MACARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETTİ

Macaristan İstanbul Başkonsolos Vekili Tamas Torma ve Macaristan Ankara Büyükelçiliğinde görevli III. Katip Bence Grezsa, Trakya Üniversitesini ziyaret ettiler. Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Dış İlişkiler Biriminden Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci ile görüşen Macar diplomatlar, Üniversitemizde önümüzdeki dönemde öğrenci alımına başlaması planlanan Macar Dili ve Edebiyatı Bölümüne dair bilgi alışverişinde bulunarak Trakya Üniversitesinin çalışmalarına destek vermeye hazır olduklarını dile getirdiler. Görüşmede ayrıca halihazırda ikili iş birliği protokolü imzalanmış Macar üniversiteleri iş birliği aktif hale getirilmesi, Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün “çift diploma programı” kapsamına alınması, öğrencilerin 2+2 formülü ile öğrenim görmesi gibi hususlar konuşuldu. 

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Edebiyat Fakültemizin bölümlerinden birisi olan Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümünün gerek Ülkemizde gerekse Dünya Balkan Dilleri ve Edebiyatları üzerine yoğunlaşmış tek bölüm olduğunu dile getirerek ‘’Bu bölümde verilen eğitim ile Ülkemizin Balkan araştırmalarında ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmekteyiz. Öte yandan kültürel ve tarihi olarak komşuluk ilişkisi içinde bulunan aynı coğrafyayı paylaşan Balkan toplumları arasındaki diyaloğun gelişmesine de destek vermekteyiz. Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün aktifleşmesi, sadece Türkiye ve Macaristan ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamayacak aynı zamanda Macaristan ile Türkiye’nin de içinde olduğu Balkan coğrafyası arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacaktır.” şeklinde konuştu.

Macaristan Başkonsolos Vekili Tamas Torma da Trakya Üniversitesinde açılacak bölümden dolayı mutluluk duyduklarını, Türkiye’de sadece Ankara’da Macar Dili üzerine bir bölüm olduğunu ancak Trakya Üniversitesinde açılacak bu yeni bölüm ile daha yakın bir coğrafyada daha yakın ilişkiler kurulmasının sağlanacağına olan inancını dile getirdi.

Görüşme sonunda Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis’in de destekleri ile İstanbul’daki Macaristan Kültür Merkezi ve Trakya Üniversitesi arasında aktif hale getirilecek bölümde kullanılmak üzere eğitsel materyallerin oluşturulması ve sağlanması konusunda yeni görüşmeler yapılması kararı alındı.


Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 213 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EDİRNE LİSESİ İLE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi’nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferan..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDEN RAMAZANDA ORUÇ VE SAĞLIKLI BESLENME TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında doğru beslenme konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile kronik bir hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BİTİRME ÇALIŞMALARINI SUNDU

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi son sınıf öğrencileri, bölüm öğretim elemanlarının katılımı ile bitirme çalışmalarını sunum ve poster olarak gerçekleştirdiler.Sunum ve poster çalışmalarına öğretim elemanlarının yaptığı değerlendirme sonunda birinciliği Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler danışmanlığında Aykut Parlak “Bazı Vicia L. Türlerinin ITS Bölgesine Göre Filogenetik Anal..

YENİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALINDAN YILSONU KONSERİ

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı,  Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Yıl Sonu Konseri düzenlendi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müzik eğitim alan ve mezun olan öğrencilerin performans sergilediği konser; Orkestra, Orff Çalgıları Topluluğu, Türk Müziği Korosu ve Çok Sesli Koro olmak üzere üç bölümden oluştu. Konserin..