MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI’NDA: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KONFERANS SALONU

Trakya Üniversitesi, Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında oldukça anlamlı bir adım attı. Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde bulunan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Mart 2019’da resmi açılışı yapılan Eczacılık Fakültesi’nin yeni binası bünyesindeki konferans salonunun ismi, Üniversite senatosunca alınan kararla “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu” olarak belirlendi. Yapımı tamamlanan ve yakın zamanda eğitim öğretim hayatına başlayan Eczacılık Fakültesi’ne kazandırılan konferans salonu, Fakülte Binasında düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’yle birlikte Diş Hekimliği Fakültesi’nin uygulama birimlerinin yer aldığı, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapımı tamamlanarak yeni ve modern yüzüne kavuşan Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu”nun açılışına Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal Özdemir, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir ile çok sayıda akademisyen ve Eczacılık Fakültesi öğrencisi katıldı.

Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele hareketini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen törenle hizmete açılan konferans salonunun açılışında konuşan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, eğitim binasındaki salona Gazi Mustafa Kemal Atatürk adının verilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Türk ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919'un, yüzüncü yıl coşkusu ve heyecanı tüm yurtta hâkim olduğu şu günlerde böyle anlamlı ve büyük bir adım attığımız için gururluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak Kurtuluş Mücadelesini başlattığı ve gençlere armağan ettiği bir günün hatırasını ve hafızasını yaşatacak bir güne ev sahipliği yapıyoruz. Bugünden itibaren Üniversitemizin tüm birimlerinin hizmetine açık olacak bir salonun oluşturulmasında ve anlamlı bir isimle buluşturulmasında emeği ve desteği geçen başta Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere senatomuzun değerli üyelerine de teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk adının, Üniversite’ye kazandırılan salonlardan birine verilmesinin anlamlı ve değerli olduğunu belirterek, “19 Mayıs 1919 yıkıldı, yok oldu denilen bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yeniden doğuşunu ve aydınlık bir geleceğe olan inancını simgeleyen tarihi bir gün. Milli Mücadelenin 100.Yılı, yurdun her köşesinde olduğu gibi Trakya Üniversitesi’nde de büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutlanıyor. Açılışını gerçekleştirdiğimiz salon ile bu etkinliklere bir yenisini ekliyoruz. Yokluklar ve imkânsızlıklar içinde başlayan ve milletimizin bağımsızlığı uğruna tüm varlığından vazgeçme iradesini ortaya koyduğu kutlu günün yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin bir salona verilmesini güzel ve anlamlı buluyorum. Üniversitemiz ve kentimiz için hayırlı olması dileğiyle, bizlere bu kazanımları hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, gelmiş geçmiş bütün şehit ve gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.
Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Editör: Fırat GÜNGÖR
Fotoğraflar: Mustafa TOPYANAK
Bu içerik 11 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 583 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

AİLE BOYU TRAKYA ÜNİVERSİTELİ

2019 yılında, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kayra Çağ Canarslan, aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu. Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştiren Kayra Çağ Canarslan’ın annesi Trakya Üniversitesi Eğit..

EMEKLİ HEKİM İNAYET DİKİM KORKUT, 67 YAŞINDA ÖĞRENCİ OLARAK TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE

42 yıl sonra 2019 yılında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimliği mesleğinden emekli olan İnayet Dikim Korkut, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na yerleşti. Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları devam ederken, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sın..

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ’NE “TRAKYA KULLUK” İSİMLİ KULLUK İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DESTEK

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor. Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYITLARI BAŞLADI

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi'ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yı..