SELÇUKLU DÖNEMİ TÜRK MEDENİYETİ KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen Prof. Dr. İlhan Erdem'in "Selçuklu Dönemi Türk Medeniyeti" konferansı Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 12 Nisan 2018 tarihinde gercekleştirildi. Konferansa Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İlker Alp, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ömer Soner Hunkan, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Bülent Akyay, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Prof. Dr. İlhan Erdemir'in özgeçmişi okundu. 

Prof. Dr. İlhan Erdem gerçekleştirdiği konferansta “Burada kısa zamanda sizlere faydalı olacağını düşündüğüm belli şeyleri paylaşmak istiyorum. Selçuklu dönemini biliyorsunuzdur. Hocalarınız geniş olarak anlatmıştır. Selçuklu Devleti batı kültürünün miladıdır. Bizim tarihimiz Selçuklu Devleti ile başlamıştır. Son derece önemlidir. Tabi ondan öncede medeniyetler vardır. Ancak baskın medeniyet kültürü Selçuklu Türk medeniyeti veya Türk İslam medeniyetidir. Bügün batı medeniyetiyle tanzimattan beri olan bağımız dolayısıyla batı medeniyetine eklenmişizdir. Bügün bu denklemin içinde kendi yorumumuzu bulmaya çalışıyoruz. Yani Selçuklu islam ve batı dünyası içinde yerimiz nerededir? Biz kimiz? gibi kimlik arayışı bugün de devam etmektedir. Kısa zamanda medeniyeti tanımlamak çok zordur. Medeniyet tanımı çok geniş ölçekli bir konudur. Her topluluğun her uygarlığın bir medeniyet tanımı vardır. Bizde malesefki medeniyet tarihçisi pek yoktur. Mesela Ziya Gökalp Türk medeniyetinden bahseder. Görüşleriyle pek çok tarihçiyi etkilemiştir. Benim görüşüm tarihin yazıyla başladığı gibi medeniyetin yazı ve edebiyatla başladığıdır. Öncelikle Edebiyatın gelişmesidir, düşüncelerdir, yapılan çalışmalardır diyebiliriz. Çünkü her şey dilden türer. Edebiyat tarihsel birlikteliktir. Tasavvuf islam düşüncesine Selçuklularla girmiştir. Selçuklularla beraber islam dünyasına büyük bir değişim, yenilik girmiştir. Medeniyet demek şehirleşme demektir. Selçuklu döneminde de şehirleşmeye çok önem verilmiştir.” dedi.

Konferans sonunda Edebiyat Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İlker Alp, Prof. Dr. İlhan Erdem’e günün anısına hediye takdim etti.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, “GÖNÜL ELÇİLERİ ÇOCUK AKADEMİSİ” İLE UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR...

Trakya Üniversitesi, akademi ve halkı birleştiren, özellikle çocukların dünyasına yepyeni ufuklar katan yeni bir proje daha başlattı. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun önderliğinde hayata geçirilen “Gönül Elçileri Çocuk Akademisi” projesi, 13 Mart Çarşamba günü Edirne’de başladı. Kapılarını Edirne’n..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “ÇANAKKALE RUHU” YAŞATILIYOR

Çanakkale ruhu, Trakya Üniversitesi’nde yaşatılmaya devam ediyor. Dünya tarihine altın harflerle kazınan, birçok kahramanlığın yokluklar içerisinde gerçekleştirildiği, Anadolu’ya “Türk’ün Ayrılmaz Vatanı” damgası vuran Çanakkale Savaşı’nın 104. yıl dönümü sebebiyle, Trakya Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde, 18 Mart 2019 günü, ücretsiz olarak..

BALKAN ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE TOPLANDI...

Balkanların en büyük eğitim kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi, Genel Sekreteri ve Daimi Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin önemli bir toplantısına ev sahipliği yaptı. 70 üyesiyle Balkanlar’ın en büyük yükseköğretim birliği olan Balkan Üniversiteler Birliği’nin (BUA) Yönetim Kurulu Toplantısı, Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası’nda ger&..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE TÜRKİYE – BULGARİSTAN GÜNCEL İLİŞKİLERİ KONUŞULDU…

Balkanlar’a hizmet etmeyi kendine şiar edinen Trakya Üniversitesi önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’un konuşmacı olarak katıldığı ve Türkiye ile Bulgaristan’ın günümüz ilişkilerinin ulaştığı noktanın konuşulduğu “Türkiye – Bulgaristan Güncel İlişkileri Konferansı”, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bi..