MEVLİD-İ NEBİ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından Mevlit Kandili vesilesiyle gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Programı 28 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin ile dekanlar, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Kur’an tilaveti ile başlayan programda Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizi anmak için toplandık. Güzel bir toplantı olmasını umuyorum.” dedi.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç “Türk Milletinde Hz. Peygamber Sevgisi” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Cevdet Kılıç “Bugün Sevgili Peygamberimizi temsilen sevdiklerinize gül verin. Gül veremiyorsanız gülüverin çünkü dinimizde tebessüm etmek sadaka hükmündedir. Biz millet olarak Peygamberimizi anarken onun sadece ismi ile değil güzel sıfatları ile anar, ardından da salavat getiririz. Çocuklarımıza isim koyarken O’nun ve ehlibeytinin isimlerinden koyarız. Saygısızlık olmaması için Muhammet ismini Mehmet olarak telaffuz ederiz. Anadolu’da doğan her erkek çocuğuna Muhammet göbek ismi olarak konulur. Biz de önemli günlerde mevlit okutma geleneği vardır. Süleyman Çelebi tarafından yazılan Vesilet’ün Necat isimli bu eser doğum, ölüm, evlilik gibi önemli olaylardan sonra okunur. Bunlar Peygamberimize olan sevgimizin en somut örneğidir.” diyerek Peygamberimize yazılmış şiirlerden örnekler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abbas Yahya yönetiminde Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Korosu ve Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Topluluğu bir konser verdi.

Bu içerik 29 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 665 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..