MACARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETTİ

Macaristan İstanbul Başkonsolos Vekili Tamas Torma ve Macaristan Ankara Büyükelçiliğinde görevli III. Katip Bence Grezsa, Trakya Üniversitesini ziyaret ettiler. Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Dış İlişkiler Biriminden Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci ile görüşen Macar diplomatlar, Üniversitemizde önümüzdeki dönemde öğrenci alımına başlaması planlanan Macar Dili ve Edebiyatı Bölümüne dair bilgi alışverişinde bulunarak Trakya Üniversitesinin çalışmalarına destek vermeye hazır olduklarını dile getirdiler. Görüşmede ayrıca halihazırda ikili iş birliği protokolü imzalanmış Macar üniversiteleri iş birliği aktif hale getirilmesi, Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün “çift diploma programı” kapsamına alınması, öğrencilerin 2+2 formülü ile öğrenim görmesi gibi hususlar konuşuldu. 

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Edebiyat Fakültemizin bölümlerinden birisi olan Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümünün gerek Ülkemizde gerekse Dünya Balkan Dilleri ve Edebiyatları üzerine yoğunlaşmış tek bölüm olduğunu dile getirerek ‘’Bu bölümde verilen eğitim ile Ülkemizin Balkan araştırmalarında ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmekteyiz. Öte yandan kültürel ve tarihi olarak komşuluk ilişkisi içinde bulunan aynı coğrafyayı paylaşan Balkan toplumları arasındaki diyaloğun gelişmesine de destek vermekteyiz. Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün aktifleşmesi, sadece Türkiye ve Macaristan ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamayacak aynı zamanda Macaristan ile Türkiye’nin de içinde olduğu Balkan coğrafyası arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacaktır.” şeklinde konuştu.

Macaristan Başkonsolos Vekili Tamas Torma da Trakya Üniversitesinde açılacak bölümden dolayı mutluluk duyduklarını, Türkiye’de sadece Ankara’da Macar Dili üzerine bir bölüm olduğunu ancak Trakya Üniversitesinde açılacak bu yeni bölüm ile daha yakın bir coğrafyada daha yakın ilişkiler kurulmasının sağlanacağına olan inancını dile getirdi.

Görüşme sonunda Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis’in de destekleri ile İstanbul’daki Macaristan Kültür Merkezi ve Trakya Üniversitesi arasında aktif hale getirilecek bölümde kullanılmak üzere eğitsel materyallerin oluşturulması ve sağlanması konusunda yeni görüşmeler yapılması kararı alındı.


Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 278 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..