MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI’NDA: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KONFERANS SALONU

Trakya Üniversitesi, Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında oldukça anlamlı bir adım attı. Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde bulunan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Mart 2019’da resmi açılışı yapılan Eczacılık Fakültesi’nin yeni binası bünyesindeki konferans salonunun ismi, Üniversite senatosunca alınan kararla “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu” olarak belirlendi. Yapımı tamamlanan ve yakın zamanda eğitim öğretim hayatına başlayan Eczacılık Fakültesi’ne kazandırılan konferans salonu, Fakülte Binasında düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’yle birlikte Diş Hekimliği Fakültesi’nin uygulama birimlerinin yer aldığı, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapımı tamamlanarak yeni ve modern yüzüne kavuşan Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu”nun açılışına Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal Özdemir, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Alp, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Gençler, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir ile çok sayıda akademisyen ve Eczacılık Fakültesi öğrencisi katıldı.

Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadele hareketini başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Eczacılık Fakültesi’nde düzenlenen törenle hizmete açılan konferans salonunun açılışında konuşan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, eğitim binasındaki salona Gazi Mustafa Kemal Atatürk adının verilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Türk ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919'un, yüzüncü yıl coşkusu ve heyecanı tüm yurtta hâkim olduğu şu günlerde böyle anlamlı ve büyük bir adım attığımız için gururluyuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak Kurtuluş Mücadelesini başlattığı ve gençlere armağan ettiği bir günün hatırasını ve hafızasını yaşatacak bir güne ev sahipliği yapıyoruz. Bugünden itibaren Üniversitemizin tüm birimlerinin hizmetine açık olacak bir salonun oluşturulmasında ve anlamlı bir isimle buluşturulmasında emeği ve desteği geçen başta Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere senatomuzun değerli üyelerine de teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk adının, Üniversite’ye kazandırılan salonlardan birine verilmesinin anlamlı ve değerli olduğunu belirterek, “19 Mayıs 1919 yıkıldı, yok oldu denilen bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yeniden doğuşunu ve aydınlık bir geleceğe olan inancını simgeleyen tarihi bir gün. Milli Mücadelenin 100.Yılı, yurdun her köşesinde olduğu gibi Trakya Üniversitesi’nde de büyük bir coşku ve heyecan içerisinde kutlanıyor. Açılışını gerçekleştirdiğimiz salon ile bu etkinliklere bir yenisini ekliyoruz. Yokluklar ve imkânsızlıklar içinde başlayan ve milletimizin bağımsızlığı uğruna tüm varlığından vazgeçme iradesini ortaya koyduğu kutlu günün yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin bir salona verilmesini güzel ve anlamlı buluyorum. Üniversitemiz ve kentimiz için hayırlı olması dileğiyle, bizlere bu kazanımları hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, gelmiş geçmiş bütün şehit ve gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.
Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Editör: Fırat GÜNGÖR
Fotoğraflar: Mustafa TOPYANAK
Bu içerik 11 Haziran 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 654 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..