KUZEYBATI BULGARİSTAN MÜSLÜMAN VE HRİSTİYAN DİN ADAMLARI ZİYARETİ

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ile birlikte Bulgaristan’ın kuzeybatı şehirlerinden gelen din adamları, belediye başkan ve yardımcılarından oluşan heyet 25 Eylül 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da katıldı.

İki ülke arasında dostluğu ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yola çıktıklarını anlatan Vidin-Montana Müftüsü Necati Ali Ali geçmişten gelen ruhu canlı tutup bunu gelecek nesillere aktarmak gerektiğini ve bu doğrultuda ziyaretlerinin devamı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kalıcı genel sekreteri olduğumuz Balkan Üniversiteler Birliği’nin toplantısının bu yıl Sofya’da yapıldığını, önümüzdeki toplantının Tetova’da yapılacağına dair heyete bilgi verdi. Üniversitemiz hakkındaki soruları cevaplayarak Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları ile Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde çalışmakta olan Bulgar hocalardan bahsetti. Rektör “Edirne birçok kültürün bir arada barındığı, başkentlik yapmış bir şehir. Biz kardeşliği burada yaşatmak istiyoruz, iki komşu ülke olarak aynı şarkılara sevinip üzülüyor, aynı yemekleri yiyoruz, ortak yönlerimiz fazla. Ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk” dedi.

Üniversitemizin bölgedeki son teknolojiye sahip en kaliteli üniversite olduğunu bildiklerini söyleyen Metropolit Arhimandrit Antim, tıp ilminin öneminden, insanlığa faydasından bahsederek “Müslüman ve Hristiyanların birlikte rahatça ve problemsiz yaşayabildiklerini tüm dünyaya anlatalım. Birer elmaya sahip iki kişi elmaları kendi arasında değiştirirse bu maddi bağdır, fikirlerini birbirleriyle paylaşırlarsa fikirler çoğalır. Bilgi her şeyin temeli. Bilgi ruhu aydınlatır, eğitimle insan her yere ulaşabilir.” dedi.

Vidin ilçesi Belogradçik Belediye Başkanı Boris Nikolov Türkiye’de son 15-20 yılda görülen gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Üniversitemizdeki Bulgar öğrenciler ve düşürülen harçlar ve Üniversite Hastanesinden yabancı vatandaşların nasıl yararlanabilecekleri hakkında bilgi aldı.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Valiliğinin çalışmalarıyla yapılan Plevne’deki Belene Camii’nden bahsederek Kuzeybatı Bulgaristan’da yapılması planlanan diğer cami projelerini anlattı. İnsanların doğduğu yerlerde dini gereksinimlerini gidermenin önemli olduğunu bu konuda akademik camiadan destek beklediklerini söyledi.

Ev sahipliğinden çok memnun kaldıklarını söyleyen heyet, Üniversitemizi Bulgaristan’a davet ederek iş birliğinin devamını dilediler.
Bu içerik 09 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 548 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler