TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ DERGİSİ’NİN BAŞARISI

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan ve 2012 yılından bu yana yayın hayatını kesintisiz olarak sürdüren “Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi (BAED) - Journal of Balkan Research Institute (JBRI)”, gelişen yapısı ve kaliteli bilimsel yayıncılık ilkesiyle, Temmuz 2017’den itibaren Ulakbim-TR Dizin tarafından da taranmaya başlanmıştı.

Dergi kalitesinin yükseltilmesi çalışmaları kapsamında uluslararası görünürlüğün artırılması amacıyla “Web of Science” kapsamında taranmak üzere başvuruda bulunan Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi, 20 Kasım 2018 tarihi itibarıyla, 2018 yılı Cilt 7, Sayı 1 dahil olmak üzere “Emerging Sources Citation Index (ESCI)” kapsamında da taranmaya başlandı. Ülkemizde yayınlanan 2.000’den fazla bilimsel dergiden sadece 157’si bu indeks tarafından taranırken, indekse giren dergilerin yaklaşık 100 kadarı sağlık ve fen bilimleri alanlarında yer alıyor. Bu doğrultuda, Balkan araştırmalarına yönelik içeriğe sahip “Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi (BAED) - Journal of Balkan Research Institute (JBRI)”, alanında Türkiye’den söz konusu indekse kabul edilen ilk dergi olma başarısını gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz, akademik yayıncılık alanındaki başarısını her geçen gün daha da perçinlemeye devam ediyor. Akademik dergiler aktif bilimsel yaşamımızın vazgeçilmez birer parçası. Biz de bu alandaki çalışmalarımızla fark yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. Bilimsel dergilerde kaliteyi artırmayı kendine misyon edinen Trakya Üniversitesi olarak, güçlü olduğumuzu bildiğimiz bu alanda zirveyi hedefliyoruz. Sosyal bilimler alanında bir derginin, uluslararası niteliklere haiz, ciddi, saygın ve yüksek etki faktörüne sahip bilimsel bir yayın organı olarak kabul görmesi çok önemli bir başarıdır. Bilindiği üzere farklı alanlardan birçok dergimiz, önemli uluslararası indexlerde yer alma başarısını yakaladı. Çok yakın zamanda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, Avrupa Bilim Editörleri Birliği yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı oldu. İstikametini ve faaliyet alanını Balkanlar’a çevirmiş, Balkanlar’a hizmeti kendine şiar edinmiş Trakya Üniversitesi’nin, Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi’nin bu başarısı bizi son derece memnun etti. İçinde Balkanlar olan, Balkan adının geçtiği her konu ve alanda Trakya Üniversitesi’nin öncü olmasını istiyoruz. Emeği geçen herkese ve hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi hali hazırda, TÜBİTAK/ULAKBİM TR Dizin Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, Central and Eastern European Online Library (CEEOL), EBSCO, J-Gate, Modern Language Association (MLA) International Bibliography, ProQuest ve T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Veri Tabanı tarafından da taranıyor.

Söz konusu dergiye https://baedergisi.trakya.edu.tr ve http://dergipark.gov.tr/baed linkleri üzerinden ulaşmak da mümkün.

Bu içerik 03 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 469 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..