MAKEDONYA TÜRKLERİNİN EĞİTİM, BASIN ve DİNİ DURUMLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen “Balkan Çalıştayı: Makedonya Türklerinin Eğitim, Basın ve Dini Durumları” adlı etkinlik 27 Ekim 2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Dr. Mümin Şahin, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay, “Batı Trakya ve Bulgaristan Çalıştaylarından sonra bugün, aynı serinin 3. Çalıştayı olan ‘Makedonya Türklerinin Eğitim, Basın ve Dini Durumları Çalıştayını gerçekleştiriyoruz. Bu Çalıştayda Makedonya Türklerinin Eğitim Basın ve Dini durumlarını alanında yetkin ve önemli isimlerden dinleyeceğiz.” dedi.

Üniversitemizin Balkanları ve içinde bulunduğumuz coğrafyayı en iyi şekilde anlamak gibi bir misyonu olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Balkan Araştırma Enstitüsünün bu anlamda çok önemli olduğunu hatırlattı. “Tarihte başardığı büyük işlerle anılan Edirne, zor günler geçirmiş olmakla beraber her daim bu olumsuzlukların üstesinden gelmeyi ve ayağa kalkmayı başarmıştır. Büyük işler başarmış yerlerin üzerinde büyük misyon ve sorumluluklar vardır. Bu şehrin Üniversitesi olarak da büyük işler başarmakla kendimizi yükümlü hissediyoruz. Memleket dediğimiz Balkanlar’a, tarihine, kültürüne, eserlerine bekçi kalmış soydaş, dindaş ve komşularımıza sahip çıkma ve tüm imkânlarımızı onlarla paylaşma çabası içerisindeyiz. Trakya Üniversitesi olarak Makedonya özelinde tüm Balkanlarla alakadarız. Üniversite olarak üzerimize düşen tüm görevlerin bilincindeyiz ve takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Balkanlarla bilimsel, kültürel, sosyal ilişkileri arttırmak gayretindeyiz. Başarılı bir sempozyum olmasını diler, emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Moderatör Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay başkanlığında 1. Oturuma geçildi. 1. Oturumda, Makedonya Türklerinin durumunu hukuki açıdan ele alan Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya'nın çok uluslu ve çok dinli bir ülke olduğunu söyleyerek “Biz Türkler, Makedonlar ve Arnavutlardan sonra Makedonya’da nüfus bakımından üçüncü milletiz. Ancak dilimizi kullanmada sıkıntılarımız var. Yedi asır boyunca hakim dil olarak kullanılan Türkçe'nin resmiyetteki varlığı tartışılıyor. Anayasaya resmi dil ilanı için yüzde 20'lik bir baraj getirildi. Makedonya'da nüfus olarak yüzde 20'nin üzerinde olan milletlerin dili resmi dil olur. Türkçe’nin önü bu şekilde kapatıldı ve bu durum bizim kanayan yaramız. Ülkemizde ve Balkanlarda Türkçe’nin varlığını devam ettirebilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz.” dedi.

Makedonya Radyo Televizyonu Yayın Sorumlusu Eran Hasip ve Yeni Balkan Gazetesi Editörü Mürteza Sulooca Makedonya Türklerini yazılı-görsel durumları açısından değerlendirdi.

İlk oturumun tamamlanmasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu katılımcılara hediye verdi.

Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Kader Özlem’in yaptığı 2. Oturumda Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Başkanı ve Eğitimci Tahsin İbrahim Makedonya Türklerinin eğitim durumu; Tetova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Baki ve Uludağ Üniversitesinden Bilal Ruşit Makedonya Türklerinin dini durumları hakkında bilgiler sundular.

Çalıştay öncesinde katılımcılar Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..