SELÇUKLU DÖNEMİ TÜRK MEDENİYETİ KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen Prof. Dr. İlhan Erdem'in "Selçuklu Dönemi Türk Medeniyeti" konferansı Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 12 Nisan 2018 tarihinde gercekleştirildi. Konferansa Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İlker Alp, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Bülent Akyay, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Prof. Dr. İlhan Erdemir'in özgeçmişi okundu. 

Prof. Dr. İlhan Erdem gerçekleştirdiği konferansta “Burada kısa zamanda sizlere faydalı olacağını düşündüğüm belli şeyleri paylaşmak istiyorum. Selçuklu dönemini biliyorsunuzdur. Hocalarınız geniş olarak anlatmıştır. Selçuklu Devleti batı kültürünün miladıdır. Bizim tarihimiz Selçuklu Devleti ile başlamıştır. Son derece önemlidir. Tabi ondan öncede medeniyetler vardır. Ancak baskın medeniyet kültürü Selçuklu Türk medeniyeti veya Türk İslam medeniyetidir. Bügün batı medeniyetiyle tanzimattan beri olan bağımız dolayısıyla batı medeniyetine eklenmişizdir. Bügün bu denklemin içinde kendi yorumumuzu bulmaya çalışıyoruz. Yani Selçuklu islam ve batı dünyası içinde yerimiz nerededir? Biz kimiz? gibi kimlik arayışı bugün de devam etmektedir. Kısa zamanda medeniyeti tanımlamak çok zordur. Medeniyet tanımı çok geniş ölçekli bir konudur. Her topluluğun her uygarlığın bir medeniyet tanımı vardır. Bizde malesefki medeniyet tarihçisi pek yoktur. Mesela Ziya Gökalp Türk medeniyetinden bahseder. Görüşleriyle pek çok tarihçiyi etkilemiştir. Benim görüşüm tarihin yazıyla başladığı gibi medeniyetin yazı ve edebiyatla başladığıdır. Öncelikle Edebiyatın gelişmesidir, düşüncelerdir, yapılan çalışmalardır diyebiliriz. Çünkü her şey dilden türer. Edebiyat tarihsel birlikteliktir. Tasavvuf islam düşüncesine Selçuklularla girmiştir. Selçuklularla beraber islam dünyasına büyük bir değişim, yenilik girmiştir. Medeniyet demek şehirleşme demektir. Selçuklu döneminde de şehirleşmeye çok önem verilmiştir.” dedi.

Konferans sonunda Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İlker Alp, Prof. Dr. İlhan Erdem’e günün anısına hediye takdim etti.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SENATOSU “15 TEMMUZ” ÖZEL GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Trakya Üniversitesi Senatosu, “15 Temmuz Demokrasi ve Mili Birlik Günü” anma programı dolayısıyla özel bir gündemle toplandı. 16 Temmuz 2018’de Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu’ndaki toplantı, 50 tam üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatan, hafızaların tazelenmesini sağlayan kısa film gösteriminin ardından Senato Üyeleri’nin serbes..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, KARADAĞ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Karadağ Sağlık Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar’dan oluşan heyete, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip eşlik etti. Heyet, Karadağ Sağlık Bakan Yardımcısı ve Sağ..

YENİ REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU KARADAĞ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Karadağ Üniversitesi’nin (University of Montenegro) davetlisi olarak, 10-12 Temmuz tarihleri arasında Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip ve Karadağ Üniversitesi (University of Montenegro) Rektörü Prof. Dr. Danilo Nikoliç ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Duşko Bjelica ve Prof. Dr. Durdica Perovi&cced..

TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ’NİN YENİ DÖNEM BAŞKANI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 29 Haziran’da gerçekleştirilen Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 13. Üst Kurul Toplantısı’nın ardından, Trakya Üniversiteler Birliği 3. Dönem Başkanlığı’nı 2016 yılından bu yana sürdüren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer görevini, düzenlenen törenle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. ..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

02
Eyl
INTERNATIONAL AGRICULTURAL, BIOLOGICAL AND LIFE SCIENCE CONFERENCE

“International Agricultural, Biological and Life Science Conference” is an international scientific conference organized by Trakya University, Edirne, Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 2-5, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on Agriculture, Biology and Life Science. The technical sessions w..

05
Eyl
SUNFLOWER OIL PRODUCTION, QUALITY AND APPLICATIONS

“Sunflower Oil Production, Quality and Applications” is an international conference organized by the International Sunflower Oil Association in collaboration with the Trakya University, Edirne Turkey. The conference will be held at the Balkan Congress Center, http://www-en.trakya.edu.tr/pages/balkan-congress-venue in Edirne, Turkey on September 4, 2018. This conference is a premier international science, technology and business forum focusing on sunflower oil. However, a general sess..