PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ'TAN “AYVALIK TARİHİ” KONFERANSI

Üniversitemiz Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şubesi tarafından Babacan Otel’de düzenlenen Yardımlaşma ve Dayanışma toplantısında “Ayvalık Tarihi” adlı bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansta açılış konuşmasını geçekleştiren Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şubesi Başkanı Gülden Sarıbaş kentlerin, geçmiş tarih ile birlikte değerlendirildiğinde hafızalardaki izlerinin daha manidar olacağını belirterek tarih ve kültürünü kaybeden kentlerin geleceğe sağlıklı bir şekilde ulaşamayacaklarını vurguladı.

Prof. Dr. Engin Beksaç “Ayvalık Tarihi” adlı bir konferans gerçekleştirdi. Üniversitemiz  Öğretim Üyesi Beksaç, Ayvalık ve çevresinin arkeolojik açıdan oldukça zengin olduğunu ifade ederek buradaki günümüze ulaşmış kültürel varlıkları koruyarak geleceğe ulaştırmamızın son derece önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Engin Beksaç, bölgede 17 yıl önce yüzey araştırması yapan tek uzman olarak Ayvalık ve çevresinde yer alan antik kentler ile ilçenin tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. Körfez ilçelerinde çok miktarda ana tanrıça kültünün bir uzantısı olan tapınak kalıntılarının olduğunu belirten Prof. Dr. Engin Beksaç, Ayvalık ve çevresindeki tarihin bilinenin aksine Ege’nin karşı kıyıları olan batıdan değil, kuzeyde bulunan Balkanlar ile bağlantılı olduğunu kanıtladığını ifade etti.
Bu içerik 28 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 383 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..