SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ’NDE, TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ

Ülkemizde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ilk Sağlık Merkezi ve Üniversite Müzesi olma özelliğini taşıyan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde aslına uygun olarak musiki nağmeleri yankılanmaya devam ediyor. Her yıl yerli ve yabancı binlerce sanat, kültür ve tarih meraklısını Edirne’ye çekerek şehrin kültür turizmine önemli katkılar sunan müzede, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından “Türk Müziği” konseri düzenlendi. 

Trakya Üniversiteler Birliği tarafından organize edilen ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarının icra ettiği konserde, Türk Tasavvuf Musikisi ve Türk Halk Müziği’nin unutulmaz eserlerine yer verildi. Udda Dr. Öğr. Üyesi Arda Göksu, bağlamada Dr. Öğr. Üyesi Kadir Çayır, kemanda Öğr. Gör. Merve Nur Kaptan ve Öğr. Gör. Haluk Bükülmez, tamburda Öğr. Gör. Betül Küçüksüslü, piyanoda Arş. Gör. İlayda Dubaz, Viyolonselde Arş. Gör. Mehmet Semih Karlıdağ, neyde Muhammed Yavuz Budanır ve ritimde Müz. Öğr. Tolga Çelik’in yer aldığı sanat ekibi eşsiz bir repertuvarla dinleyicilere muhteşem bir gece yaşattı.

Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin ile akademisyenlerin, öğrencilerin ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen “Türk Müziği” konserinin açılışında konuşan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Sorumlusu ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı “1652 yılında Edirne’yi ziyaret eden Evliya Çelebi’nin ‘Orada bir Darüşşifa vardır ki dil ile tarif edilmez, kalemler ile yazılmaz. Adı geçen bağın ortasında, göğe baş uzatmış bir yüksek kubbedir ki güya aydınlık hamam camekânı gibi tepesi açıktır. Üç tarafı kafesli mermerler ile yapılmış bu büyük kubbe altındaki büyük havuzun çevresindeki sel sebillerden berrak su çağlayıp havuza girince, fıskiyelerden berrak su, kemerli kubbenin göbeğinde nihayet bulur.’ sözleriyle bahsettiği bu muhteşem eserde, bilhassa bu musiki kubbesi altında nice makamlar nakşedildi gönüllerimize. Yine kalplerimize su serpecek, gönüllerimizi titretecek bir geceye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bize bu güzel geceyi düzenleme fırsatı veren başta Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’e en derin ve kalbi duygularımızla teşekkür ediyor şükranlarımızı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Arda Göksu konser öncesi yaptığı konuşmasında, Osmanlı darüşşifasını günümüzde gerçek anlamda yaşatan tek müze olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde, Edirneli sanatseverler ve Trakya Üniversitesinin değerli katılımcıları ile bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek “İcra edeceğimiz Türk Müziği Konseri ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nı, Edirneli sanatseverler ile ikinci kez buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizlere bu eşsiz fırsatları sunan Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, desteklerini her daim yanımızda hissettiğimiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’e ve bugün burada bizleri ağırlayan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü ve Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı’ya teşekkürlerimi bildiririm.” dedi.

Türk Tasavvuf Musikisinin seçkin eserlerinin muhteşem bir yorumla sanatseverlerle buluştuğu konserin ilk bölümünde, “Ah Bî Mekânım Bu Cihanda, Gül Yüzünü Rüyamızda Görelim (Solist: Arda Göksu), Yedi Kat Gökleri Seyran Eyleyen (Solist: Merve Nur Kaptan), Sevdim Seni Mabuduma, Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan (Solist: Betül Küçüksüslü) adlı eserler seslendirildi. Konserin ilk bölümünde ayrıca “Segah Peşrevi, Segah Tekbir, Segah Salât-ı Ümmiyye ve Mahur Şûğûl eserleri koro tarafından seslendirilerek dinleyicilerin beğenisine sunuldu. 

Türk Halk Müziği’nin unutulmaz eserlerinin yer aldığı konserin son bölümünde, büyük halk ozanı Neşet Ertaş’ın birbirinden değerli “Sevda Olmasaydı” “Bahçe Duvarından Aştım”  ve “Kaşların Karasına” eserleri koro tarafından icra edilirken Aşık Veysel’in eşsiz eseri “Uzun İnce Bir Yoldayım (Solist: Arda Göksu), İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım (Solist: Betül Küçüksüslü); Mevlam Gör Diyerek, Zahidem, Kurusa Fidanım, Hasret Düştü Gönlüme (Solist: Kadir Çayır), Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme (Solist: Merve Nur Kaptan) isimli türküleri sanatseverlerle buluşturuldu. 

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni dolduran sanatseverlerin gönüllerini fetheden ve Türk müziğinin birbirinden ünlü eserlerine hayat veren konser, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı usta sanatçılarına hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber: Ali Küçükoğlu
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraf: Mustafa Topyanak
Bu içerik 19 Nisan 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 369 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..