"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN STRATEJİK ÖNEMİ" KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Küresel İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarımın Stratejik Önemi" konferansı 06 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Topluluk Başkanı Ceren Kahraman topluluğun çalışmaları hakkında bilgi vererek Mehmet Reis’e teşekkür etti.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr. Yalçın Kaya konuşmasında “Bilim insana fayda sağlama amacı taşır. Çeşitli sebeplerden dolayı özellikle gıda sektöründeki dezenformasyonu bu tarz bilimsel etkinliklerle düzeltmeyi ve mevcut bilgilerimizi güncellemeyi hedefliyoruz. Sektör temsilcileriyle öğrencilerimizi buluşturarak eğitim sonrasında istihdamı da sağlamak istiyoruz.” dedi.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’in konuşmalarından önce hayatını anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından konuşan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis küresel iklim değişikliğinin tarıma ve özellikle gıda fiyatları ile kalitesine ciddi zararları bulunduğunu belirtti. Özellikle bilinçsiz sanayileşme, köyden kente göç ve buna bağlı olarak işlenebilir arazilerin boş kalması ile yeme içme alışkanlıklarımızın değişmesi, tarımın önündeki en büyük sorunlardan olduğunu söyledi. Dünyada yaşanan açlık ve gıda krizine dikkat çeken Mehmet Reis “Gıda krizi çok uzağımızda değil, elli yıl içerisinde ciddi bir kriz bizi bekliyor. Dünya'nın önemli bir kısmının gıdaya ulaşamama neticesinde açlık sorunuyla baş ettiğini artık hepimiz biliyoruz. Bugünden itibaren önlemimizi almalıyız. Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadar gıda sağlayabilir fakat doğru tarım yöntemleri ve toprak ile suyun ekosistemi bozmayacak şekilde kullanılması gerekir.” dedi.

Etkinlik soru cevap kısmıyla son buldu. 

Bu içerik 07 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 867 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..