’den fazla bilimsel dergiden sadece 157’si bu indeks tarafından taranırken, indekse giren dergilerin yaklaşık 100 kadarı sağlık ve fen bilimleri alanlarında yer alıyor. Bu doğrultuda, Balkan araştırmalarına yönelik içeriğe sahip “Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi (BAED) - Journal of Balkan Research Institute (JBRI)”, alanında Türkiye’den söz konusu indekse kabul edilen ilk dergi olma başarısını gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz, akademik yayıncılık alanındaki başarısını her geçen gün daha da perçinlemeye devam ediyor. Akademik dergiler aktif bilimsel yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası. Biz de bu alandaki çalışmalarımızla fark yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. Bilimsel dergilerde kaliteyi artırmayı kendine misyon edinen Trakya Üniversitesi olarak, güçlü olduğumuzu bildiğimiz bu alanda zirveyi hedefliyoruz. Sosyal bilimler alanında bir derginin, uluslararası niteliklere haiz, ciddi, saygın ve yüksek etki faktörüne sahip bilimsel bir yayın organı olarak kabul görmesi çok önemli bir başarıdır. Bilindiği üzere farklı alanlardan birçok dergimiz, önemli uluslararası indexlerde yer alma başarısını yakaladı. Çok yakın zamanda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, Avrupa Bilim Editörleri Birliği yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı oldu. İstikametini ve faaliyet alanını Balkanlar’a çevirmiş, Balkanlar’a hizmeti kendine şiar edinmiş Trakya Üniversitesi’nin, Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi’nin bu başarısı bizi son derece memnun etti. İçinde Balkanlar olan, Balkan adının geçtiği her konu ve alanda Trakya Üniversitesi’nin öncü olmasını istiyoruz. Emeği geçen herkese ve hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi hali hazırda, TÜBİTAK/ULAKBİM TR Dizin Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, Central and Eastern European Online Library (CEEOL), EBSCO, J-Gate, Modern Language Association (MLA) International Bibliography, ProQuest ve T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Veri Tabanı tarafından da taranıyor.

Söz konusu dergiye https://baedergisi.trakya.edu.tr ve http://dergipark.gov.tr/baed linkleri üzerinden ulaşmak da mümkün.

Bu içerik 03 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 399 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ YUNANİSTAN SELANİK ARISTOTLE ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz Selanik Aristotle Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Selanik Aristotle Üniversitesi Rektörü Prof. Pericles A. Mitkas, akademisyen ve öğrencilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Ariadni Stogiannidou, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başka..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ’NDE “VİYOLONSEL & GİTAR DUO KONSERİ”

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde “Viyolonsel&Gitar Duo” konseri düzenlendi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, Trakya Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Edirne’de, Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda bir konser etkinliği gerçekleştirdi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı &oum..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET TOPLULUĞU’NDAN “KAMPÜSE YOLCULUK”…

Trakya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu, Trakya Ünversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında, Kırklareli Üniversitesi’nin düzenlediği “Kampüse Yolculuk” etkinliğine, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanlarından Ögr. Gör. Bülent Karaşinik eşliğinde katıldı. Kırklareli Atatürk Stadyumu önünden Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür&rsqu..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, ALANIN AKADEMİK GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri, İstanbul Arel Üniversitesi Çeviri Kulübü (ARÇEV) tarafından, Arel Üniversitesi Tepekent Yerleşkesi’nde düzenlenen “Human Translation vs Machine Translation: Competition or Colloboration?” adlı konferansa katıldı. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mütercim Tercümanlı..