MACARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETTİ

Macaristan İstanbul Başkonsolos Vekili Tamas Torma ve Macaristan Ankara Büyükelçiliğinde görevli III. Katip Bence Grezsa, Trakya Üniversitesini ziyaret ettiler. Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Dış İlişkiler Biriminden Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci ile görüşen Macar diplomatlar, Üniversitemizde önümüzdeki dönemde öğrenci alımına başlaması planlanan Macar Dili ve Edebiyatı Bölümüne dair bilgi alışverişinde bulunarak Trakya Üniversitesinin çalışmalarına destek vermeye hazır olduklarını dile getirdiler. Görüşmede ayrıca halihazırda ikili iş birliği protokolü imzalanmış Macar üniversiteleri iş birliği aktif hale getirilmesi, Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün “çift diploma programı” kapsamına alınması, öğrencilerin 2+2 formülü ile öğrenim görmesi gibi hususlar konuşuldu. 

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Edebiyat Fakültemizin bölümlerinden birisi olan Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümünün gerek Ülkemizde gerekse Dünya Balkan Dilleri ve Edebiyatları üzerine yoğunlaşmış tek bölüm olduğunu dile getirerek ‘’Bu bölümde verilen eğitim ile Ülkemizin Balkan araştırmalarında ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmekteyiz. Öte yandan kültürel ve tarihi olarak komşuluk ilişkisi içinde bulunan aynı coğrafyayı paylaşan Balkan toplumları arasındaki diyaloğun gelişmesine de destek vermekteyiz. Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün aktifleşmesi, sadece Türkiye ve Macaristan ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamayacak aynı zamanda Macaristan ile Türkiye’nin de içinde olduğu Balkan coğrafyası arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacaktır.” şeklinde konuştu.

Macaristan Başkonsolos Vekili Tamas Torma da Trakya Üniversitesinde açılacak bölümden dolayı mutluluk duyduklarını, Türkiye’de sadece Ankara’da Macar Dili üzerine bir bölüm olduğunu ancak Trakya Üniversitesinde açılacak bu yeni bölüm ile daha yakın bir coğrafyada daha yakın ilişkiler kurulmasının sağlanacağına olan inancını dile getirdi.

Görüşme sonunda Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis’in de destekleri ile İstanbul’daki Macaristan Kültür Merkezi ve Trakya Üniversitesi arasında aktif hale getirilecek bölümde kullanılmak üzere eğitsel materyallerin oluşturulması ve sağlanması konusunda yeni görüşmeler yapılması kararı alındı.


Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 253 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

AİLE BOYU TRAKYA ÜNİVERSİTELİ

2019 yılında, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kayra Çağ Canarslan, aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu. Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştiren Kayra Çağ Canarslan’ın annesi Trakya Üniversitesi Eğit..

EMEKLİ HEKİM İNAYET DİKİM KORKUT, 67 YAŞINDA ÖĞRENCİ OLARAK TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE

42 yıl sonra 2019 yılında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimliği mesleğinden emekli olan İnayet Dikim Korkut, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na yerleşti. Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları devam ederken, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sın..

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ’NE “TRAKYA KULLUK” İSİMLİ KULLUK İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DESTEK

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor. Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYITLARI BAŞLADI

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi'ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yı..